۲۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۶
ساختار بودجه در برنامه هفتم توسعه اصلاح شود| نگرانی از هدررفت منابع
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس مطرح کرد

ساختار بودجه در برنامه هفتم توسعه اصلاح شود| نگرانی از هدررفت منابع

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: اگر می خواهیم اصلاح ساختار بودجه به درستی محقق شود باید بدانیم که نخستین اصل آن اتصال درست بودجه ریزی به برنامه پنجساله است.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، سید احسان ارکانی، در زمینه توجه به اصلاح ساختار بودجه سالیانه در برنامه هفتم توسعه بیان کرد: باید توجه داشته باشیم که هر زمان مبحث بودجه مطرح می شود پیش از آن کلمه «برنامه» مد نظر قرار می گیرد، یعنی سازمان برنامه و بودجه.

وی تاکید کرد: تاکید بر کلمه برنامه در مفهوم برنامه و بودجه به دلیل این است که هر بودجه ای باید متکی بر یک برنامه بالادستی باشد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ما طبق برنامه های توسعه ای اولویت های کشور را مشخص می کنیم، تاکید کرد: از این رو ما براساس این اولویت ها می گوییم که مثلا بخشی از اولویت ها در حوزه برق و تجدید منابع آبی است و یا بخشی دیگری از توجهات در زمینه بهداشت و درمان است و یا غیره. بنابراین ما براساس آن منابع کلی باید بیاییم و اصلاح ساختار بودجه را مدنظر قرار دهیم یعنی اصلاح ساختار بودجه بدین نحو معنا پیدا می کند.

ارکانی با بیان اینکه بودجه یک ساله نمی تواند جدای از برنامه پنج ساله باشد، گفت: به واقع این بودجه یک ساله پنج برش مرتبط شده با برنامه پنجساله است که بگوید مثلا وضعیت آبی ما شرایطی دارد که باید در پایان پنج سال به وضعیت دیگری برسد. یعنی ما براساس این رویکرد به عنوان مثال می توانیم در سال اول برنامه پنج ساله، مقداری از منابع را به بخش آب و بخش های اولویت دار دیگر اختصاص دهیم.

وی تاکید کرد: متاسفانه در همه این سالها، بودجه های مصوب شده مان به برنامه متصل نبوده است و اجرای ۳۰ درصدی برنامه ششم توسعه با تاکید بر گزارشات دیوان محاسابات، گویا این ادعا است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: اگر می خواهیم اصلاح ساختار بودجه به درستی محقق شود باید بدانیم که نخستین اصل آن اتصال درست بودجه ریزی به برنامه پنجساله است و هر جا که این اتصال برقرار شده ساختار صحیح تری در بودجه داشته ایم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بنابراین به همین دلیل بودکه مجلس در زمینه تصویب بودجه سال ۱۴۰۲ ابتدا تاکید بر بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه داشت تا بودجه بر مبنای برنامه حرکت کند. البته در این بخش برنامه ششم توسعه تمدید شد و این برنامه نهایتا مدنظر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه برنامه های توسعه ای کشور به عنوان سند مادر در اقدامات توسعه ای محسوب می شود، بیان کرد: اگر این برنامه نباشد وظایف معمولی برخی از دستگاه ها دچار اشکال خواهد شد.

ارکانی با بیان اینکه باید به اصلاح ساختار بودجه در برنامه هفتم توسعه توجه شود، بیان کرد: اگر این مهم مدنظر قرار نگیرد ما شاهد هدررفت شدید بودجه عمومی کشور خواهیم بود.

کد خبر: ۲۱۵٬۲۴۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha