۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۹
کد خبر: . ۱۹۰٬۵۳۳
عدم رای و استقلال اروپا در مذاکرات برجام

سخنگوی وزارت امور خارجه درمورد قطعنامه حقوق بشری علیه ایران گفت: ایران هیچ گونه همکاری با این کمیته سیاسی نخواهد داشت و جمهوری اسلامی داوطلبانه به مسئولیت خود عمل می‌کند.

به گزارش بازرا، نشست رسانه‌ای ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه با رسانه‌های داخلی و خارجی آغاز شد. سخنگوی وزارت امور خارجه امروز همراه با یک ماسک شیمیایی در نشست هفتگی خود در جمع خبرنگاران حضور یافت. به نظر می‌رسد این اقدام کنعانی، اشاره‌ای به حمایت آلمان در جنگ تحمیلی از صدام و در اختیار قرار دادن سلاح‌های شیمیایی از سوی دولت این کشور به رژیم صدام دارد.

وی در این خصوص گفت: این ماسک مخوف گویای خاطراتی برای شهروندان ایرانی و نیروهای مسلح ما است، بنده در طول دفاع مقدس زمانی که نوجوانی ۱۶ یا ۱۷ ساله بودم مدت زمانی را در جبهه های جنگ حضور داشتم، این ماسک که ظار مخوفی دارد یکی از اقلام همراه ما بود که در مناطق مختلف حتی پشت جبهه داشتیم.

کنعانی گفت: رژیم صدام در استفاده از تسلیحات و بمب های شیمیایی هیچ ممانعتی نداشت، در طول جنگ دولت های غربی از جمله دولت آلمان با علم و اطلاع دولتمردان این کشور مواد شیمیایی را در اخیار رژیم بعث عراق قرار دادند که جنایت بسیاری با این تسلیحات و تجهیزات علیه ملت ایران و عراق انجام شد. سازمان ملل به نقش آلمان در تسلیح عراق به مواد شیمیایی تصریح کرده است، آلمان ۱۳۹ تذکر از سازمان ملل بابت فروش سلاح های بیولوژیکی و شیمیایی دریافت کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: روز نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران را به همه دریادلان نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران تبریک می‌گویم و برای آنها در انجام ماموریت خطیر حفاظت از آبهای ملی و سرزمین و مرزهای دریایی آرزوی موفقیت داریم.

وی ادامه داد: امروز سالروز شهادت شهید دانشمند بسیجی و برجسته هسته‌ای و دفاعی کشورمان شهید فخری‌زاده است که توسط تروریسم سازمان‌یافته رژیم آپارتاید صهیوینسیت به درجه رفیع شهادت رسید که به روح این شهید سلام می‌فرستیم. روز سه‌شنبه روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین و چهارشنبه روز ولادت حضرت زینب و روز پرستار که پیشاپیش خدمت آنها تبریک می‌گویم و برای آنها آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

کنعانی تاکید کرد: آرزوی موفقیت برای تیم ملی فوتبال در مسابقه پیش‌رو داریم و برای آنها دعا می‌کنیم، تبریک می‌گوییم به دلیل بازی فنی و خیلی جذاب و نتیجه شیرینی که کسب کردند و دل ملت ایران را به‌دست آوردند و امیدواریم در سایه تلاش آنها شاهد بازی خوب و نتیجه شیرین دیگر برای بازی مهم فردا باشیم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد تصویب قعطنامه حقوق بشری علیه ایران توسط دولت آلمان گفت: در این ارتباط بیانیه وزارت امور خارجه به صورت مفصل منتشر شد، دیدگاه‌های ایران بیان شد، ایران همانطور که رسما اعلام کرد هیچگونه همکاری با این کمیته سیاسی تحت عنوان کمیته حقیقت‌یاب نخواهد داشت. جمهوری اسلامی در چارچوب مسئولیت‌های ملی خود راسا اقدام به تشکیل کمیته ملی با حضور صاحبنظران و حقوقدانان و نمایندگان رسمی و غیررسمی کرده به این معنا که معتقد به مسئولیت ذاتی و ملی خودش است و در این ارتباط در حال انجام وظایف مسئولانه و بررسی و تحقیق همه‌جانبه هستیم. لذا استفاده عجولانه از ساز و کارهای حقوق بشری و رویکردهای سیاسی و استفاده ابزاری مردود است و هیچ کمکی به مفهوم حقوق بشر نخواهد کرد. جمهوری اسلامی در این ارتباط به مسئولیت‌های ملی خود عمل می‌کند. دولت در این زمینه تا الان مسئولانه عمل کرده و با تشکیل کمیته ملی مسئولیت خود را ادامه می‌دهد و اطلاع‌رسانی شفاف خواهدکرد.

سخنگوی وزارت خارجه درمورد حمله به نفتکش صهیونیستی گفت: اتهام زنی واهی به ایران، هدف رژیم صهیونیستی و دیگر متحدان است و ایران اگر اقدامی انجام دهد آنقدر شجاع است که بخواهد مسئولیت آن را به عهده بگیرد.

کنعانی در مورد سفر نخست وزیر عراق گفت: آنگونه که هماهنگی شده است که سفر نخست وزیر عراق روز سه شنبه یه تهران انجام می‌شود و در چارچوب استمرار دو کشور خواهد بود و کمیسیون های عالی دو کشور را در سطح عالی روسای جمهور برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی به در مورد شکایت ایران به شرکت های آلمانی مبنی بر فروش مواد و سلاح شیمیایی گفت: روزچهارشنبه روز همبستگی با قربانیان سلاح شیمیایی است جالب است بدانید که بنده در طول دوران دفاع مقدس شخصا بر مبنای وظیفه ملی این توفیق را داشتم که در کنار رزمندگان دفاع مقدس باشم و این ماسک مخوف همیشه همراه ما بود چراکه رژیم صدام برای استفاده از سلاح های شیمیایی ابایی نداشت و در طول دوران جنگ تعدادی از دولت های غربی به ویژه آلمان از آن علیه ملت ایران در دفاع مقدس داشتند و محموله ها و سلاح های شیمیایی را در اختیار رژیم بعث قرار دارند. در رسانه های المان در ابتدای دهه نود میلادی به نقش المان تصریح شد.

وی ادامه داد: نتیجه گزارش‌های سازمان ملل نشان می‌دهد که المان نقش مهمی در این خصوص داشته است و مجله اشپیگل المان در این خصوص هم نوشته است و ما در المان همواره شاهد نقض حقوق بشری و حقوق زنان بودیم.

کنعانی درمورد نقش دولت های غربی و همسو با ایالات متحده امریکا در اغتشاشات گفت: اطلاعات دقیق در مورد دخالت این کشورها به روسای نمایندگی های دولت های غربی در تهران و حافظ منافع امریکا داده شده است، تعدادی از شهروندان و اتباع کشورهای مختلف در اغتشاشات حضور داشتند که شواهد زیادی در این خصوص وجود دارد که در اختیار دولت های متبوع آن ها گذاشته شده است. چطور کشوری که کمیته ملی برای رخدادی تشکیل داده است اما کشورهای دیگری دست به اقدامات سیاسی و انتشار اخبار کذب میزنند.

کنعانی در خصوص تعداد تعرضات به نمایندگی های ایران در خارج کشور گفت: حدود پنجاه تعرض به نمایندگی های ما شده است از جمله کشور انگلیس، که سابقه سیاهی در تعرض به سفارت خانه ما در لندن دارد. در همین موارد اخیر چندین بار چنین اتفاقی افتاد، این در حالی است که کشورها موظف به حمایت از ماموران دیپلماتیک و ماموران سیاسی هستند. این کشورها اجازه دادند که مخالفین سیاسی خشونت طلب از دیوارهای سفارت خانه های ایران بالا بروند و هیچ اقدامی انجام ندادند.

وی تاکید کرد: شبکه هایی که به اتاق جنگ و اتاق نظامی تشکیل شده اند در همین کشورهای مدعی حقوق بشر هستند.

سخنگوی وزارت امورخارجه در مورد آخرین تحولات مذاکرات وین گفت: اروپا با بی تعهدی و بی عملی در مذاکرات عمل می‌کند و نوعی عدم رای و استقلال در مذاکرات برجام دارند و در سایه تصمیم و رویکرد سیاسی دولت امریکا قرار گرفته اند لذا نمی‌توانیم بگوییم اروپا نقش مستقلی را ایفا می‌کند اما در مورد امریکا، امریکایی ها نکاتی را مطرح می‌کنند که مذاکرات در دستور کار ما نیست اما در حوزه عملی همچنان پیام هایی را ارسال می‌کنند و ما به چارچوب دیپلماتیک علاقه مند هستیم و ایران همیشه واقع بین بوده و فعال عمل می‌کند.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد اهانت به پرچم ایران از سوی امریکا گفت: ما در حوزه ورزشی هم شاهد رفتار غیر اخلاقی و غیر قانونی از سوی امریکا هستیم و بلافاصله دستگاه دیپلماسی واکنش نشان داد و تماس هایی بر قرار شد و طرف امریکایی در این زمینه به اشتباه خودش اذعان کرد و اقدام طرف امریکایی از منظر مقررات فیفا هم غیرقانونی است و فدراسیون فوتبال در این زمینه کار را دنبال می‌کند.

قبلا نشست های امنیتی ترهان و بغداد برگزار شد اقلیم کردستان بخشی از خاک عراق است و دولت عراق مسئول تامین امنیت خطوط مرزی مشترک دو کشور است این خبر را شنیدیم که دولت عراقث تصمیم گرفته نیروهای رسمی خود رادر مرزهای کردستان عراق مستقر کند امیدواریم این استقرار صورت بگیر استقبال می کنیم اگر دولت عراق نیاز به کمک فنی در این خصوص داشته باشد آمادگی داریم به دولت عراق کمک کنیم.

۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۹
کد خبر: ۱۹۰٬۵۳۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =