۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰
راه اندازی مسیر صادرات میوه و تره بار به افغانستان

راه اندازی مسیر صادرات میوه و تره بار به افغانستان

در دیدار رایزن بازرگانی بازرگانی ایران و مدیرکل گمرک دوغارون در این گمرک، ایجاد مسیر ویژه تره بار به افغانستان، رفع موانع تجاری دوکشور و فعال سازی مسیر ترانزیتی ایران به آسیای میانه از طریق افغانستان مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش بازار به نقل از گمرک ایران، محمدمهدی جوانمرد قصاب، رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان، دیروز سه شنبه، با حضور در مرز دوغارون، به بررسی وضعیت گمرکات اسلام قلعه و دوغارون و  همچنین پیگیری  درخواست اتحادیه واردکنندگان میوه و تره بار افغانستان مبنی بر تسهیل در روند صادرات محصولات کشاورزی ایران به افغانستان با توجه به گرمی هوا، با مدیرکل گمرک دوغارون دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، کوهگرد، مدیرکل گمرک دوغارون، با بیان اقدامات خاص این گمرک مبنی بر ایجادخط و مسیر ویژه صادرات مرتبط با بخش صادرات میوه و تره بار به کشور افغانستان در هفته های گذشته، گفت: با ایجاد یک خط ویژه از طریق محوطه بازارچه دوغارون به کشور افغانستان مجوز وارد شدن کامیون افغان، برای حمل میوه و تره بار صادراتی ایران اخذ شده است  که این  موضوع موجب شده است تا  تخلیه ی کلیه ی محصولات فاسد شدنی  صادراتی در مرز دوغارون سرعت بگیرد و مانع از فساد این محموله های صادراتی شد.

همچنین  در این جلسه در ‌خصوص مسائل مرتبط با ترخیص حمل و نقل میوه و تره بار و حمل و نقل سایر کالا ها و مشکلات مرزی از جمله مشکلات موجود در نقطه صفر مرزی دوغارون و مسائل دیگر نیز  تبادل نظر شد.

جوانمرد قصاب نیز در این دیدار با اشاره به شیوع بیماری کرونا، اظهار داشت: مدیران و پرسنل  گمرک دوغارون و سایر گمرکات هم مرز با کشور افغانستان در ایام مرتبط با بیماری کرونا، با در نظر گرفتن و اجرای تمهیدات بهداشتی، ایثارگرانه  مانع از توقف تجارت  بین دو کشور شدند در صورتی که تجارت کشور های زیادی متوقف شده بود، و جا دارد تا قدردان مدیران گمرکات مرزی باشیم که با هدایت و مدیریت خوب و با هماهنگی سایر دستگاه ها و نهاد های نظارتی و نهاد های بهداشتی و مرزی هرگز نگذاشتند که این مرز در روند همکاری های تجاری بین دو کشور اختلالی ایجاد کند.

وی افزود: رایزنی بازرگانی سفارت ایران در افغانستان  هم در طول این مدت در خدمت این دوستان بوده و با پیگیری های لازم و انجام هماهنگی ها لازم با کلیه مرتبطین  ایرانی و تجار و مقامات ایرانی و افغانستانی زیر نظر سفارت ایران و کنسولگری ها و سازمان توسعه تجارت ایران بخصوص  کنسولگری های ج. ا. ایران در  هرات و فراه و قندهار و اتاق های تجارت هرات و قندهار و نیمروز همیشه نسبت به پیگیری موضوعات تسریع و پوشش لازم را به عمل اورده و درخدمت تمام تجار در خصوص تجارت با افغانستان بوده است.

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی  ایران در افغانستان در ادامه این دیدار در خصوص مسیر ترانزیتی ایران از طریق افغانستان گفت : استفاده از مرز دوغارون برای ترانزیت کالاهای ایرانی  به سایر کشور های اسیای میانی از جمله تاجیکستان و ازبکستان، از طریق افغانستان می تواند نقش ترانزیتی دو کشور را افزایش دهد  بر همین اساس برای اجرایی شدن این مسیر ترانزیتی باید زیرساخت های گمرک دوغارون برای افزایش حجم تجارت تقویت شود.

جوانمرد تصریح کرد: گمرک دوغارون یکی از گمرکات مهم تجاری بین ایران و افغانستان است که شاهد عبور و مرور بیش از ۶۰۰ تا ۷۰۰دستگاه کامیون صادراتی و وارداتی در روز  به کشور افغانستان است که استفاده  از ظرفیت های  دوغارون در توسعه تجارت یک موضوع بسیار مهم به شمار می رود که  با استفاده بهینه از ظرفیت های منطقه ای ویژه اقتصادی دوغارون و شرکت های صنعتی سایبال و دیگر نقاط میتوان شاهد گسترش سرمایه گذاری های سرمایه گذاران افغان در مرز ایران و افغانستان بود به شرط آنکه تسهیلات ویژه ای  در این مرز در نظر گرفته شود  و پیگیری ها از طریق  فرماندهی واحد مرزی برای جذب سرمایه گذاری افغان ها در مرز صورت پذیرد.

کد خبر: ۲۰٬۳۸۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha