۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲
کد خبر: . ۱۹۳٬۲۴۸
مستمری متوفی به فرزندان ذکور محصل در تمامی دانشگاه ها پرداخت می شود

نمایندگان مجلس با طرح استفساریه بند (۳) ماده (۴۸) قانون حمایت خانواده در خصوص حقوق وظیفه فرزندان اناث موافقت کردند.

به گزارش بازار، نمایندگان در جلسه علنی امروز (یک‌شنبه، ۲۰ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح استفساریه بند (۳) ماده (٤٨) قانون حمایت خانواده با کلیات این طرح با ۱۳۰ رأی موافق، ۲۶ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر و با جزئیات آن با ۱۴۵ رأی موافق، ۲۰ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۸ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

رضا حاجی پور سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در تشریح استفساریه طرح استفساریه بند (۳) ماده (٤٨) قانون حمایت خانواده، گفت: آیا مراد قانونگذار از عبارت تحصیلات دانشگاهی در بند (۳) ماده (٤٨) قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱/۱۲/۱ شامل دانشجویان دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی، موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی دارای مجوز از یکی از وزارتین علوم تحقیقات و فناوری یا بهداشت درمان و آموزش پزشکی دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تأیید یکی از وزارتخانه های، علوم تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و طلاب حوزه های علمیه که مشغول به تحصیلات همتراز با مقاطع دانشگاهی هستند، نیز می گردد؟

وی در ادامه به پاسخ مجلس نسبت به این استفساریه اشاره کرد و افزود: بلی عبارت تحصیلات دانشگاهی در بند (۳) ماده (٤٨) قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱/۱۲/۱ شامل دانشجویان دانشگاههای دولتی دانشگاه آزاد اسلامی موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی که دارای مجوز از یکی از وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت درمان و آموزش پزشکی دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در یکی از دانشگاههای خارج از کشور مورد تأیید یکی از وزارتخانههای علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و طلاب حوزههای علمیه که مشغول به تحصیلات همتراز با مقاطع دانشگاهی هستند نیز می‌گردد.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: فرزندان ذکور متوفی بعد از ۲۰ سالگی دیگر مجاز به دریافت مستمری والدین ندارند ولی اگر به تحصیلات دانشگاهی اشتغال داشته باشند میتوانند مستمری والدین را دریافت کنند. حال سوال این است که آیا دانشجویان دانشگاههای دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی، موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیر انتفاعی که دارای مجوز از یکی از وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در یکی از دانشگاههای خارج از کشور مورد تأیید یکی از وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و طلاب حوزه های علمیه که مشغول به تحصیلات همتراز با مقاطع دانشگاهی هستند شامل تحصیلات دانشگاهی می شوند؟ پاسخ بله است.

نماینده دولت در مجلس نیز در بیان نظرات دستگاه‌های اجرایی در خصوص این استفساریه گفت: این یک قانونگذاری و توصیه به قانون بوده و به دلیل تحمیل بار مالی به دولت جهت اضافه کردن دانشجویان خارج از کشور به آن مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی بوده و در شورای نگهبان رد خواهد شد.

۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲
کد خبر: ۱۹۳٬۲۴۸

اخبار مرتبط

کمتر کسی میدونه که سریعترین راه خرید دلار، خرید تتر هستش. چون قیمت هر تتر برابر با ۱ دلاره. تتر در هر لحظه از شبانه روز خرید و فروش میشه و نگرانی نگهداری از دلار کاغذی رو هم نداره. در حال حاضر بزرگترین صرافی که این امکان رو به ایرانی‌ها میده، صرافی نوبیتکس هست. شما در کمتر از سه دقیقه می‌تونین تو این صرافی حساب باز کرده و سریع و آسان به‌ صورت آنلاین دلار بخرین.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =