۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۷
کد خبر: . ۱۷۶٬۳۸۶
تاکستان دارها دست به کار شدند/ آغاز برداشت انگور در قطب تولید انگور کهگیلویه و بویراحمد

یاسوج- رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: برداشت انگور در استان و شهر سی سخت آغاز شده و سالانه بیش از ۱۷ هزار تن انگور در سی سخت و روستاهای اطراف برداشت می‌شود.

علی معتمدی پور در گفتگو با خبرنگار بازار، افزود: شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا، قطب تولید انگور در کهگیلویه و بویراحمد است و پنج هزار و ۳۰۰ هکتار از سطح باغات استان کهگیلویه و بویراحمد به کشت انگور اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ هکتار از اراضی شهرستان دنا به زیر کشت انگور رفته است، گفت: برداشت انگور از این تاکستان‌ها تا پایان مهرماه ادامه دارد و انگور تولیدی شهرستان دنا به خارج از استان و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود.

معتمدی پور تصریح کرد: پیش‌بینی برداشت سالانه انگور در استان، ۳۰ تا ۴۰ هزار تن و از ارقام عسکری، رطبی، رشه کردستان و یاقوتی است.

تاکستان دارها دست به کار شدند/ آغاز برداشت انگور در قطب تولید انگور کهگیلویه و بویراحمد

وی با بیان اینکه بیشترین میزان تولید انگور استان مربوط به شهرستان دنا با ۱۲۰۰ هکتار است، گفت: کشت انگور در استان به دو صورت دیم و آبی انجام می شود و متوسط برداشت انگور در استان با کشت آبی ۲۳ تن و با کشت دیم ۱۵ تن در هر هکتار است.

معتمدی پور تصریح کرد: بازار مصرف انگور استان، بازار داخلی و استان های فارس، خوزستان و اصفهان است و برداشت انگور در استان کهگیلویه و بویراحمد شروع شده و تا مهرماه ادامه دارد.

وی اظهار داشت: انگور سفید بی دانه و سفید دانه دار، انگور زودرس یاقوتی، انگور سیاه سردشت یارشه، انگور عسکری، انگور شاهانی و انگور فجر ارقام مختلف انگور کشت شده در استان بوده و تعداد تاکستان داران در استان پنج هزار نفر است.

تاکستان دارها دست به کار شدند/ آغاز برداشت انگور در قطب تولید انگور کهگیلویه و بویراحمد

رئیس جهاد کشاروزی کهگیلویه و بویراحمد بیان داشت: تولید انگور از پتانسیلهای مهم بخش کشاورزی در استان بوده و این محصول چون با امکانات کم نیز قابلیت فراوری و تولید کشمش را دارد، صرفه خوبی برای تاکستان داران دارد.

معتمدی پور بیان داشت: برخی ارقام انگور، ماندگاری پایین داشته و قابلیت نگهداری در سردخانه ها را ندارند و در این راستا ارقام مقاوم تر جایگزین می شوند.

وی با بیان اینکه سی سخت مهمترین قطب تولید انگور استان است، گفت: ۸۰ درصد انگور تولیدی استان به صورت تازه مصرف شده و ۲۰ درصد انگور تولید شده نیز به صورت کشمش یا شیره انگور به بازار عرضه می شود.

معتمدی پور افزود: یکی دیگر از کحصولاتی که فروش خوبی داشته و مورد استقبال مردم نیز قرار می گیرد، چیدن دانه های سبز نارس و تبدیل آنها به آب غوره است که بازار خوبی در استان دارد.

تاکستان دارها دست به کار شدند/ آغاز برداشت انگور در قطب تولید انگور کهگیلویه و بویراحمد

وی اظهار داشت: بیشترین میزان تولید میوه در استان، سیب است و سالانه ۱۳۰ هزار تن سیب درختی در استان تولید می شود.

رئیس جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به این امر که سالانه ۳۰۰ هزار تن میوه در کهگیلویه و بویراحمد تولید می شود، گفت: عمده محصولات تولیدی میوه در کهگیلویه و بویراحمد، سیب درختی، انگور، گردو و میوه های هسته دار در مناطق سردسیری و لیموترش، مرکبات و زیتون در مناطق گرمسیری است.

وی افزود: در شهرستانهای گرمسیری مرکبات و لیمو ترش، در شهرستان بویراحمد گردو و سیب و در شهرستان دنا هلو، آلو، گیلاس، زردآلود و انگور، عمده محصولات تولیدی باغات را شامل می شوند و میزان برداشت گردو در استان، ۱۲ هزار تن، میوه های هسته دار پنج هزار تن و لیمو ترش ۱۰ هزار تن است.

۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۷
کد خبر: ۱۷۶٬۳۸۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =