۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۲
کد خبر: . ۲۰۱٬۹۴۳
افغانستان، متحد راهبردی و مکمل اقتصادی ایران است

کاظمی قمی در اولین نشست خود با نهادهای ایرانی در کابل گفت: نگاه ایران به افغانستان درازمدت است و در این راستا، برای اتصال زیرساخت‌ها بین دو کشور در حوزه‌های مختلف طرح‌های گوناگونی تهیه شده است.

به گزارش بازار، حسن کاظمی قمی که روز شنبه به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور و رئیس نمایندگی سیاسی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان وارد کابل شد، به ‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

وی در اولین نشست خود با نهادهای ایرانی در کابل گفت: نگاه جمهوری اسلامی ایران در افغانستان درازمدت است و در این راستا برای اتصال زیرساخت‌ها بین دو کشور در حوزه‌های مختلف طرح‌های گوناگون تهیه شده است.

ریاست سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، همچنین با اشاره به مسائل مشترک میان دو کشور افزود: افغانستان همسایه ای است که می تواند در سیاست خارجی ایران متحد راهبردی باشد. بر همین اساس، برای کار در افغانستان نقشه راه جامعی داریم و نگاه جمهوری اسلامی برای امنیت، ثبات و بهبودی اوضاع اقتصادی و معیشتی افغانستان است. افغانستان از لحاظ اقتصادی کشوری غنی است و می تواند برای ایران مکمل اقتصادی باشد.

وی در ادامه افزود: از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان بیش از یک سال و نیم گذشت و شاهد حکومت جدید در افغانستان هستیم و سیاست کشور ما در این مدت بر تعامل و همکاری با حکومت جدید افغانستان بوده است.

نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان ضمن اشاره به فعال شدن دیپلماسی ایران در حوزه افغانستان گفت: آمریکایی ها از افغانستان خارج شدند، اما به شیطنت های خود در این کشور و منطقه ادامه می دهند. آمریکایی ها نمی خواهند ثبات در افغانستان برقرار شود و این کشور با همسایگان خود تعامل داشته باشد. دشمن تلاش کرد تا جغرافیای افغانستان را برای ایران تبدیل به تهدید کند ولی ایران با اتخاذ سیاست های منطقی از این مرحله عبور کرد.

۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۲
کد خبر: ۲۰۱٬۹۴۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =