۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۴
زمان صدور پروانه ساختمان زیر ۶ ماه نیست| حداقل ساخت مسکن در تهران هر متر بالاتر از ۱۵ میلیون
عضو هیئت مدیره کانون انبوه سازان در گفتگو با «بازار»:

زمان صدور پروانه ساختمان زیر ۶ ماه نیست| حداقل ساخت مسکن در تهران هر متر بالاتر از ۱۵ میلیون

رهبر، عضو هیئت مدیره کانون انبوه سازان با بیان اینکه مدت زمان صدور پروانه ساختمانی در تهران زیر شش ماه نیست گفت: با توجه به رشد نهاده های تولید هزینه ساخت مسکن طی یک سال ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

بازار؛ گروه راه و مسکن: سازندگان و انبوه سازان مسکن معتقد هستند که هر تاخیری در صدور پروانه منجر به افزایش قیمت تمام شده مسکن شده و در نهایت مردم و متقاضیان مسکن هستند که در این بین دچار آسیب‌های جدی می‌شوند. بر اساس ماده دوم قانون اصلاح روش‌های صدور پروانه ساختمان مصوب شورای عالی اداری مصوب سال ۷۱، شهرداری ها مکلف هستند زمان صدور پروانه ساختمان‌ از ۱۴ روز به حداکثر ۷ روز تقلیل یابد.

البته بر اساس ماده ۲۳ قانون جهش تولید مسکن هم وزارت کشور موظف شده مراحل صدور و تمدید پروانه ساختمان را ساده سازی کند.

زاکانی شهردار تهران اعلام کرده بود در حوزه شهرسازی متوسط و میانگین صدور پروانه ساختمان از خرداد ماه به زیر ۲ ماه کاهش می یابد

اما اوایل سال جاری بود که زاکانی شهردار تهران اعلام کرده بود در حوزه شهرسازی متوسط و میانگین صدور پروانه ساختمان از خرداد ماه به زیر ۲ ماه کاهش می یابد. این اظهارات موجب خوشحالی بسیاری از سازندگان و انبوه سازان مسکن شد به طوریکه برخی سازندگان حرفه‌ای، انبوه‌سازان و توسعه‌گران در جهت شتاب بخشی به پروژه‌های اجرایی حوزه مسکن اقدام کردند اما به مرور زمان این موضوع رنگ باخته و تبدیل به ناامیدی در این زمینه شد.

برخی از انبوه سازان نیز می گویند صدور یک پروانه حداقل یک سال زمان می‌برد که همین مساله با توجه به میزان تورم در بخش‌های مختلف از جمله مصالح ساختمانی سبب می شود تا عملا سازنده بخش زیادی از منابع خود را برای مهار تورم از دست داده و در عمل سبب افزایش قیمت تمام شده و در نتیجه بالا رفتن قیمت فروش می‌شود و در نهایت این مردم هستند که متضرر می‌شوند.

رهبر عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان معتقد است که تا زمانی که زیرساخت ها آماده نباشد نمی توان به کاهش مدت زمان صدور پروانه ساختمانی امیدوار بود.

او می گوید: متوسط زمان صدور پروانه ساختمانی زیر شش ماه نیست در حالیکه وعده داده شده بود این عدد به زیر دو ماه کاهش خواهد یافت.

او رشد هزینه های تولید مسکن را در یک سال گذشته ۱۰۰ درصد دانست و گفت: وقتی میلگرد از کیلویی ۱۲ هزار تومان به ۲۴ هزار تومان رسیده است باید منتظر رشد قیمت تمام شده ساخت بود.

زمان صدور پروانه ساختمان زیر ۶ ماه نیست| حداقل ساخت مسکن در تهران هر متر بالاتر از ۱۵ میلیون

متن کامل گفتگوی خبرنگار خبرگزاری «بازار» با «ایرج رهبر» دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور را با هم می خوانیم:

* حال و روز این روزهای ساخت و ساز چگونه است؟ به نظر می رسد تا حدودی با بهبود اوضاع طرح نهضت ملی مسکن و طرح ساخت ۱۰ هزار مسکن در تهران اوضاع بهبود بیابد؟

ساخت و ساز تا حدودی به سمت بهبود حرکت کرده است که دلیل آن هم ورود برخی ارگان ها و شهرداری ها به حوزه ساخت و ساز بهبود نسبی پیدا کرده است. به هر حال باید ورود انقلابی برخی نهادها و ارگان ها را به فال نیک گرفت چرا که حال و روز ساخت و ساز را بهبود بخشیده است.

شهرداری تهران وعده داده بود که مدت زمان صدور پروانه ساختمانی به دو ماه برسد اما تا زمانی که زیرساخت ها مهیا نباشند این وعده عملی و اجرایی نخواهد شد

* در اوایل سال جاری، شهرداری تهران وعده داده بود که زمان صدور پروانه ساختمان به دو ماه کاهش خواهد یافت؟ آیا این وعده اجرایی و عملیاتی شده است؟

شهرداری تهران وعده داده بود که مدت زمان صدور پروانه ساختمانی به دو ماه برسد اما تا زمانی که زیرساخت ها مهیا نباشند این وعده عملی و اجرایی نخواهد شد. به هر حال دریافت استعلامات بسیار زمانبر است و همین موضوع می تواند بر طولانی شدن زمان صدور پروانه تاثیر بگذارد. به هر حال شرایط دریافت استعلامات سخت شده است و برای رسیدن به زمان دو ماه باید خیلی تلاش کرد. البته اگر بخواهند به دو ماه برسانند می شود اما نیازمند اراده و عزم جدی است.

* یعنی اراده کاهش زمان صدور پروانه ساختمان نیست؟

چرا اتفاقا قصد دارند و علاقمند هستند اما متاسفانه مدام برای صدور پروانه ساختمان بر برخی مسایل حضوری و غیر حضوری بودن بحث وجود دارد. به عنوان مثال در کشورهای پیشرفته این موضوع حل شده است. اما در کشور وقتی قصد این را داریم که نقشه را آپلود کنیم و به شهرداری ارسال کنیم دشواریهایی وجود دارد که مشخص نیست مشکل کجاست و چگونه باید حل کرد. به هر حال شهرداری باید به گونه ای برنامه ریزی کند که هر ارگان و هر شخصی در زمان صدور پروانه ساختمان و وجود مشکلات ، مسئولیت خود را بپذیرد. یعنی اگر از اشخاص بخواهند که مسئولیت تاخیر را بپذیرد بدون شک بسیاری از کارها و مشکلات برطرف خواهد شد.

زمان صدور پروانه ساختمان کمتر از ۶ ماه نیست. البته تا حدودی مشکلات اصلاح شده است اما هنوز جا دارد تا مشکلات بر طرف و مدت زمان صدور پروانه کمتر شود

* حالا مدت زمان صدور پروانه ساختمان در تهران چقدر است؟

زمان صدور پروانه ساختمان کمتر از ۶ ماه نیست. البته تا حدودی مشکلات اصلاح شده است اما هنوز جا دارد تا مشکلات بر طرف و مدت زمان صدور پروانه کمتر شود.

اگر بخواهیم یک واحد مسکونی قابل سکونت در تهران را احداث کنیم برای هر متر مربع مسکن بالاتر از ۱۵ میلیون تومان باید هزینه کرد

* به برخی مشکلات صدور پروانه ساختمان اشاره کردید. اگر بخواهید میزان رشد هزینه های ساخت و ساز را اعلام کنید این رشد هزینه تولید مسکن چقدر خواهد بود؟ یعنی در حال حاضر هزینه قیمت هر متر مربع مسکن در تهران چقدر است؟

با توجه به تورم موجود در کشور و رشد قیمت نهاده های تولید مسکن، هزینه ساخت هر متر مربع مسکن در تهران کمتر از ۱۵ میلیون تومان نیست. یعنی اگر بخواهیم یک واحد مسکونی قابل سکونت در تهران را احداث کنیم برای هر متر مربع مسکن بالاتر از ۱۵ میلیون تومان باید هزینه کرد.

هزینه ساخت هر متر مربع مسکن برای یک سازنده زیر ۱۰ میلیون تومان و بالای ۷ میلیون تومان در نوسان بود. این اعداد نشان می دهد که در یک سال گذشته هزینه ساخت و ساز بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته است

* اگر بخواهید نسبت به پارسال این موضوع را بررسی کنید این عدد ۱۵ میلیون تومان برای ساخت هر تر مربع مسکن نسبت به سال گذشته چقدر افزایش یافته است؟

سال گذشته هزینه ساخت هر متر مربع مسکن برای یک سازنده زیر ۱۰ میلیون تومان و بالای ۷ میلیون تومان در نوسان بود. این اعداد نشان می دهد که در یک سال گذشته هزینه ساخت و ساز بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

قیمت هر کیلوگرم میلگرد در ابتدای سال جاری ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان بود در حالیکه این عدد در حال حاضر به ۲۴ هزار تومان افزایش یافته است

* این رشد ۱۰۰ درصدی فقط بخاطر رشد قیمت نهاده های تولید مسکن است؟

به هر حال رشد قیمت نهاده های تولید مسکن یکی از مولفه ها است. مولفه های دیگری هم تاثیر دارد. وقتی در سال جاری حداقل دستمزد ۵۷ درصد افزایش یافت باید آثار آن را در سایر بخش ها هم دید. مصالح ساختمانی نیز رشد زیادی کرده است. به عنوان مثال قیمت هر کیلوگرم میلگرد در ابتدای سال جاری ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان بود در حالیکه این عدد در حال حاضر به ۲۴ هزار تومان افزایش یافته است.

* چند روز پیش هم که در وزارت راه و شهرسازی با بذرپاش وزیر راه و شهرسازی دیدار کردید؟ نشان می دهد که تا حدودی بخش خصوصی در حال پذیرفته شدن است؟

به نظر می رسد بخش خصوصی در حال پذیرفته شدن است. بعد از ماهها به هر حال این جلسه و دیدار برگزار شد. با روی کار آمدن بذرپاش در وزارت راه و شهرسازی، طرح نهضت ملی مسکن مقداری به جنب و جوش رسیده و شخص وزیر پیگیر رفع چالش‌ها است. وزیر راه به پیشنهادات ما که پیشنهاداتی برای نحوه تامین مالی پروژه‌ها بود گوش داد. این در حالی است که قبلا ماه‌ها به دنبال نشست با مسئولان وزارتخانه بودیم و محقق نمی‌شد. مهم‌ترین موضوعی که در نشست با بذرپاش مطرح شد، پایین بودن توان متقاضیان بود.

* ظاهرا پیشنهاداتی هم در خصوص این موضوع که انبوه سازان مشارکت بهتری در مسکن ملی داشته باشند تا سرعت این طرح بیشتر شود ارائه کرده اید؟

به هر حال در آن جلسه اعلام کردیم که متقاضیان مسکن ملی توان کافی ندارند و حداقل آورده آنها ۲۰۰ میلیون تومان و است و با تسهیلات بانکی می توان به عدد ۵۰۰ میلیون تومان رسید. با توجه به تجربه مسکن مهر این نگرانی را مطرح کردیم که ممکن است نقدینگی متقاضیان تکافوی اجرای طرح نهضت ملی مسکن را ندهد و این مساله به طولانی شدن طرحها بیانجامد. بنابراین سرمایه و توان فنی بخش خصوصی می‌تواند گره گشا باشد. بذرپاش به مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران دستور داد تا از نظرات سازندگان برای پیشبرد کارها استفاده شود. پیشنهاد ما این بود که بخش خصوصی تامین کننده تامین مالی پروژه ها باشد و سازندگان اعلام آمادگی کردند که منابع مالی طرحها را به صورت مشارکت تامین و در قبال آن به صورت تهاتر زمین یا واحد مسکونی دریافت کنند.

نیاز استان تهران در طرح مسکن ملی ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار واحد مسکونی است که در حال حاضر حدود ۱۵۰ هزار واحد در مرحله ساخت است که فاصله معناداری با اهداف تعیین شده دارد

* نیاز استان تهران در طرح مسکن ملی از سوی استاندار تهران ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار واحد مسکونی اعلام شده است؟ آیا ساخت این واحدها به مرحله مناسبی رسیده است؟

نیاز استان تهران در طرح مسکن ملی ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار واحد مسکونی است که در حال حاضر حدود ۱۵۰ هزار واحد در مرحله ساخت است که فاصله معناداری با اهداف تعیین شده دارد. به هر حال نوسانات قیمت مصالح ساختمانی یکی از چالشهای اصلی طرح نهضت ملی مسکن است که به نظر می رسد باید برای آن راهکاری اندیشیده شود. به همین دلیل بود که در جلسه ای که با وزیر راه و شهرسازی داشتیم سازندگان درخواست خود را اعلام کردند که قیمت واحدهای نهضت ملی مسکن با توجه به تورم، تعدیل شود؛ اتفاقا او هم پذیرفت.

کد خبر: ۲۰۶٬۵۷۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 3
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علی علی بیگی IR ۲۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   0 0
   خواهش جلوی این نقدینگی و بنگاه و دلالان واسطه گرا رو جمع کنید ممنون میشم فکری به حال این مستاجر کنید بساط دزدی رو جمع کنید
  • داود اسدالهی IR ۰۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
   0 0
   باور کنید 50 درصد این گرانی به نفع سازنده است نه کارکنان ساختمانی
  • علی IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۹
   0 0
   وقتی در عرض یک ماه خودرو ۲۰ درصد گران می‌شود و قیمت دلار در حال پرواز کردن است کدام آدم عاقلی ملک خودش را با قیمت‌های دو ماه قبل می‌فروشد. چندان نیاز به تحلیل نیست کاملا واضح است ارزش پول ملی هر روز و یا هر ساعت افت می‌کند و قیمت همه کالاها بالاتر می‌رود بعضی از کالاها دیرتر بعضی زودتر