۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۸
کد خبر: . ۱۷۸٬۴۱۳
بررسی افزایش سهم شهرداری‌های کوچک و دهیاری ها از مالیات بر ارزش افزوده

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: موضوع حذف مالیات مضاعف بر ارزش افزوده در مناطق آزاد کشور در کمیسیون اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به تصویب رسید.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در تشریح نشست روز (یکشنبه ۱۰ مهر ماه) کمیسیون متبوع خود گفت: امروز نشست مشترک اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس با سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت ورئیس سازمان توسعه تجارت برگزار شد. در این جلسه ابتدا گزارشی از آخرین وضعیت تولید و تجارت توسط وزیر مطرح شد. خوشبختانه گزارش ارائه شده بیانگیر این است که در ۵ ماهه ابتدای سال جاری به جز سه صنعتی که نرخ منفی داشتند سایر صنایع از نرخ رشد مثبتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته برخوردار بودند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بخش تجارت و صادرات نیز خوشبتخانه آمار خوبی ارائه شده و در ۵ ماه ابتدایی سال میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده و پیش بینی می‌شود که اگر این مسیر دنبال شود، تا پایان ‌سال به تراز غیر منفی که سه سال وضعیت کشور را تحت تاثیر قرار داده خواهیم رسید و این روند جدیدی بوده که در حوزه تجارت می‌توانیم پیش بینی کرده و امیدواریم تحقق پیدا کند.

وی ادامه داد: تصویب موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا دستور کار دیگر کمیسیون اقتصادی بود.   با توجه به اینکه این موضوع قبلا هم در مجلس مورد بررسی گرفته بود، امروز بحث تمدید موافقتنامه مذکور مطرح و با نظر اعضای کمیسیون و با حضور وزیر صمت به تصویب رسید. بحث اصلی این موافقتنامه تعرفه‌هایی بوده که در نهایت به بهبود وضعیت صادراتی کمک می‌کند. کشورهای عضو این موافقتنامه از جمله روسیه، بلاروس قزاقستان، قرقیزستان و کشورهای دیگر بوده و روند تجارتمان در طول ماهها اخیر نشان می‌دهد که ظرفیت افزایش ۸۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته که این ظرفیت می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد، امیدواریم با تصویب نهایی در صحن علنی و تایید شورای نگهبان شاهد اتفاقات مثبتی در حوزه همکاری‌های اقتصادی با اوراسیا باشیم.

پورابراهیمی اظهار کرد: بحث مربوط به مالیات بر ارزش افزوده موضوع دیگری بود که در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت. در این قانون باز توزیع منابع برای شهرداری ها و دهیاری ها در کشور تغییراتی نسبت به برنامه ششم داشته که بر اساس آن سهم شهرداری‌های کوچک و دهیاری ها نسبت به احکام برنامه ششم کاهش پیدا کرده بود که در مصوبه امروز کمیسیون اقتصادی حکم برنامه ششم تایید و پیشنهاد طراحان در این خصوص تصویب شد. در صورت تصویب نهایی مصوبه کمیسیون در  صحن علنی و تایید شورای نگهبان میزان باز توزیع منابع ناشی از حوزه مالیات بر ارزش افزوده برای شهرداری ها کوچک و دهیاری ها افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد.

وی گفت: حذف مالیات مضاعف بر ارزش افزوده در مناطق آزاد کشور نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و گزارش مربوط به کمیته تخصصی مالیات بر ارزش افزوده نیز مطرح و جمع بندی نهایی تصویب شد. با این مصوبه در صورت تایید در صحن علنی و شورای نگهبان مالیات مضاعف بر ارزش افزوده از مناطق ازاد حذف خواهد شد که اقدام بسیار مهم در اقتصاد کشور محسوب می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد: افزایش سرمایه جمهوری اسلامی ایران در بانک توسعه اسلامی موضوع دیگری بود که در جلسه امروز کمیسیون اقتصادی مطرح شد. به دلیل لزوم استمرار همکاری‌های اقتصادی میان جمهوری اسلامی ایران و نهادهای مالی در منطقه که امروز آمریکایی ها و کشورهای غربی به دنبال محدود کردن آن هستند، خوشبختانه این ظرفیت در اختیار ایران قرار گرفته است همکاری خوبی میان ایران و بانک توسعه اسلامی شکل گرفته که منجر به افزایش بهره مندی جمهوری اسلامی ایران از این ظرفیت شده است. لذا لایحه دولت در خصوص افزایش سرمایه و حفظ سهم خود در بانک توسعه اسلامی در دوران تحریم مورد بررسی قرار گرفته و به تصویب رسید. با تصویب در صحن علنی و تایید شورای نگهبان افزایش سرمایه جمهوری اسلامی ایران در بانک توسعه اسلامی نهایی خواهد شد  که اقدامی مهم در حوزه همکاری ها اقتصادی خواهد بود.

وی گفت: بررسی لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی  موضوع دیگری بود که در جلسه امروز کمیسیون با حضور سخنگوی شورای نگهبان مطرح شد. سه ابهام در ارتباط با این موضوع مطرح بود که دو ابهام آن بر طرف و مقرر شد گزارش نهایی آن با هماهنگی شورای نگهبان به صحن علنی ارسال شود. همچنین ابهام یکی از بندها که در خصوص ایرادات مجمع تشخیص بود نیز قرار شد در نشست مشترک اعضای کمیسیون با اعضای مجمع مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت رفع ایراد هر سه بخش به صحن مجلس ارائه و موضوع توسعه و تغییر محدوده عملکرد منطقه آزاد بندر انزلی مورد بررسی نهایی قرار بگیرد.

۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۸
کد خبر: ۱۷۸٬۴۱۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =