۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
کد خبر: . ۱۹٬۶۸۸
کنترل سیلاب در حوزه های آبخیز مشرف به پایتخت

حسین پور، مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به وجود ۱۱ حوزه آبخیز سیل خیز بحرانی مشرف به کلان شهر تهران، از انجام فعالیت های آبخیزداری و کنترل سیلاب در حوزه های مذکور در راستای کاهش مخاطرات سیل در پایتخت خبر داد.

به ‌گزارش بازار به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، ابوالقاسم حسین پور گفت: طرح آبخیزداری و کاهش مخاطرات سیل بر کانون های جمعیتی شهری و روستایی کشور با هدف پیشگیری و کاهش آسیب سیل به ۴۵۰ شهر و ۸۶۵۰ روستای در معرض خطر سیلاب در سطح کشور تدوین شده است.

وی افزود: کلان شهر تهران بواسطه شرایط استقرار در ارتفاعات پرشیب البرز جنوبی، گسترش بیش از حد سطوح عایق شهری و کاهش عرصه های جذب روان آب در درون و پیرامون شهر و همچنین افزایش شدت وقوع بارش ها و سیلاب ها ناشی از تغییرات اقلیمی، از جمله مراکز جمعیتی پرخطر در معرض تهدید سیل به شمار می رود.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب سازمان جنگل ها اضافه کرد: بررسی سیل های تاریخی کشور نشان می دهد که تهران محل وقوع یکی از ۱۲ سیل ویرانگر ایران در چهل سال گذشته بوده است و آن سیل مرداد ۱۳۶۶ تجریش بود که به دلیل رخداد بارش و سیلاب ناگهانی حوزه آبخیز دربند و گلاب دره متاسفانه ۳۰۰ نفر از هموطنان در این سیل جان باختند و آسیب جدی به بخش هایی از پایتخت و زیرساخت های آن وارد گردید.

حسین پور گفت: بیش از ۴۰۰۰۰ هکتار از گستره آبخیزهای سیل خیز بحرانی مشرف به پایتخت، نیازمند اجرای طرح های آبخیزداری و کنترل سیلاب می باشد.  

وی حوزه های آبخیز کن، وردیج واریش، ولنجک، درکه، دربند، گلابدره و دارآباد را از جمله حوزه های آبخیز سیل خیز اولویت دار با خطر سیلاب های مخرب واریزه ای برشمرد و گفت؛ فعالیت های اجرایی آبخیزداری و کنترل سیلاب در هفت حوزه آبخیز مذکور در حال انجام است.

حسین پور مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری پیرامون وقوع سیل با پذیرش و تصویب تغییر نگرش از جمع آوری و دفع آبهای سطحی شهرها، به "مدیریت سیلاب های شهری با رویکرد پیشگیرانه در سطح حوزه های آبخیز بالادست"، و "انجام طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح حوزه های آبخیز مشرف بر شهرها با مشارکت شهرداری ها با هدف کنترل سیل و رسوب ورودی به شهرها را مثبت ارزیابی کرد و از شهرداری ها خواست بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی مبنی بر گسترش دامنه مجاز فعالیت در این خصوص به خارج از محدوده شهر و در سطح حوزه آبخیز مشرف و موثر بر شهرها، بیش از پیش با بهره گیری از ظرفیت موجود نسبت به مشارکت در انجام طرح های آبخیزداری و آبخوانداری با راهبری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در راستای کاهش مخاطرات سیل در شهرها اهتمام ورزند.

وی کمک به توسعه تفرجگاه های طبیعی پیرامون مراکز جمعیتی از طریق اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری، استفاده از فرصت مهار سیلاب در افزایش سبزینگی، ایجاد چشم اندازها و مناظر آبی در قالب احداث پارک آبخیز با مشارکت شهرداری ها، دهیاری ها و بخش خصوصی در مناطق مستعد را از جمله ظرفیت های موجود در حوزه های آبخیز دانست که به توسعه پایدار سکونتگاه ها کمک می کند.

مدیرکل کنترل سیلاب سازمان جنگل ها با اشاره به خسارات سیل در سال های اخیر به شهرها و روستاهای مناطق مختلف کشور و اثربخشی طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در کاهش سیلاب و کمک به ایمن سازی مراکز جمعیتی تحت پوشش طرح های مذکور در برابر مخاطرات سیل، خواستار احیای ردیف بودجه ای "آبخیزداری و کنترل سیل حوزه های شهری" در سطح ملی و تقویت منابع اعتباری لازم جهت سرمایه گذاری در این بخش شد.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
کد خبر: ۱۹٬۶۸۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =