۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۶
امضای قرارداد ۷.۵ میلیارد دلاری اکتشاف نفت با شرکت‌های داخلی| فروش اوراق بهادار به مردم
معاون وزیر نفت خبر داد

امضای قرارداد ۷.۵ میلیارد دلاری اکتشاف نفت با شرکت‌های داخلی| فروش اوراق بهادار به مردم

خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت از متنوع سازی شیوه های فروش نفت خبر داد و گفت: به دنبال اجرای طرحی هستیم که بر اساس آن مردم بتوانند با دارایی خودشان، اوراق بهادار با پشتوانه نفت خریداری کنند.

بازار؛ گروه آب و انرژی: محسن خجسته‌مهر در حاشیه دومین روز بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با اشاره به اقدام‌های فشرده دولت سیزدهم در ماه‌های گذشته گفت: همسو با برنامه توسعه حداکثری میدان‌های نفت و گاز و استفاده از توان حداکثری مجموعه شرکت‌های ایرانی فاز دوم میدان آزادگان شمالی و طرح در حال اجرای میدان آزادگان جنوبی و فاز دوم میدان آزادگان جنوبی طی قراردادی با مجموعه شرکت‌های اکتشاف و تولید و سرمایه‌گذاران در قالب کنسرسیوم به ارزش ۷.۵ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است که در چند ماه آینده امضا می‌شود. این ظرفیت عظیمی است که می‌تواند تحولی در اقتصاد جمهوری اسلامی باشد و تصمیمی است که در مجموعه وزارت نفت گرفته شده است و برای آن از کارهای مقدماتی عبور کردیم و ان‌شاءالله در چند ماه آینده به ثمر برسد.

خجسته‌مهر با بیان اینکه این قرارداد انحصاری و در اختیار چند شرکت خاص نیست، گفت: برای توسعه این میدان‌ها یک شرکت صاحب‌صلاحیت تشکیل خواهد شد و بقیه ذیل این شرکت سهام‌دار خواهند بود، بنابراین قراردادی انحصاری نیست و قصد نداریم میدان به این بزرگی بین یک یا دو شرکت تقسیم شود، بلکه میان همه شرکت‌های توانمند تقسیم می‌شود.

او با اشاره به فعالیت‌های تازه‌ای که برای تأمین منابع مالی و احراز نقدینگی شرکت ملی نفت ایران انجام می‌شود، تصریح کرد: در شرکت ملی نفت ایران برای یک طرح به جمع‌بندی رسیدیم و با بانک مرکزی جمهوری اسلامی با بورس انرژی با سازمان برنامه و بودجه مذاکره کردیم و در حال مذاکره برای دریافت مجوز هستیم.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: این طرح که با نام گواهی سپرده کالایی نفت شناخته می‌شود، قرار است همسو با اقتصاد مقاومتی و مردمی‌سازی اقتصاد باشد و به تنوع روش‌های فروش در شرکت ملی نفت ایران کمک کند.

خجسته‌مهر از این روش به‌عنوان ابزاری نو که ایجاد شده است یاد کرد و گفت: طبقه‌ای تازه از دارایی‌ها برای سرمایه‌گذاری مردم فراهم می‌شود و بازاری نو برای نفت خام و میعانات گازی فراهم می‌شود. به این ترتیب مردم قادر خواهند بود به‌صورت اوراق بهادار با پشتوانه نفت شکلی نوین از سرمایه‌گذاری و پس‌انداز را تجربه کنند که سبب ثروت‌اندوزی ملی می‌شود.

وی با بیان اینکه پیش‌تر تلاش‌هایی به این منظور انجام شده بود، گفت: این روش می‌تواند کنترل‌کننده تورم و ایجادکننده رونق اقتصادی در سطح کلان شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در تشریح تمایز فعالیت شرکت ملی نفت ایران در دولت سیزدهم گفت: هدایت بلوک‌های نقدینگی یکی از تفاوت‌های ما با دولت‌های پیشین بود و ما صنایع پایین‌دست را قانع کرده‌ایم برای تأمین خوراک خود سرمایه‌گذاری کنند و از محل سود سرشار سالانه خود در طرح‌ها آورده داشته باشند و پس از دریافت اصل و فرع سرمایه خود به آنها تضمین تأمین خوراک ۱۰ تا ۲۰ ساله می‌دهیم.

خجسته‌مهر ادامه داد: خوشبختانه در اسفندماه گذشته نزدیک به ۵۰۰ میلیون یورو در ماهشهر برای هشت بسته کاری نفت‌خیز جنوب به‌منظور جمع‌آوری گازهای مشعل و تأمین خوراک پالایشگاه بیدبلند خلیج ‌فارس سرمایه‌گذاری از سوی پایین‌دست محقق شد، فردا نیز تفاهم‌نامه‌هایی با شرکت‌های پتروشیمی به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار امضا می‌شود تا در مدت ۶ ماه اطلاعات این میدان‌ها بر اساس قرارداد محرمانگی در اختیار قرار گیرد و برای تهیه طرح جامع توسعه (MDP) اقدام کنند.

وی در تشریح این تفاهم‌نامه‌ها گفت: پتروشیمی‌های باختر، پتروفرهنگ، پارس، پتروزاگرس، بازنشستگی نفت، پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس، پارسیان سپهر و اویک طرف ما در این قراردادها هستند.

برنامه افزایش ۵.۷ میلیون بشکه‌ای نفت تقلیدی نیست
معاون وزیر نفت درباره اینکه از مجموع ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار قرارداد امضاشده در دولت سیزدهم چه مقدار آن مربوط به شرکت ملی نفت ایران است، اظهار کرد: سهم شرکت ملی نفت ایران از امضای قراردادهای قطعی و تنفیذ شده، همچنین تفاهم‌نامه ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است که از این مقدار ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار قرارداد و بقیه تفاهم‌نامه است.

خجسته‌مهر درباره توسعه میدان آرش هم اظهار کرد: برای توسعه میدان گازی آرش مصوبه شرکت ملی نفت ایران را داریم تا بتوانیم با انتقال جکت و سکو، همچنین انتقال دکل، کار حفاری را آغاز کنیم، با انتقال دکل در نخستین فرصت کار آغاز می‌شود.

وی درباره رسیدن تولید روزانه به رقم ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه هم با بیان اینکه هر برنامه‌ای دارای الزام‌ها و مفروض‌هایی است که مهم‌ترین آن انجام سرمایه‌گذاری است، افزود: دو روش برای اجرای برنامه داریم پایین به بالا (BOTTUM) UP) یا بالا به پایین (TOP DOWN). اولی آرزو است و دومی واقع‌گرایانه.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه دستیابی به تولید روزانه ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه تقلیدی نیست و کار کارشناسی است، ادامه داد: جزئیات کامل این افزایش تولید میدان به میدان مشخص شده است، هنر ما باید این باشد که برنامه با قطعیت بالا اجرا شود.

خجسته‌مهر با بیان اینکه برنامه هشت ساله افزایش تولید نفت ایران که از کف سازمان آمده تدوین شده است، اظهار کرد: این برنامه در اتاقی محصور تدوین نشده، همه تلاش ما این است که کار کارشناسی را قبول کنیم و این موضوع در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران و شورای معاونین وزارت نفت تصویب کردیم.

وی درباره فروش نفت با توجه به تنش روسیه و اوکراین و تحریم نفتی روسیه اظهار کرد: بازار فروش نفت بازاری انعطاف‌پذیر است و تنها به قیمت مربوط نمی‌شود، همواره شنیده‌ایم نفت لزوماً یک کالای اقتصادی نیست و فروش نفت به عوامل ژئوپلیتیک بستگی دارد.

بازار نفت رقابتی است و باید تمام هم و غممان پس‌گرفتن سهم‌مان از بازار و احیای مشتریان تازه باشد. شرکت ملی نفت ایران به‌دنبال فروش حداکثری نفت است و آمادگی داریم صادرات نفت را به دو برابر مقدار کنونی برسانیم

باید تمام هم و غم ما بازپس‌گیری سهم‌مان از بازار نفت باشد
معاون وزیر نفت با تأکید بر اینکه بازار نفت رقابتی است و باید تمام هم و غممان پس‌گرفتن سهم‌مان از بازار و احیای مشتریان تازه باشد، اظهار کرد: شرکت ملی نفت ایران به‌دنبال فروش حداکثری نفت است و آمادگی داریم صادرات نفت را به دو برابر مقدار کنونی برسانیم.

خجسته‌مهر درباره اینکه آیا با وزیر نفت بر سر فروش نفت اختلاف دارید، گفت: ما در این موضوع با هیچ‌ فردی اختلاف نداریم و اقدام‌ها بر اساس اجماع است.

وی درباره مقدار تهاتر نفت هم در دولت سیزدهم پاسخ داد: تهاتر نفت بیشتر با کالا بوده است و تاکنون تهاتر با سرمایه‌گذاری نداشته‌ایم.

خجسته‌مهر درباره رقم سرمایه‌گذاری مدنظر در بخش بالادست گفت: بنا است ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای بالادست انجام شود که ۹۰ میلیارد دلار مربوط به نفت و ۷۰ میلیارد مربوط به گاز است که از طرق مختلف از جمله منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران از محل ۱۴.۵ درصد و دیگر منابع درآمدی شرکت ملی نفت ایران مانند مایعاتی که فروخته می‌شود و بخشی از محل ماده ۱۲ رفع موانع تولید و بخشی از محل سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی تأمین می‌شود.

اکنون که تحریم‌ها باقی‌ مانده است ۴۰ درصد به فروش نفت افزوده‌ایم،. البته اگر فشارهای بین‌المللی برطرف شود آماده‌ایم صادرات را تا دو برابر افزایش دهیم

در شرایط تحریم فروش نفت را ۴۰ درصد افزایش دادیم
وی درباره اینکه سناریوی شرکت ملی نفت ایران در شرایط تحریمی یا رفع تحریم‌ها چیست، گفت: اکنون که تحریم‌ها باقی‌ مانده است ۴۰ درصد به فروش نفت افزوده‌ایم، پیش‌تر نظر مقام معظم رهبری این بود که تحریم‌ها را دور بزنیم، اما در یکی دو سال اخیر اعلام کردند ‌چنین فعالیتی انفعالی است که بنشینیم تا ببینیم دشمن چه می‌کند و بعد اقدام کنیم. حالا به فرموده ایشان باید سیاست فعال داشته باشیم و به‌ هیچ‌وجه نگذاریم بلکه تحریم به‌وجود آید و امیال دشمن را در نطفه خفه کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: اگر فشارهای بین‌المللی برطرف شود آماده‌ایم صادرات را تا دو برابر افزایش دهیم.

خجسته‌مهر درباره روابط ایران و روسیه در زمینه نفت گفت: خوشبختانه جمهوری اسلامی در آغاز به‌کار دولت سیزدهم هدفی را تعریف کرد و اکنون موفق شده است دیپلماسی انرژی را به دیپلماسی میدان تبدیل کند. خوشبختانه مناسبات راهبردی بالفعلی با روسیه داریم، زمانی می‌گفتیم دیپلماسی بالقوه، اما اکنون با روسیه دیپلماسی بالفعل داریم و در سفر رئیس‌جمهوری قراردادهای قطعی را با روسیه امضا کردیم و هم‌اکنون ۵ قرارداد از سوی روسیه در حال توسعه است و دو میدان دیگر هم به‌زودی عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

کد خبر: ۱۵۰٬۵۲۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha