۳۱ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۹
کد خبر: . ۱۴۶٬۵۵۸
عملکرد مزارع پنبه فارس بالاتر از میانگین کشوری است

شیراز- رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: میانگین تولید پنبه کشور ۲.۵ تن در هکتار است که این عدد برای مزارع استان سه تن است.

به گزارش بازار به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس، مجتبی دهقان پور در نشست مشترک با مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: خودمان را موظف می دانیم تا بهره‌وری تولید را در کشت پنبه ارتقا دهیم همانگونه که با همکاری تولید کنندگان، کارشناسان این سازمان و محققین مراکز تحقیقاتی این استان تولید مان از متوسط کشوری بالاتر است و سعی می کنیم این این رکورد را حفظ کنیم.

به گفته وی، ارتقای بهره وری مطابق با حمایت هایی که در سطح وزارتخانه انجام و برنامه هایی که در سطح ملی دنبال می‌شود و بر اساس شرایطی که استان فارس دارد و اقبالی که قسمتی از تولیدکنندگان به طور مشخص در جنوب استان و شهرستان های جنوبی برای کشت پنبه دارند، پیگیری می‌شود.

این مسئول با اشاره به اینکه کاشت ردیفی و برداشت مکانیزه پنبه از جمله دغدغه ها برای ارتقا بهره وری در زراعت پنبه است، اظهار کرد: اعتقاد داریم که اگر این اتفاق بیفتد عامل موثری است ‌در کاهش هزینه ها و در بهره وری تولید، قطعاً اثر گذار خواهد بود.

او با تاکید بر اینکه بذور مصرفی در مزارع یکی از مولفه هایی است که می تواند بر ارتقا بهره وری اثر گذار باشد، ابراز کرد: استفاده از بذور خود مصرفی پنبه در کاشت مزارع استان فارس بالاست باید برنامه ریزی ها به سمت ترویج مصرف بذور تائید شده سوق داده شود.

وی با بیان اینکه احداث کارخانه بذر پنبه در استان فارس می تواند گام موثری در راستای تامین بذر پنبه مورد نیاز کشور باشد، افزود: راه اندازی این کارخانه ها در قالب زنجیره ارزش و تامین اتفاق ارزشمندی خواهد بود که با توجه به حضور سرمایه گذار این موضوع دنبال می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به وجود یک ظرفیت مناسب در موضوع پنبه کاری این استان نیز اشاره و بیان کرد: شرکت تعاونی پنبه کاران یکی از شرکت‌های پیشرو ما است که می‌تواند اثرگذار باشد؛ این سازمان همه اتفاقاتی که در این عرصه می افتد را رصد می‌کند تا به افزایش تولید و کاهش هزینه ها در واحد سطح منتج شود.

۳۱ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۹
کد خبر: ۱۴۶٬۵۵۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =