۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۷
کد خبر: . ۱۵۷٬۶۲۱
بانک‌ها یکی از محتکران مسکن هستند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، خطاب به رییس جمهور گفت: بدون تعارف کابینه را قدرتمندانه ترمیم کنید؛ از تبلیغات منفی نترسید و شجاعانه عمل کنید ما پشتیبان شما هستیم به کشور و مردم تعهد داریم.

به گزارش بازار، سید ناصر موسوی لارگانی در نطق میان دستور خود در نشست علنی امروز(سه‌شنبه ۳۱ خردادماه) مجلس شورای اسلامی، باسلام و درود به ملت شریف ایران گفت: در ابتدا ازسفر رییس جمهور و هیات دولت به استان اصفهان و تاکید فراوان به اتمام طرح‌های نیمه تمام که از دهه ۶۰ بر زمین مانده کمال تشکر و قدردانی را دارم؛ اما لازم است بدون تعارف اعلام کنم اصفهان فقط یک شاخص می شناسدو بس! مادام که زاینده رود خشک شود اجازه فرمایید از تعارف‌های معمول بگذریم. گذشتگان آمدند و وعده‌ها دادند متاسفانه تنها زاینده رود خشک نشده است، بلکه اعتماد مردم اصفهان آسیب جدی دیده است. ما فقط عمل می‌خواهیم بس!

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، خطاب به رییس جمهور گفت: آقای رییسی، رییس جمهور محترم ما شما را از جنس دیگر می‌دانیم و امیدوارم این صداقت خود را با عملیاتی کردن وعده‌های به کام مردم اصفهان شیرین کنید. مسئله بعدی به شرایط اقتصادی و برنامه اقتصادی دولت بازمی‌گردد؛ تحمل مردم زیر بار فزآینده تورم تمام شده است حتی اگر هم بخواهند نمی‌توانند تحمل کنند؛ صدای مستاجران زیر بار سنگین افزایش اجاره بها بلند است. شان و منزلت بازنشستگان بالاتر از این است که تصمیمات نسنجیده یک وزیرناپخته آنها را راهی کف خیابان کنم.

وی تصریح کرد: مطالبات به حق معلمان، کاهش قدرت خرید مردم، یکه تازی بانک‌ها، و بی توجهی به قوانین خروج از بنگاه‌داری دست به دست هم داده و شرایط اقتصادی کشور را در وضعیت نامناسبی قرار داده است؛ واحدهای مسکونی بانک‌ها و خارج از چرخه مصرف قرار گرفته‌اند احتکار بزرگی در حوزه مسکن رخ داده است؛ بدون تعارف بانک‌ها را از بخش مسکن اخراج کنید چه معنای می‌دهد بانک مالک واحدهای مسکونی باشد. چرا در این راستا اقدام موثری صورت نمی‌گیرید و منافع چه کسانی در میان است؛ سرچشمه فساد همین جا است؛ آن را بخشکانید.

موسوی لارگانی خاطرنشان کرد: شاهد تجمعات اعتراضی اصناف مختلف هستیم که در شرایط رکود تورمی با افزایش مالیات روبرو شده‌اند. نگذارد بهانه دست بدخواهان بیفتد اصناف و بازاریان تجارت و اقتصاد کشور هستند؛ خدا ناخواسته اگر از کار بیفتند؛ اقتصاد کشور فلج خواهد شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اصل برنامه یارانه گفت: اصل برنامه سازی نقدی یارانه مورد تایید است همچنین از عزم و صداقت رئیس جمهور در اجرای این برنامه اقتصادی تقدیر و تشکر می کنیم، اما صادقانه عرض می کنم خطر ابر تورم جدی است به سخنان امیدوارانه جمع مشاوران خام و بی تجربه امیدوار نباشید.

نماینده مجلس یازدهم خطاب به رئیس جمهور یادآور شد: این روزها آن بخش از فضای مجازی که در اختیار بدخواهان است مملو از ایجاد تحریک به آشوب در کشور است حتی بازماندگان منحوس پهلوی هم که متواری شده‌اند امید خام آنها به فرو پاشی اقتصادی کشور است، به عنوان اولین راهکار برای اصلاح اقتصاد می طلبد بدون تعارف کابینه را قدرتمندانه ترمیم کنید، از تبلیغات منفی نترسید و شجاعانه اقدام کنید ما پشتیبان شما هستیم ما به کشور و مردم تعهد داریم نه به افراد و هم تیمی ها، هر مقامی نالایق وناتوان است بدون درنگ برکنار کنید.

وی ادامه داد: برخی اعضای تیم اقتصادی شما از تجربه توان و تخصص کافی برخوردار نیستند برنامه خوب مجری خوب می‌خواهد پیشتر از وزیر مستعفی کار به عنوان پاشنه آشیل دولت یاد کردم، کار اصلی مردمی سازی یارانه ها با وزارت کار است.

وی با اشاره به اعتراض بازنشستگان در چندماهه اخیر گفت: طی چند ماه اخیر صدای اعتراض بازنشستگان، کارفرمایان و یارانه بگیران حذف شده و حتی کارمندان وزارتخانه را شنیدیم که در نهایت به استعفای وزیر ختم شد البته می شد این هزینه ها را نداد اما همین که رئیس جمهور شجاعانه یکی از وصله های ناجور کابینه را حذف کردند جای شکرش باقی است.

وی در ادامه تصریح کرد: دوباره هشدار می دهم وزارت صمت به لحاظ سوء مدیریت، دوقلوی وزارت رفاه است اگر می خواهید اوضاع تورم قدری مهار شود وزارت صمت را دریابید و نگذارید کار به استیضاح برسد در مورد راهکار دوم کارگاه تولید نقدینگی بانک مرکزی را سه قفله کنید ریال به رئال نقدینگی که به حجم نقدینگی فعلی اضافه می شود موجب تورم است. کار را از ریشه درست کنید با دستور نمی شود مانع پیامدهای تورمی، خلق نقدینگی بی پشتوانه شد.

موسوی تاکید کرد: مانع خلق شبه پول توسط بانک ها و موسسات مالی شوید در غیر این صورت تمام دستورات برای ساماندهی اقتصاد بر زمین می‌ماند همچنین جا دارد از همکاران خود در مجلس بخواهم با رها کردن تعاریف بیهوده و صرف مشکلات وارد گود شده و هرجا لازم می‌بینند به کمک دولت بشتابند؛ متاسفانه تصمیمی که از مجلس انقلابی طی دوسال فعالیت در اذهان عمومی نقش بسته با شعارهایش همخوانی ندارد یادمان باشد ما به مجلس آمده بودیم تا اقتصاد ایران را نجات دهیم اما یک سال اول را به مماشات غیر ضروری با دولت بی کفایت روحانی سپری کردیم و مانع طرح سوال از رئیس جمهور شدیم.

موسوی در مورد طرح استیضاح وزرا گفت: طرح استیضاح وزرا به بایگانی رفت و اجازه دادیم روحانی هرگونه دلش خواست یکه تازی کندو در آخر اقتصاد نیمه جان را تحویل بدهد، در حال حاضر عملا مجلس به ناظری بدون عمل تبدیل شده است.

وی افزود: همکاران عزیزما وکیل ملت هستیم و سوگند یاد کرده ایم مدافع قانون اساسی کشور باشیم و در جهت رفاه و بهروزی مردم گام برداریم آیا واقعا در این دوسال چنین بوده ایم؟ آیا مردم کارنامه ما را قبول دارند.

موسوی در مورد رجز خوانی های گستاخانه صهیونیست ها گفت: برخی شیخ نشین های جنوب خلیج فارس نیزمتاسفانه بدون توجه به عواقب ویران کننده ای که در انتطار آنها است مانند دولت های ابله عمل کرده و پای صهیونیسم را به منطقه باز کرده اند آیا نمی دانید تاوان این حماقت شما چیست شمارا چه شده است که با دست خود گور خود را می کنید چرا سرزمین مسلمانان را در اختیار سگ های وحشی کفتار صفتی قرار می دهید که با بدست آوردن کوچکترین فرصتی صدها برابر صبرا و شتیرا جنایت خواهند آفرید آیا نمی‌دانید نا امن شدن این منطقه به زیان خودتان است اگر... ر. خلیج فارس به ایران نرسد بسیار احمقند که فکر می کنید به شما خواهد رسید.

موسوی در پایان خاطر نشان کرد: ایران اسلامی در موضع اقتدار است و هرزمان صلاح بداند درباره آبراهه خلیج فارس اتخاذ به تصمیم خواهد کرد صهیونیست ها بدانند ایران اسلامی به هیچ وجه از چنین ائتلاف های سوء توخالی ترسی ندارد و اگر صلاح بداند همزمان با مقابله با بحران آفرینان به فعالیت های صلح آمیز هسته ای ادامه خواهد داد.

۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۷
کد خبر: ۱۵۷٬۶۲۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =