شعار بخش خصوصی دفاع از رقابت سالم و مبارزه با رانت خواری
رئیس اتاق بازرگانی تهران مطرح کرد

شعار بخش خصوصی دفاع از رقابت سالم و مبارزه با رانت خواری

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: شعار بخش خصوصی، همیشه دفاع از رقابت سالم، مبارزه با فساد و رانت‌خواری، توزیع عادلانه و بهینه ثروت ملی بوده‌ است.

به گزارش بازار، مسعود خوانساری در هفتمین دوره مراسم امین‌الضرب و معرفی کارآفرینان برتر و پیشکسوتان صنعت ایران افزود: حضور در این نشست سالیانه، نشانه احترام همگی ما به مفهوم مترقی کارآفرینی و تکریم جایگاه مردان و زنانی است که قلب شان برای پیشرفت و توسعه ایران اسلامی می‌تپد.

وی گفت: برای هفتمین سال متوالی با وجود مصائب فراوان، این چراغ کوچک برای تقدیر از جامعه سخت کوش کارآفرینی با امید به آینده‌ای سرشار از موفقیت روشن مانده‌است. امیدوارم روزی بتوانیم در کنار هم و در اقتصادی سرزنده، پویا و کارآمد به تقدیر از کارآفرینانی بپردازیم که کالاهایشان بازارهای جهانی را به تسخیر درآورده‌اند.

وی اضافه کرد: بخش خصوصی، در این روزها تحت انواع فشارهای اقتصادی قرار دارد. تحریم‌های بین‌المللی کسب‌وکار فعالان اقتصادی را نشانه رفته و مصائب آن بیش از آنکه دامان سیاست‌مداران را بگیرد، فعالیت‌های بخش‌خصوصی را با چالش همراه ساخته‌است.

خوانساری گفت: امروز برای هیچکس قابل کتمان نیست که شعارهایی مانند بی اثر قلمداد کردن تحریم ها، چه لطمه‌های سختی به اقتصاد کشور وارد ساخته است. نمونه آشکار آنکه درآمد ارزی کشور رو به کاهش، جذب سرمایه خارجی فرساینده و ناکافی، ورود فناوری مدرن به کشور محدود و در نتیجه اقتصاد ایران کوچک شده به طوری که رتبه ایران در میان اقتصادهای بزرگ جهان تنزل یافته است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: نتیجه همه این فرآیندها در تورم فزاینده و سفرهای کوچک شده مردم انعکاس یافته و اینکه امروز بخشی از طبقه متوسط ایرانی به طبقه فقیر سقوط کرده است.

وی ادامه داد: در چند دهه گذشته نه تنها اثرات تحریم‌های خارجی بر بدنه اقتصاد ایران کم نشده، بلکه همزمان خودتحریمی‌ها و به تعبیری تحریم‌های داخلی هم به اهرمی پرفشار علیه اقتصاد ملی ایران تبدیل شده است. در این موقعیت کارآفرینان هم از جبهه خارجی آسیب می‌بینند و هم سنگر پشت جبهه برای آنان ویران شده است.

خوانساری گفت: برای برون رفت از بحران‌های موجود، اقتصاد ایران باید با نگاهی فراگیر و ملی، مبانی توسعه و پیشرفت را بپذیرد.

وی افزود: هیچ کشوری، هیچ جامعه و هیچ اقتصادی حداقل در یک قرن اخیر موفق نشده از پس شرایط نامطلوب خود برآید، بدون آنکه به سمت توسعه بامحور بخش‌خصوصی و کارآفرینی چرخش کند.

خوانساری گفت: اگر کارآفرینی محور باشد، دستگاه سیاست خارجی هم به جای اینکه تحریم‌تراشی کند به سمت تنش‌زدایی و رفع تحریم‌ها می‌رود. همین‌طور نظام سیاست‌داخلی در عوض اینکه هر لحظه موانع بیشمار پیش روی فعالان اقتصادی بگذارد، به سوی حل مشکلات قدم برمی دارد. در یک کلام آنکه همه نظام تصمیم‌گیری کشور، خود را با محور پیشرفت و توسعه اقتصادی و اجتماعی هم‌ساز می‌کند.

وی افزود: جامعه ایران وقتی به آسایش می‌رسد که متکی به اقتصادی توانمند و توسعه یافته باشد. حال اقتصاد که خوب باشد، احوال همه مردم رو به بهبود می‌رود. البته که ارزش‌های دیگری مانند آزادی و عدالت نیز وجود دارد که باید به همگی آن‌ها توجه کرد.

خوانساری گفت: باید اعتراف کرد بزرگ‌ترین چالش کشور در طول چهار دهه گذشته حکمرانی نامطلوب و دیوان‌سالاری بوده است. دیوان‌سالاری کشور را به ورطه عقب‌ماندگی انداخته و همچون موریانه با ایجاد فساد، رانت، کاغذ بازی‌های اداری پیچیده، بی‌عدالتی، انواع گسست‌های اجتماعی و فرهنگی کشور را از مسیر توسعه منحرف کرده است.

وی افزود: اقتصاد دولتی، سال‌های طلایی را که می‌توانست فرصتی برای جهش اقتصادی و توسعه کشورمان همچون ترکیه، کره جنوبی، ژاپن، مالزی و اندونزی باشد از ما گرفت.

خوانساری گفت: چه دردناک است کشور قطر که وسعتی به اندازه استان بوشهر دارد با جذب سرمایه‌گذاری خارجی، ارتباط سازنده و تعاملی با دنیا و بهره گرفتن از درآمد میدان گاز مشترک با ایران به ثروتی دست یافته که امروز با داشتن بالاترین درامد سرانه در منطقه، می‌تواند میزبان جام جهانی باشد و همه نگاه‌ها را به سوی خود جلب کند. اما در این سوی خلیج فارس ما درگیر تامین گاز زمستان مردم هستیم و به دلیل ناتوانی در جذب سرمایه‌گذار برای توسعه میدان‌های گازی، نه تنها آرزوی استراتژیک صادرات انرژی را محقق نکردیم بلکه نیازهای خودمان را هم نتوانستیم تامین کنیم.

وی ادامه داد:، اما با وجود همه این مصائب، باید همچنان به آینده ایران عزیر امیدوار باقی ماند. البته با این پیش شرط که بپذیریم کشور امروز نیازمند رفتارهای خردمندانه است.

خوانساری گفت: اقداماتی که برآمده از عقل باشد؛ تندروی، رفتار غیرکارشناسی و سیاست‌زدگی و گروه و حزب‌گرایی را برنمی‌تابد. عقل‌گرایی یعنی، پرهیز از هیجانات ناشی از اتفاقات روز و عمل به آنچه صحیح و صلاح است.

وی افزود: البته که پیش‌شرط حرکت در این مسیر، دستیابی به همدلی است. از بعد داخلی و خارجی، اکنون به هیچ عنوان فرصت و زمانه، اختلاف افکنی نیست.

رئیس اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: ملت، دولت و حاکمیت می‌توانند در کنار هم به حل و فصل اموری بپردازند که اکنون به چالشی برای کشور تبدیل شده اند. تاریخ چند دهه گذشته نشان داده که هر زمان وحدت فراگیر در میان همه اقشار کشور ایجاد شده، از پس عبور از گردنه‌های سهمگین برآمده‌ایم.

خوانساری گفت: اقتصاد ایران سرشار از ظرفیت است. معادن، نفت‌وگاز، راه‌های سراسری، حضور نیروی کار تحصیلکرده و ارزان، دسترسی به دریایی آزاد و امکان صادرات کالا به بازارهای منطقه‌ای ۴۰۰ میلیونی تنها بخشی از گوهر نهفته در این سرزمین است. امروز اگر از دل این نعمت‌های خدادادی، اقتصاد و جامعه‌ای سرشار از رفاه، سرزنده و کارآمد، مدرن و رو به جلو بیرون نیاید، نشانه اشکار ضعف در مدیریت است.

وی افزود: امروز باید به خودباوری برسیم و فراتر از آن باید به فرزندان نخبه و دلسوز این کشور اطمینان کنیم. نسل جوان تحصیل کرده آماده حضور در میدان است. نباید آن‌ها را با بهانه‌های مختلف سیاسی و انگ‌های بی‌اساس و نامید از آینده به حاشیه راند.

خوانساری گفت: اگر کره جنوبی یا ژاپن به اقتصادهای برتر جهان بدل شده‌اند ریشه آن در رشد و تبلور شرکت‌های خصوصی همچون سامسونگ، ال‌جی، میتسوبیشی، سونی وغیره بوده است.

وی ادامه داد: جامعه کارافرینی ایران هم مانند کشورهای توسعه یافته، آمادگی حضور موثر و مفید در میدان اقتصاد را دارد و باید این ویژگی بزرگ و ارزشمند مورد توجه و احترام قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: کارآفرینانی که با مجاهدت اجازه نداده‌اند، اشتغالشان کاهش یابد و سفره کارگر کوچک‌تر شود، باید هم و غم خود را صرف حوزه‌های دیگری مانند فرهنگ، ارتباط بیشتر و صادقانه‌تر با مردم و کمک به حل برخی گرفتاری‌های روزانه کنند.

خوانساری افزود: همزمان اگر دولت به مسیر منطقی خود بازگردد، امکان بهبود و ارتقای وضعیت سرمایه اجتماعی و احیای اعتماد مردم هم پیش می‌آید. جامعه اقتصادی و دولت می‌توانند با همکاری صادقانه همچون دو بال یاری کننده کشور برای طی این مسیر باشند.

وی ادامه داد: همه سوار یک کشتی هستیم. خودمان را از حاکمیت جدا نمی‌دانیم. منتقد بی منطق دولت‌ها نیستیم. سیاست‌زده نشده‌ایم و امروز با صدای رسا اعلام می‌کنیم جامعه کارآفرینی کشور آماده کمک به کشور است.

خوانساری گفت: اساسا برگزاری مراسم امین‌الضرب و تقدیر از کارآفرینان در این عصر و زمانه، ناشی از چنین رویکردی است.

وی افزود: هدف ما این است که به سیاست‌گذاران بگویم با وجود همه موانعی که ساخته شده، امروز چنین کارآفرینان سرآمدی در ایران زیست می‌کنند. حال اگر محیط مناسب کسب و کار در این سرزمین مهیا شود، به طور حتم جامعه پویای کارآفرینی به رشد خود در تراز جهانی ادامه خواهد داد.

خوانساری گفت:کشوری می‌خواهیم که فرزندانمان با آسایش در آن زیست کنند و نسل جدید بتواند آرزوهای بلندش برای کارآفرینی را در دل این خاک محقق سازد. ایران عزیز ظرفیت‌هایی در دل خود دارد که می‌تواند بستر تحقق همه رویاها باشد.
دست به دست هم دهیم برای شکوفایی بیشتر ایران.

کد خبر: ۲۰۰٬۳۴۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha