۱۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۳
کد خبر: . ۱۵۹٬۴۴۶
کشورها برای کاهش سوانح رانندگی به هم کمک کنند

سفیر و نماینده دائم ایران درسازمان ملل متحد تاکید کرد، کشورها وظیفه دارند با انتقال فناوری‌های نوین به یکدیگر به تقویت ایمنی جاده‌ای و کاهش تلفات جاده‌ای کمک کنند.

به گزارش بازار، مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم ایران درسازمان ملل تاکید کرد، کشورها وظیفه دارند با انتقال فناوری‌های نوین به یکدیگر به تقویت ایمنی جاده‌ای و کاهش تلفات جاده‌ای کمک کنند.

تخت‌روانچی در سازمان ملل در اجلاس ارتقای ایمنی جاده‌ای گفت: همه ساله، صدها هزار نفر در تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست داده و میلیون‌ها نفر نیز دچار جراحات شدید می‌شوند.

وی افزود:در طی دو دهه گذشته، در جمهوری اسلامی ایران، از طریق برنامه ریزی و نیز اقدامات ملی در حوزه‌های مهندسی ایمنی جاده ای، اجرای قوانین و مقررات، خدمات پزشکی و نجات و امداد، آموزش‌های عمومی و تخصصی و نیز توسعه و ارتقای زیرساخت ها، تلفات تصادفات جاده‌ای در ایران به میزان ۳۹ درصد کاهش یافته است.

تخت روانچی با بیان اینکه طی دهه اول اقدام برای ارتقای ایمنی جاده‌ای در سطح ملی، گام‌های مهمی برداشته شده است، به برخی از مهمترین اقدامات انجام شده اشاره کرد.

به گفته سفیر ایران در سازمان ملل برخی از مهمترین اقدامات انجام شده در این حوزه به شرح زیر است:
-ادغام مدیریت ایمنی جاده‌ای ذیل کمیسیون ایمنی راه‌های کشور به همراه ارتقای کارایی این حوزه از طریق تقویت همکاری‌های چند بخشی و میان بخشی با این کمیسیون
-ارتقای ظرفیت و نقش کمیسیون ایمنی راه‌های کشور به منظور ایجاد هماهنگی میان برنامه‌های اقدام ارگان‌های متعدد ذیربط
-ایجاد بانک جامع اطلاعاتی درخصوص تصادفات جاده‌ای برای سازمان‌های ذیربط تا به صورت منظم و به موقع نسبت به ثبت و به اشتراک گذاری اطلاعات مربوط به هر تصادف اقدام گردد و امکان تحلیل و گزارش دهی جامع در این رابطه فراهم گردد.
-تدوین دستورالعمل واحد برای بررسی صحنه تصادف با هدف هماهنگ سازی و ادغام فرآیندهای بررسی و استانداردسازی گزارش‌ها
-اتخاذ اقدامات اولیه برای تاسیس مرکز ملی ایمنی حمل و نقل با اختیارات و ماموریت مستقل به منظور بررسی دقیق کلیه‌ی تصادفات در حوزه‌ی حمل و نقل
-اجرای پروژه‌ی مدیریت سرعت در محورهای اصلی در سه استان با همکاری سازمان بهداشت جهانی به منظور مدیریت میانگین سرعت خوردروها به عنوان یکی از عوامل اصلی شدت تصادفات و افزایش تلفات

تخت‌روانچی در ادامه سخنانش گفت: هدف اعلام دومین دهه بین المللی ایمنی جاده ای، کاهش ۵۰ درصدی مرگ میر و تلفات جاده‌ای بوده است و این هدف بدون تامین مالی جامع و پایدار به ویژه برای کشورهای در حال توسعه، محقق نخواهد شد.

سفیر ایران در سازمان ملل اظهار داشت: تامین پایدار مالی برای ایمنی جاده‌ای باید همه حوزه‌های اصلی مدیریت ایمنی جاده‌ای را با رویکردی موثر، فنی و کاربردی و فارغ از ملاحظات سیاسی پوشش دهد.

نماینده ایران در سازمان ملل گفت: در این خصوص، اقدامات یکجانبه قهرآمیز و تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه و نیز سیاسی کردن این موضوع حیاتی، ما را به شدت از اهداف فنی و حرفه‌ای که در این حوزه تعریف کرده ایم دور می‌کند و لذا لازم است با اینگونه اقدامات غیرقانونی و نامشروع، مقابله جدی و موثر صورت پذیرد.

تخت روانچی تاکید کرد که کشورهای توسعه یافته وظیفه دارند که در حوزه‌های مختلف مرتبط با ایمنی جاده‌ای به ویژه انتقال فن آوری‌های نوین در صنعت خودروسازی، ارتقای ظرفیت‌ها در حوزه‌های تجهیزات عملیات نجات و امداد و نیز کمک‌های پزشکی و همچنین مهندسی جاده و مدیریت ایمنی جاده‌ای به کشورهای در حال توسعه کمک کنند تا حوزه ایمنی جاده‌ای در این کشورها تقویت شده و بدین طریق، تلفات جاده‌ای کاهش یابد.

۱۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۳
کد خبر: ۱۵۹٬۴۴۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =