۸ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۹
کد خبر: . ۲۱۳٬۳۹۶
مطالبه فعالان اقتصادی آبادان برای رفع موانع گمرکی| سفرهای دریایی افزایش یابد

آبادان- فعالان اقتصادی آبادان خواستار رفع کامل موانع گمرکی برای رونق تجارت و فعالیت‌های بازرگانی در این شهر شدند.

داشتن درآمد دلاری همواره یکی از خواسته‌های اصلی هر فردی بوده و در روزهای اخیر نیز شاهد افزایش تعداد کسانی که به این درآمد رسیده‌اند هستیم. با داغ شدن بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر افراد فعالیتشان را در این بازار افزایش داده‌اند که آمارها هم نشان دهنده جایگاه مهم ارز دیجیتال در میزان فعالیت و افزایش درآمد دلاری آن‌ها می‌باشد. لینک بزرگترین سایت ایرانی برای فعالیت در این بازار و کسب درآمد دلاری، در پایین قرار داده شده است.

محمود نواصر؛ بازار: یکی از مواردی که سبب توسعه و رشد اقتصاد در منطقه می‌شود، بسترسازی مناسب از سوی گمرک است.

افزایش زمان ارائه خدمات گمرکی و ایجاد گمرک تخصصی، تدوین شیوه نامه‌های مناسب به منظور ممانعت از رسوب کالا، توسعه زیرساخت‌های ارائه خدمات گمرکی برای رشد تجارت فرامرزی، افزایش ظرفیت‌های موجود خدماتی و اعطای انبارهای تخصصی بخشی از اقداماتی است که باید از طریق گمرک در شهر آبادان انجام شود.

صبح سه شنبه فعالان اقتصادی شهر آبادان به صورت چهره به چهره با رئیس کل گمرک ایران در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی این شهر دیدار کردند و مشکلات را مطرح کردند.

مطالبات فعالان اقتصادی آبادان به حق است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان در این جلسه اظهار کرد: برای رونق اروندکنار، آبادان و چوئبده انتظار داریم تخفیفاتی اعطا شود تا در بخش صادرات و واردات رونقی در منطقه ایجاد شود.

اسدالله کردزنگنه افزود: امیدواریم در سال جدید، مشکلات فعالان اقتصادی به ویژه در زمینه گمرک رفع شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان عنوان کرد: مطالبات فعالان به حق است زیرا در زمینه اشتغالزایی و توسعه اقتصاد منطقه در حال تلاش هستند.

ضرورت جلوگیری از قوانین دست و پاگیر

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان در این جلسه اظهار کرد: شهر آبادان سابقه تجارت بسیار خوبی داشته و وضعیت فعلی قابل تصور نیست که در گذشته چه اقتصاد فعالی داشته است.

حسن افخمی افزود: قبل از جنگ تحمیلی عمده واردات کشور از طریق شهرهای آبادان و خرمشهر انجام می شده است.

وی تاکید کرد: مردم آبادان سواد تجارت و ارتباطات بین‌المللی دارند ولی متاسفانه به اندازه‌ای قوانین و بخشنامه‌های دست و پا گیر جلوی مردم می‌گذاریم که همه از فعالیت‌های اقتصادی دور می‌شوند.

یک صادرکننده با هزاران مشکل کالای خود را صادر می‌کند باید مورد حمایت قرار گیرد و از اعمال قوانین دست و پاگیر جلوگیری شود

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان بیان کرد: یک صادرکننده با هزاران مشکل کالای خود را صادر می‌کند باید مورد حمایت قرار گیرد و از اعمال قوانین دست و پاگیر جلوگیری شود.

افخمی بیان کرد: یکی از موضوعات عمده که سبب ثبات آبادان شده بود تجارت فعال این شهر بوده است.

لزوم پرهیز از اعمال نظر سلیقه‌ای

عضو منتخب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان در این جلسه اظهار کرد: هیچ صادرکننده‌ای به دنبال اقدام غیر قانونی نیست و موضوع فعلی ما موضوع اعمال نظر سلیقه‌ای است.

بابک رادمهر افزود: در هر منطقه‌ای که امنیت اقتصادی نباشد، سرمایه‌گذار اقدام به سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

نایب رئیس دوم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان در این جلسه اظهار کرد: اقتصاد بدون تجارت معنی ندارد و این دروازه تجارت در دستان گمرک است. گمرک می‌تواند کاری کند این دروازه بچرخد و یا آن را کم رونق کند.

داود احمد زاده توضیح داد: بسیاری از فعالان اقتصادی معتقد هستند واردات ضد تولید است در صورتیکه واردات مکمل تولید است.

وی با بیان اینکه سیستم گمرک کشور قدیمی است و به روز نیست، بیان کرد: کمترین میزان واردات در سطح گمرکات مربوط به آبادان است.

نایب رئیس دوم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان گفت: می‌گویند لنج در سال می‌تواند فقط دو سفر دریایی داشته باشد. این موضوع سبب شده لنجداران از نظر اقتصادی با چالش مواجه شوند.

احمد زاده ادامه داد: بسیاری معتقدند در مناطق آزاد میزان قاچاق بالا بوده و این در حالی است که در شهر آبادان هیچگونه کالای قاچاقی وجود ندارد.

قوانین گمرکی در همه نقاط کشور یکی باشد

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان اظهار کرد: دسترسی به آب آزاد، کشاورزی، نفت و گاز و ... فقط بخشی از ظرفیت‌های شهر آبادان است که چنانچه کشورهای اروپایی هر کدام از این مزیت‌ها را داشته باشند، بهترین استفاده‌ها از آن می‌شود.

دشتی تاکید کرد: باید قوانین گمرکی در همه نقاط کشور یکی باشد و تلاش شود بازرگان، فعال‌تر شود نه اینکه جلوی فعالیت وی گرفته شود.

قوانین باید معیار حمایتی داشته باشد

عضو منتخب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان در این جلسه اظهار کرد: یک هزار و ۲۰۰ شناور در آبادان وجود داشت که به علت قوانین موجود مالکان آنها اقدام به فروش کردند و اکنون فقط ۴۵ شناور فعال در این منطقه وجود دارد.

محمد مهاوی تاکید کرد: قوانین و بخشنامه‌ها باید در راستای افزایش فعالیت اقتصادی باشد نه مانعی برای افزایش فعالیت‌های بازرگانی باشد.

عضو منتخب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان در این جلسه اظهار کرد: اگر به شهرهای خرمشهر و آبادان نگاه ویژه نشود اقتصاد این دو شهر تعطیل می‌شوند.

حمید حمیداوی تصریح کرد: انتظار می‌رود اقدامات لازم به منظور رفع مشکلات فعالان اقتصادی در شهر آبادان انجام شود.

فعالسازی ۲۰ هزار فرصت شغلی در گروی فعالسازی گمرکات

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی در این جلسه اظهار کرد: کشاورزی، صیادی و تجارت از قدیم سه محور اقتصادی آبادان بوده است و آبادانی‌های قدیم در این سه شغل فعال بودند.

گمرکات ما باید ۲۰۰درصد فعال شود نه صفر درصد. یعنی دو برابر گنجایش یک گمرک. گمرکی‌ترین شهر کشور، آبادن است ولی از آنها هیچ بهره‌ای نمی‌بریم

سیدمجتبی محفوظی تاکید کرد: گمرکات ما باید ۲۰۰درصد فعال شود نه صفر درصد. یعنی دو برابر گنجایش یک گمرک. گمرکی‌ترین شهر کشور، آبادن است ولی از آنها هیچ بهره‌ای نمی‌بریم.

وی ادامه داد: یک هزار و ۲۰۰ لنج تجاری داشتیم که هر خانوار ۱۰ نفر به صورت مستقیم امرار معاش می‌کردند ولی اکنون ۸ لنج فعال داریم.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: با فعالسازی گمرکات آبادان ۲۰ هزار فرصت شغلی مستقیم ایجاد می‌شود. بسیاری از کالاهایی که ممنوعیت دارد باید آزاد شود.

محفوظی عنوان کرد: کدام منطق می‌پذرید که لنج فقط سالی دو بار به سفر برود و این موضوع با تجارت آزاد مغایرت دارد.

وی بیان کرد: اکنون مردم آبادان برای خرید لوازم خانگی به شهرهایی همچون دیلم و هندیجان سفر می‌کنند. ۹۰ درصد کالاهای ملوانی آبادان از شهرهای هندیجان و گناوه خریداری می‌شود و کالاهای بنادر این شهر نیست.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید برخی معافیت‌های مخصوص آبادان و خرمشهر اعمال شود، گفت: باید نگاه به گمرکات شهرهای آبادان و خرمشهر تغییر کند و به گونه‌ای باشد که مسئولان در حال ادای دین به این منطقه باشند.

محفوظی خاطرنشان کرد: موضوع استقرار گمرکات در گیت‌های ورودی آبادان را وزیر اقتصاد شش ماه قبل قول داد ولی تاکنون انجام نشده است.

تسهیلات برای فعالان مجاز اقتصادی

رئیس کل گمرک ایران در این جلسه اظهار کرد: بسیاری از نمایندگی‌های بزرگ کشور ابتدا در آبادان بوده‌اند.

محمد رضوانی فر اقتصاد بدون تجارت با بی معنی دانست و افزود: ابلاغ کننده حدود ۹۴ درصد بخشنامه‌ها، گمرک نیست.

وی با بیان اینکه همه قوانین محدود به گمرک نیست، توضیح داد: سیاستگذاری در خصوص اینکه هر صادرکننده چقدر از ارز را تا چه زمانی برگرداند با بانک مرکزی است.

رئیس کل گمرک ایران ادامه داد: در خصوص پلیس اقتصادی، در قوانین قانون امور گمرکی مسئولیت‌های گمرک را مشخص کرده است. شیوه نامه‌ای داریم و هر کس بر خلاف شیوه نامه عمل می‌کند دچار تخلف شده است.

رضوانی فر توضیح داد: در گمرک تسهیلاتی برای فعالان مجاز اقتصادی وجود دارد. باید ترکیب واردات و صادرات اصلاح شود. ترکیب واردات و صادرات مهم است و سبب خلق ثروت می‌شود.

وی تاکید کرد: برای انبارهای اختصاصی حمایت لازم را می‌کنیم زیرا تسهیلگری خوبی می‌کند و آن را در اولویت قرار می‌دهیم.

۸ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۹
کد خبر: ۲۱۳٬۳۹۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 6 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 5
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • هاشم IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۸
   0 2
   طبق قوانین ، در مناطق آزاد نیازی به انبار اختصاصی نیست
  • سعدی IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۸
   0 0
   معافیت برای آبادان و خرمشهر ، بهتر از این که منطقه آزاد هستن؟
  • سمیر فرحانی US ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۹
   0 0
   اگر به حرف ایشون عمل کنند میشود ، در مصاحبه با روزنامه منطقه گفته بود اگر اقتصاددانها به حرف او گوش کنند نرخ دلار را می آورد زیر ۳۰هزار تومان بلکه ۲۰هزار تومان ! جالب است خودش به بودجه دولت رای داد و تصویب کرد که نرخ دلار در بودجه ۱۴۰۲ کمتر از ۲۸ هزار تومان نباشد!!!!!
  • فرحان نزاری US ۱۵:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۴
   0 0
   استقرار گمرک در گیتها بسیار هزینه بر است ، آیا اینقدر ارزش دارد؟ یا محدوده را علمی و منطقی کوچک کنند بهتر است؟ یکبار هزینه نصفه شد که بودجه از بین رفت. ضمنا گمرک از داخل منطقه خارج شود ، عایدی سالانه ۲۰۰۰ میلیارد تومانی منطقه آزاد از ۱۵٪ سود بازرگانی هم از بین میرود.
  • عبدالجابر الطوایف US ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۰
   0 0
   سلام نماینده محترم در تبلیغات انتخاباتی گفته بود که آبادان را مثل دوبی میکند. دقیقا الان شهر اینجوری شده ، فقط مثل۴۵ سال پیش دوبی