۱۵ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۸
کد خبر: . ۱۴۳٬۵۷۸
واحد نخست نیروگاه سیکل ترکیبی بعثت عسلویه وارد مدار شد

بوشهر- مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از ورود نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی بعثت پارس جنوبی با ظرفیت ۱۵۷ مگاوات به مدار تولید و انتقال توان به شبکه سراسری برق خبر داد.

به گزارش بازار به نقل از روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، محمد مشکین‌فام با اشاره به عملیات‌ موفقیت‌آمیز سنکرون نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی به شبکه انتقال برق گفت: بخش سیکل ترکیبی نیروگاه بعثت با سه بلوک ۱۵۷ مگاواتی، شامل ۶ بویلر بازیافت حرارتی، ۳ واحد توربین بخار، ۳ ژنراتور و تاسیسات جانبی است که در مرحله نخست، پس از بهره‌برداری از بخش‌های POB و آب شیرین‌کن در ماه‌های گذشته، بلوک اول این نیروگاه وارد مدار تولید شده است.

وی با بیان اینکه بخش سیکل ترکیبی نیروگاه بعثت با افزایش ظرفیت تولید برق این نیروگاه، پشتیبانی قابل توجهی از تولید پایدار گاز در پالایشگاه‌های پارس جنوبی خواهد داشت، افزود: با تکمیل هر ۳ واحد سیکل ترکیبی، حدود ۵۰۰ مگاوات به توان تولید برق نیروگاه بعثت افزوده می‌شود و ظرفیت مجموعه سیکل ترکیبی و بخش گازی به ۱۵۰۰ مگاوات خواهد رسید.

مشکین‌فام افزود: با توجه به اینکه این میزان توان تولید برق بیش از نیاز و مصرف پالایشگاه‌های یک و دو پارس جنوبی خواهد بود، این ظرفیت پشتیبان، به پایداری شبکه توزیع برق در منطقه کمک می‌کند و توان مازاد آن به شبکه سراسری منتقل می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، ساخت و اجرای نیروگاه سیکل ترکیبی بعثت را حاصل تلاش متخصصان ایرانی شرکت فراب به عنوان پیمانکار اصلی و شرکت نفت و گاز پارس به عنوان بازوی توسعه‌ای شرکت ملی نفت ایران در پارس جنوبی عنوان کرد و افزود: واحدهای دوم و سوم این نیروگاه طبق برنامه زمانبندی ظرف ۲ تا ۶ ماه آینده وارد مدار بهره‌برداری خواهند شد.

بومی‌سازی و سهم ۶۰ درصدی ساخت داخل در اجرای نیروگاه سیکل ترکیبی

اکبر دادستانی، مجری طرح نیروگاهی و خطوط انتقال نیرو شرکت نفت و گاز پارس نیز از سهم ۶۰ درصدی ساخت داخل در نیروگاه سیکل ترکیبی بعثت پارس جنوبی خبر داد و گفت: در طول اجرای پروژه، تلاش‌هایی از سوی شرکت فراب به عنوان پیمانکار به منظور انتقال تکنولوژی و بومی‌سازی ساخت نیروگاه صورت گرفته است.

وی با اشاره به سازوکار تولید برق در بخش سیکل ترکیبی نیروگاه بعثت گفت: با توجه به راه‌اندازی واحد بخار، انرژی حرارتی ناشی از گازهای خروجی از توربین‌های گازی نیروگاه‌ متمرکز، بازیافت و در توربین‌های بخار بخش سیکل ترکیبی مورد استفاده قرار می‌گیرد که طی این فرایند، در مصرف گاز برای تولید برق صرفه‌جویی قابل توجهی به دنبال خواهد داشت.

دادستانی با اشاره به اشتغال ۵ هزار نفر در اجرای بخش سیکل ترکیبی نیروگاه بعثت، گفت: پس از راه‌اندازی کامل بخش بخار، حدود ۳۰۰ نفر در بخش بهره‌برداری مشغول به کار خواهند شد.

۱۵ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۸
کد خبر: ۱۴۳٬۵۷۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =