راه اندازی پنجره واحد فیزیکی کسب و کار تا ۱۰ روز آینده

فیروزی، رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی از راه اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار ۷ تا ۱۰ روز آینده در تهران خبرداد.

به گزارش بازار به نقل از صداوسیما، «علی فیروزی»  گفت: این پنجره در هم کف اتاق بازرگانی تهران مستقر خواهد شد تا متقاضیان بتواند در مدت دو روز شرکت خود را ثبت و روز سوم دفاتر پلمپ شده مالیاتی خود را تحول گیرند.

وی اظهارداشت: پنجره واحد فیزیکی ابتدا برای ثبت شرکت ها با مسئولیت محدود و در صورت استقبال این کار برای ثبت همه نوع شرکتی توسعه پیدا خواهد کرد.

رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: بطورکلی شاخصی وجود دارد به عنوان شاخص سهولت انجام کسب و کار که هر ساله از سوی بانک جهانی کشور ها بر اساس این شاخص ارزیابی می شوند.

وی افزود: شاخص شروع کسب و کار در ایران به نام ثبت شرکت ها مصطلح شده که یکی از ۱۰ نماگر اصلی شاخص سنجش سالیانه بهبود محیط کسب و کار کشور ها از سوی بانک جهانی است.

فیروزی بیان داشت: بانک جهانی برای شروع کسب و کار یکسری مفروضاتی دارد و می گوید اگر کسی بخواهد یک شرکتی را ثبت کند باید فرآیندی همچون دریافت کد اقتصادی، گواهی ارزش افزوده، کدکارگاهی تامین اجتماعی و چاپ آگهی شرکت در روزنامه رسمی و کثیر الانتشار را طی و در نهایت بتواند دفاتر پلمپ شده مالیاتی خود را تحویل گیرد.

رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: بر اساس گزارش بانک جهانی در ایران ۷۲,۵ روز کاری طول می کشد تا این مراحل طی شود.

وی افزود: این ۷۲,۵ روز کاری باعث شده رتبه ایران در نماگر شروع کسب و کار از بین ۱۹۰ کشور دنیا ۱۷۸ باشد.

فیروزی بیان داشت: این رتبه بسیار بد و به هیچ وجه زیبنده نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.

وی به رادیو اقتصاد گفت: حال سئوال اینکه کشورهای جهان برای بهینه کردن این رتبه چه اقداماتی انجام داده اند؟

رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: ایجاد پنجره واحد فیزیکی از جمله اقدامات مهم این کشور ها بوده است.

وی افزود: اگر این پنجره واحد فیزیکی در کشور ایجاد شود قطع به یقین این ۷۲,۵ روز کاری می تواند به سه تا چهار روز تقلیل پیدا کند.

فیروزی بیان داشت: بطورکلی ۵۵ روز از این ۷۲,۵ روز کاری مربوط به سازمان امور مالیاتی برای دریافت کد اقتصادی و گواهی ثبت نام ارزش افزوده است.

وی ادامه داد: «فرهاد دژپسند » وزیر اقتصاد به مناسبت میلاد امام حسن (ع) دو بخشنامه یکی راجع به کد اقتصادی و دیگری مربوط به ثبت نام گواهی ارزش افزوده صادر کرد.

رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: خوشبختانه با صدور بخشنامه اول دیگر لازم نیست مردم پس از ثبت شرکت برای کد اقتصادی ثبت نام کنند همین که شرکت را ثبت و شنامه ملی شرکت خود را دریافت کردند همان شناسه ملی به عنوان کد اقتصادی محسوب می شود.

وی افزود: وزیر اقتصاد طی بخشنامه دیگر گواهی ثبت نام ارزش افزوده را حذف و به عبارتی متقاضیان ثبت شرکت از این پس دیگر نیازی به دریافت گواهی ارزش افزوده هم ندارند.

فیروزی اظهارداشت: خوشبختانه با ابلاغ این دو بخشنامه ۵۵ روز از ۷۲,۵ روز کاری در کشور برای ثبت شرکت ها کاهش یافته است.

وی ادامه داد: جدا از این متقاضی ثبت شرکت به محض دریافت کد شناسه ملی از اداره ثبت شرکت ها اگر اعلام کرده باشد کارگاهی هست و می خواهد فعالیت اقتصادی انجام دهد دو ساعت بعد هم کد کارگاهی به وی پیامک می شود.

رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: بقیه موارد از قبیل دریافت تمبر نیم درصدی مالیاتی، انتخاب نام شرکت، پروسه ثبت شرکت ها و غیره در قالب ایجاد پنجره واحد فیزیکی انجام خواهد شد.

وی افزود: تهران نخستین استان در کشور خواهد بود که این پنجره در آن ایجاد می شود چون بانک جهانی قبل از همه تهران را رصد می کند.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۳
کد خبر: ۲۰٬۳۹۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =