۱۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۱
کد خبر: . ۱۵۴٬۹۲۶
ضرورت تخصیص ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار به آبخیزداری

مدیرکل دفتر حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها گفت: اجرای پروژه‌های آبخیزداری تا ۳ برابر آبدهی قنوات را افزایش می‌دهد که این امر در بهبود معیشت کشاورزان تاثیر دارد.

به گزارش بازار، هوشنگ جزی، مدیرکل دفتر حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها گفت: امسال حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار مناطق خشک و بحرانی است که با مدیریت سیل بحث خشکسالی را می‌توان مدیریت کرد.

به گفته او، امسال ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر برای اجرای عملیات آبخیزداری و قنوات مشخص شده که با معاونت آب و خاک وزارت جهاد در تلاش هستیم که با احیای قنوات به وضعیت معیشتی و اقتصادی کشاورزان کمک کنیم.

جزی می‌گوید، با اجرای پروژه‌های آبخیزداری حداقل تا ۳ برابر آبدهی قنوات را می‌توان افزایش داد، همچنین سالانه حداقل هزار مترمکعب آب در آبخوان‌ها و ۵۳۰ متر مکعب در مناطق کوهستانی نفوذ آب در هکتار را بالا برد.

مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها گفت: حداقل ۱۵ میلیون هکتار مطالعات آماده اجرا داریم که برای اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری ۳۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که این میزان شاید پول ساخت یک سد باشد.

طی ۲ تا ۳ سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی و پارسال از محل بودجه متفرقه اعتباراتی به آبخیزداری اختصاص یافت، چرا که به واسطه شرایط خشک و نیمه خشک کشور، اجرای این عملیات در کاهش ۷۰ درصدی خسارت سیل، حفظ پوشش گیاهی و جلوگیری از فرسایش خاک تاثیر بسزایی دارد.

ایران سالانه ۱۶ میلیون تن فرسایش خاک دارد که این میزان فرسایش در کشور سه برابر میانگین جهانی است.

۱۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۱
کد خبر: ۱۵۴٬۹۲۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =