۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۴
کد خبر: . ۱۵۱٬۱۷۰
توافق تهران و هاوانا در جهت تقویت همکاری‌های اقتصادی

در دیدار وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی با معاون نخست وزیر و فرستاده ویژه رئیس جمهور کوبا، طرفین برای افزایش همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور توافق کردند.

به گزارش بازار، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در دیدار صبح امروز با ریکاردو کابریساس رویز، معاون نخست وزیر و فرستاده ویژه رئیس جمهور کوبا، بر افزایش همکاری‌های اقتصادی بین دو طرف تاکید کرد.

خاندوزی در این دیدار ضمن خوش آمد گویی به معاون نخست وزیر کوبا اظهار داشت؛ دولت جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار ایجاد ارتباط اقتصادی بلندمدت و پایدار با کشورهای آمریکای لاتین به ویژه کوبا است. وی افزود؛ با توجه به سابقه همکاری‌های سیاسی عالی دو کشور، کوبا از اهمیت ویژه‌ای برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.

وزیر اقتصاد کشورمان در این دیدار با اشاره به سوابق همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های بهداشتی و کشاورزی، ضمن تأکید بر ضرورت ارتقای روابط اقتصادی فیمابین، اظهار داشت، انتظار می‌رود برای توسعه همکاری‌ها و اجرایی شدن توافقات، با اراده و جدیت بیش از پیش گام برداریم.

خاندوزی در ادامه مهمترین دلایل عدم گسترش همکاری‌های تجاری بین دو کشور را عدم شناخت مناسب تجار و فعالان اقتصادی طرفین از فرصت‌ها و مزیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری دوکشور دانست و در ادامه برای برگزاری جلسات ویدئوکنفرانسی با حضور نمایندگان بخش‌های دولتی و فعالان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و کوبا به منظور تبیین فضای کسب و کار و سرمایه گذاری دو کشور اعلام آمادگی نمود.

وزیر اقتصاد کشورمان همچنین با اشاره به فقدان بسترهای حقوقی مناسب برای حمایت از فعالیت بخش خصوصی، بر ضرورت نهایی نمودن موافقتنامه‌های تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری و اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین دو کشور تأکید کرد.

ریکاردو کابریساس رویز معاون نخست وزیر کوبا نیز ضمن تشریح برنامه توسعه اقتصادی آن کشور و بخش‌های اولویت دار برای آن کشور در جهت نیل به توسعه اقتصادی، با برشمردن عوامل منفی اثرگذار بر اقتصاد کوبا نظیر محاصره اقتصادی و یا اثرات جدی کووید ۱۹، تأکید نمود که دو عامل تغییرات آب و هوایی و جنگ اوکراین به ویژه در حوزه امنیت غذایی اقتصاد کوبا را تحت تاثیر منفی قرار داده است.

معاون نخست وزیر کوبا در ادامه برای استفاده از تجربیات و فناوری شرکت‌های ایرانی در اجرای پروژه‌های مهم اقتصادی آن کشور اعلام آمادگی نمود. وی در ادامه این دیدار با اشاره ظرفیت بالای بخش‌های کشاورزی، انرژی و بهداشت و درمان و همچنین توانمندی‌های موجود در شرکت‌های ایرانی، بر افزایش همکاری‌های بلندمدت اقتصادی میان دو کشور تأکید کرد.

گفتنی است؛ معاون نخست وزیر و فرستاده ویژه رئیس جمهور کوبا در راس هیئتی عالی رتبه به منظور ملاقات و رایزنی با مقامات جمهوری اسلامی ایران و همچنین برگزاری هجدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور به تهران سفر نموده است.

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۴
کد خبر: ۱۵۱٬۱۷۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =