۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۴
ایران در مسیر جدید قدرت ملی و اقتصادی
وزیر کشور عنوان کرد

ایران در مسیر جدید قدرت ملی و اقتصادی

وحیدی، وزیر کشور گفت: ملت ایران با عبور از این مرحله اقتصادی در نقطه بسیار جدیدی از قدرت ملی و اقتصادی قرار می‌گیرد.

به گزارش بازار، احمد وحیدی وزیر کشور افزود: مردم به خوبی می‌دانند که دولت در پی آن است که هر چه به نفع آن‌هاست را دنبال کند. مردم در اجرای این طرح کاملا همراه بودند و با بزرگواری و فهم عمیق خود مسائل را دنبال کردند.

همراهی مردم بسیار ارزشمند، خوب و کاملا مطابق با انتظاری بود که از شان ملت بزرگ ایران داشتیم و حضور مردم را بسیار صمیمانه و همراه یافتیم. بعد از اینکه از مرحله اقتصادی حذف ارز ترجیحی و توزیع عادلانه یارانه‌ها عبور کنیم، در یک نقطه جدید از قدرت ملی و اقتصادی قرار می‌گیریم. دشمنان ایران در تلاش هستند تا این اقدام یعنی حذف ارز ترجیحی و توزیع عادلانه یارانه‌ها صورت نگیرد.

وزیر کشور با بیان اینکه حدود ۹ ماه از آغاز بکار دولت جدیدگذشته است، گفت: اولین مسئله‌ای که دولت با آن روبرو شد موضوع کرونا بود. مردم به دولت اعتماد کردند و آنچه را که دولت، رئیس جمهور و ستاد ملی کرونا اعلام کرد مردم رعایت کردند و نتیجه این بود که تعداد فوتی‌ها به زیر ۱۰ نفر رسید. این مسئله حاصل اعتماد مردم بود.

مردم در مقاطع مختلف دولت را امتحان می‌کنند و از سوی دیگر دولت به قول‌های خود یکی پس از دیگری عمل می‌کند.

وی گفت: طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها، منافع روشنی دارد و این منافع برای مردم کاملا ملموس است. اولین خواسته طرح این است که عادلانه به مردم برسد. ثروتمندان تا چند برابر بیش از سایرین و بیش از کسانی که کم برخوردار بودند از یارانه استفاده می‌کردند، اما الان یارانه عادلانه می‌شود و مردم کاملاً موضوع را احساس خواهند کرد.

باید مردم را کاملا در جریان امور قرار دهیم. مردم هستند که باید بپذیرند و طرح را دنبال کنند. این اتفاق به خوبی صورت گرفت. مسئله دیگر همراهی قوای مختلف است، به طوری که این طرح از مصوبات مجلس شورای اسلامی است و یک الزام قانونی به حساب می‌آید. ما در اجرای این طرح همراهی قوای سه گانه را داشتیم.

وحیدی گفت: برای اجرای موفق این طرح باید کالا به اندازه کافی در اختیار مردم باشد و مردم مطمن باشند که ذخایر ما به اندازه کافی است. از سوی دیگر زیرساخت ها، سیستم توزیع و تولید کاملاً باید فراهم باشد، این‌ها جزو مسائل جدی برای ورود به طرح است که همه این‌ها فراهم بود. ما به لحاظ وفور کالا هیچ مشکلی نداشتیم و نداریم. کالا در همه اقلامی که ممکن بود مورد خواست مردم باشد به اندازه کافی وجود دارد. در بخش‌های تولید، ذخایر استراتژیک و فروشگاه‌ها کالا وجود دارد و طبیعی است که ممکن است زمانی که می‌خواهیم یک سیستم را از نقطه‌ای به نقطه دیگر ببریم اختلال مقطعی صورت بگیرد. حتی این اختلال مقطعی در حداقل ممکن بود.

وی افزود: در بسیاری از جاها حتی با کمبود مواجه نبودیم در برخی از نقاط ممکن است که مردم زیاد خرید کرده باشند و به همین دلیل مشکل وجود داشت و لذا ممکن است این اختلال به صورت یک مقطع چند ساعته بوده، باشد.

در همه اقلام کالا به قدری زیاد داریم که احتمالاً دولت باید فکر کند که مرغ اضافه را بگیرد که تولیدکنندگان دچار ضرر نشوند. مسئله این است که مرغ اضافه‌ای که تولید کننده، آن را تولید کرده چه وضعیتی پیدا می‌کند، بنابراین تولیدکننده نباید ضرر کند. البته تدابیر لازم در نظر گرفته شده است. روغن کاملا در انبارها و در کارخانه‌ها موجود است، به خاطر تغییر وضعیت ممکن است در برخی از ساعات و در برخی از فروشگاه‌ها کمبود روغن داشته باشیم که البته این کمبودها برطرف شده است.

وزیر کشور گفت: در غرب وقتی کالایی کم می‌شود غارت انجام می‌شود. اما در کشور ما چنین مسئله‌ای نیست. حتی هجوم به فروشگاه‌ها نداشتیم. در یکی دو روز آینده نرخ‌ها به تعادل خواهد رسید.

در روز پنجشنبه در همه اقلام به تعادل رسیده ایم، تا یکی دو روز دیگر کاملا به تعادل می‌رسیم این در حالی است که در دنیا اتفاقات دیگری می‌افتد. آن‌ها تصوراتی که از ملت ما دارند مانند تصوراتی است که از خودشان یا غربی‌ها دارند. ملت ما کاملاً با آرامش کار را پیش می‌برد. هیچ مشکلی حتی در صف‌هایی که تشکیل می‌شد نداشتیم. به سرعت تزریق صورت می‌گرفت و مشکلی از این جهت نداشتیم.

وحیدی درباره فراخوان‌های ضد انقلاب برای ایجاد تجمع و اغتشاشات مردمی، افزود: تعداد فراخوان‌ها خیلی گسترده است و دشمنان ملت ما در این زمینه خیلی خوب فعالند.
او ادامه داد: آن‌ها می‌دانند که اگر ما از این مرحله اقتصادی به خوبی عبور کنیم به لطف و عنایت الهی، ملت ایران در نقطه بسیار جدیدی از قدرت ملی و قدرت اقتصادی قرار می‌گیرد؛ بنابراین تلاش خواهند کرد که این مهم اتفاق نیفتاد.
وحیدی افزود: دشمنان در تلاشند اقدامی که همه‌ی اقتصاددانان به اتفاق بر درستی آن صحه می‌گذارند انجام نشود، چون می‌دانند با موفقیت این طرح اقتصاد ملی رشد کرده و مسائل رانت، قاچاق، مفاسد، به روز نبودن قیمت‌ها و کاهش بهره وری از بین می‌رود.

وزیر کشور با بیان اینکه مردم ما عمیقاً به انقلاب، نظام و به دولتشان اعتماد دارند، اضافه کرد: دشمنان با فراخوان‌های متعدد، تجمیع حداکثر چند ده نفر و انتشار تصاویر جعلی از ازدحام و حمله مردم به مراکز فروشگاهی که ربطی به الان ندارد تلاش کردند اوضاع را بحرانی جلوه دهند.
وحیدی با بیان اینکه دشمن برای تحریک مردم تلاش زیادی کرده و می‌کند، گفت: مردم با قدرت و صلابت با این فراخوان‌ها برخورد کردند.

او افزود: دشمنان و گروه‌های ضد انقلاب در بین مردم پایگاهی ندارند ونیروهای مقتدر ما در فرماندهی انتظامی با همراهی مردم با اقتدار با آن‌ها برخورد کرد و الحمدالله مانند گذشته‌ها توطئه آن‌ها ناکام ماند.
وزیر کشور در پاسخ به این پرسش که چرا دولت سیزدهم در سال اول فعالیت خود پذیرفت زیر بار مسئولیت اجرای طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها برود؟ گفت: این موضوع نقطه ارزیابی عملکرد صحیح دولت‌ها هم می‌تواند باشد؛ واقعیت این است که ما باید به طور واقعی به مسائل بپردازیم اینکه دولتی سعی کند برای حفظ آبروی خود و ترس از واکنش‌های اجتماعیاصلاحاتی را که واقعاً به نفع مردم است انجام ندهد، ناشی از سرمایه کم اجتماعی آن دولت و نظام است.

وحیدی ادامه داد: نظام ما سرمایه اجتماعی بزرگی از همراهی مردم از جمله حضور در روز قدس، عید فطر و در همه صحنه‌ها دارد و دولتی داریم که مورد اعتماد مردم است و رئیس جمهوری داریم که بیشترین تلاشش این است که بین مردم باشد و مسائل مردم را ببیند.
او اضافه کرد: اجرای طرح اخیر به نفع حال و آینده مردم و نظام اقتصادی و به ضرر مفسدان اقتصادی و کسانی است که علیه ما توطئه می‌کنند.
او افزود: دولت با اعتماد به نفس، قدرت، برنامه ریزی و با اعتماد کامل به اینکه اجرای این طرح به نفع مردم است، آن را اجرا کرد همچنین اجرای این طرح، تکلیف قانونی است و دولت باید قانون را اجرا کند.
آقای وحیدی با اشاره به اینکه دولت و رئیس جمهوری که می‌خواهد با مردم باشد نگرانی ندارد، اضافه کرد: به این دلیل بود که دولت تصمیم گرفت وارد صحنه شود و البته این ابتدای راه بزرگی است که ان شاء الله اقتصاد ملت ایران هر روز شکوفاتر باشد.

کد خبر: ۱۵۰٬۳۷۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha