۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۳
تلاش برای تخصیص به موقع بودجه عمرانی مناطق سردسیر| مکلفیم مطالبات کشاورزان را به سرعت پرداخت کنیم
رئیس سازمان برنامه و بودجه:

تلاش برای تخصیص به موقع بودجه عمرانی مناطق سردسیر| مکلفیم مطالبات کشاورزان را به سرعت پرداخت کنیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور گفت: تصمیم داریم تا در سال جاری یک متوازن سازی از ترکیب انتشار اوراق، منابع حاصل از مالیات و فروش نفت ایجاد کنیم تا عدم توازن در تخصیص بودجه را کاهش دهیم.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، داود منظور، در زمینه تخصیص های تاخیر بودجه ای که منجر به عدم اجرای پروژه های عمرانی در مناطق سردسیر می شود، بیان کرد: درآمدهای دولتی در فصولی از سال کمتر تحقق پیدا می کند.

وی با ذکر مثالی در بخش وصول درآمدهای مالیاتی بیان کرد: ما معمولا در فروردین، اردبیهشت و خرداد هر سال کمترین میزان وصول مالیاتی را داریم و آنهم به این دلیل است که فصل اظهارنامه های مالیاتی عمدتا بعد از خرداد است، یعنی در خرداد و تیر که اظهارنامه ها ارائه می شود و رسیدگی که بعدا صورت گرفته و وصول می شود، این موارد در نیمه دوم سال تحقق پیدا می کند.

راهبرد متوازن سازی در تخصیص بودجه سالیانه
رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور با بیان اینکه نحوه وصول درآمدهای نفتی هم به همین شکل است، تاکید کرد:معمولا درآمدهای نفتی ما در فروردین و اردیبهشت کمتر تحقق پیدا می کند. لذا ما امسال تصمیم گرفتیم که یک متوازن سازی از ترکیب انتشار اوراق، منابع حاصل از مالیات و فروش نفت ایجاد کنیم تا عدم توازن در تخصیص بودجه را کاهش دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور با بیان اینکه اعتبارات طرح های تملک دارایی تا شهریور سال بعد هزینه شود، بیان کرد: مقدار زیادی از تخصیص هایی که در اسفندماه انجام گرفته، به تدریج در شش ماه اول جذب می شود، یعنی بر اساس آمار و اطلاعات کسب شده، مقداری زیادی از تخصیص های تملکی که در اسفندماه انجام گرفته هنوز جذب نشده است بنابراین همین امر هم به توازن بخشی تخصیص بودجه در طول ماه های مختلف سال کمک می کند.

تلاش برای افزایش تخصیص بودجه در مناطق سردسیر
منظور با بیان اینکه ما علاقه مندیم تا از همه فرصت ها در توازن بخشی تخصیص بودجه استفاده شود، بیان کرد: قطعا تلاش داریم تا تخصیص های بودجه ای در دوره ای که فصل کاری در مناطق سردسیر بهتر است، بیشتر شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور در ادامه با اشاره به منابع خرید تضمینی گندم و اینکه آیا قرار است برای کمبود منابع این بخش لایحه متممی داده شود، گفت: خوشبختانه دولت برای هر کیلو گرم قیمت خرید تضمینی گندم ۱۵ هزار تومان با احتساب پاداشی که به کشاورزان داده می شود، در نظر گرفته است. که می تواند انگیزه خوبی برای کشاورزان باشد.

منظور با بیان اینکه پیش بینی می کنیم در سال جاری بالغ بر ۸ میلیون تن گندم خریداری شود، ادامه داد: تا همین امروز و با اینکه هنوز در خیلی از مناطق برداشت گندم شروع نشده است، به حدود ۲.۵ میلیون تن خرید رسیده ایم.

وی با بیان اینکه دولت به هر نحوه ممکن باید منابع خرید گندم را تامین کند، بیان کرد: اگر ما عملا ۸ میلیون تن خرید گندم انجام دهیم، باید ۱۲۰ هزار میلیارد تومان منابع پرداخت کنیم. در همین مدت کوتاه گذشته حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان به کشاورزان بابت خرید گندم پرداخت شده و مجموع تخصیص ۳۰هزار میلیارد تومان منابع به کشاورزان کامل شده و در اختیار سرپرست وزیر جهادکشاورزی قرار می گیرد که تخصیص پیدا خواهد کرد.

گندم را بالاتر از قیمت وارداتی از کشاورز خریداری می کنیم
رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور ادامه داد: ما به تدریج و به موازاتی که گندم را از کشاورزان تحویل می گیریم سعی می کنیم تا مطالبات کشاورزان و گندم کاران را پرداخت کنیم.

منظور در ادامه و در پاسخ به سوالی درباره انتظارات کشاورزان در زمینه افزایش خرید تضمینی گندم بیان کرد:در حال حاضر قیمتی گندمی که دولت از کشاورزان خریداری می کند ۱۵ هزار تومان است. اگر ما بخواهیم همین گندم را خارج خریداری کنیم، می توانیم گندم را به نرخ ۱۱ هزار تومان وارد کنیم. بنابراین در حال حاضر گندم را از کشاورز بالاتر از قیمت وارداتی خریداری می کنیم آنهم به این جهت که اعتقاد داریم به خودکفایی گندم رسیده ایم.

ما مکلفیم که مطالبات کشاورزان را به سرعت به آنها پرداخت کنیم
وی تاکید کرد: اینکه گفته می شود قیمت خرید گندم در کشورهای همسایه بالاتر از داخل کشور است، باید دانست این رقم برای کشاورزان خود همان کشور در نظر گرفته شده است و این بدین معنی نیست که کشاورز ما یک تن گندم را در کشور همسایه با همان قیمتی که ما می فروشیم، بفروشد، بنابراین آن قیمت گندم، قیمت حمایتی خرید گندم از کشاورزان داخلی همان کشور است و این موارد بیشتر فضاسازی هایی که صورت گرفته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور با بیان اینکه قیمت تعیین شده درباره خرید تضمینی گندم، قیمت جذابی است، تاکید کرد: خوشبختانه کشاورزان هم استقبال خوبی از این تعیین قیمت داشته اند و ما هم مکلفیم که مطالبات کشاورزان را به سرعت به آنها پرداخت کنیم.

کد خبر: ۲۲۳٬۰۷۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha