۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۲
کد خبر: . ۱۸۷٬۳۴۸
ساماندهی نسخه‌نویسی کود در دستور کار

رییس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور از ساماندهی نسخه‌نویسی کودهای کشاورزی خبر داد.

داشتن درآمد دلاری همواره یکی از خواسته‌های اصلی هر فردی بوده و در روزهای اخیر نیز شاهد افزایش تعداد کسانی که به این درآمد رسیده‌اند هستیم. با داغ شدن بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر افراد فعالیتشان را در این بازار افزایش داده‌اند که آمارها هم نشان دهنده جایگاه مهم ارز دیجیتال در میزان فعالیت و افزایش درآمد دلاری آن‌ها می‌باشد. لینک بزرگترین سایت ایرانی برای فعالیت در این بازار و کسب درآمد دلاری، در پایین قرار داده شده است.

به گزارش بازار، هادی اسدی رحمانی گفت: اسناد بالادست یعنی قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی و نظام اجرایی آزمایشگاه‌های خاکشناسی و شرکت‌های خدمات مشاوره تصریح می‌کنند، مصرف نهاده‌هایی مانند کود و سم باید بر اساس نسخه‌نویسی باشد و این موضوع سال‌هاست که مغفول مانده است.

وی افزود: براساس این اسناد بالادستی، موسسه تحقیقات خاک و آب کشور و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی موظفند نسخه‌نویس تربیت کنند و از این رو برگزاری دوره‌های آموزشی، محتوای آموزشی و نکات فنی را موسسه تحقیقات خاک و آب کشور و اعطای گواهی‌نامه را سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی برعهده دارد و گواهینامه نسخه‌نویسی کود با امضای این دو نهاد صادر می‌شود.

اسدی رحمانی با بیان این که ساماندهی نسخه‌نویسی کود در دستور کار قرار گرفته است، اظهار داشت: در این راستا نخستین دوره آموزشی مهارت‌محور نسخه‌نویسی کودی از ۷ تا ۱۲ آبان ماه سال جاری به مدت شش روز برگزار شد و در این دوره، برخی از شرکت کنندگان دارای آزمایشگاه خاکشناسی، شرکت‌های خدمات مشاوره‌ای و یا کلینیک‌های گیاهپزشکی بودند.

وی ادامه داد: افرادی که دوره نسخه‌نویسی کود را می‌گذرانند باید فارغ‌التحصیلان رشته خاکشناسی یا رشته‌های مرتبط مانند تولیدات گیاهی، علوم زراعی وعلوم باغبانی باشند.

رییس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور با اشاره به این که در حال حاضر حدود ۱۶۸ آزمایشگاه خاکشناسی در کشور فعالیت می‌کنند، اذعان داشت: این آزمایشگاه‌ها کار تجزیه خاک را انجام می‌دهند، اما تاکنون به طور سیستماتیک و علمی آزمایشگاه‌های خاکشناسی و شرکت‌های تولید کننده و یا عرضه کننده، توصیه کودی را انجام نمی‌دادند.

وی درباره اهمیت تغذیه بهینه گیاهان و کوددهی مناسب گفت: نتایج بسیاری از پایلوت‌هایی که توسط این موسسه در مورد گندم، کلزا و ذرت انجام شده حاکی از آن است با تغذیه مناسب و متعادل می‌توان نزدیک به ۲۰ درصد عملکرد تولید را در شرایط فعلی و در اراضی آبی افزایش داد.

اسدی رحمانی خاطرنشان کرد: سال گذشته در طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور، تغذیه گیاهان را محور قرار دادند و نتایج کار نشان داد به طور میانگین عملکرد تولید گندم ۱۵۰ کیلوگرم در هر هکتار در اراضی دیم افزایش یافته است.

وی برآورد، تامین، توصیه و مصرف و کنترل کیفی را از مولفه‌های نظام کود در کشور عنوان کرد و گفت: نسخه‌نویسی جزو مولفه‌های اصلی توصیه و مصرف است.

وی ابراز امیداوری کرد؛ با پیگیری تربیت نسخه‌نویس کودی در آینده نسخه‌های کودی صرفا از طریق افرادی آموزش دیده، خبره و باتجربه ارایه شود.

۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۲
کد خبر: ۱۸۷٬۳۴۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =