۲۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۷
کد خبر: . ۱۴۰٬۷۱۹
اقدامات اداره «نظارت بر بازار اولیه» در سال ۱۴۰۰ و برنامه‌های سال آتی

سرپرست مدیریت نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار اقدامات انجام شده در سال ۱۴۰۰ و برنامه‌های سال آینده این مدیریت را در سال پیش‌رو تشریح کرد.

به گزارش بازار به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سرپرست مدیریت نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تشریح مهم‌ترین اقدامات انجام شده این مدیریت در سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: فعالیت‌های انجام شده در حوزه وظایف اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای شامل صدور ۲۶۵ مجوز افزایش سرمایه تا تاریخ ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ است که نسبت به سال گذشته از نظر تعداد ۶ درصد و از نظر مبلغ به میزان بیش از ۱۲۵ درصد افزایش یافته است.

یادآور می شود، مدیریت بازار اولیه شامل ۳ اداره به نام‌های اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای، ادارۀ نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی و ادارۀ تمرکز اطلاعات نهادهای عمومی است.

وحید روشن قلب تصریح کرد: همچنین در حوزه تاسیس شرکت‌های سهامی عام نیز با توجه به صدور مجوز عرضه عمومی سهام ۶ شرکت سهامی عام تازه تاسیس با سرمایه‌ای به مبلغ ۲۵,۴۰۰ میلیارد ریال، روند تاسیس شرکت‌های بالا نسبت به سال گذشته از نظر تعداد شرکت افزایش ۳ برابری داشته است.

وی گفت: خرداد ماه سال ۱۴۰۰ با تصویب دستورالعمل نحوه صدور مجوز عرضۀ عمومی شرکت پروژه (سهامی عام) در شرف تاسیس، امکان تاسیس شرکت‌های سهامی عام جهت تکمیل پروژه‌های نیمه تمام میسر شد که در این خصوص نیز بررسی درخواست تاسیس چند شرکت پروژه سهامی عام در دست بررسی است.

به گفته روشن قلب، مهمترین برنامه‌های اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای در سال ۱۴۰۱ شامل کاهش زمان و هزینه‌های انجام افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی برای ناشران و سهامداران از طریق فراهم آوردن شرایط لازم جهت ارسال و دریافت الکترونیک گواهینامه حق‌تقدم و به روزرسانی الزامات دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه است.

سرپرست مدیریت نظارت بر بازار اولیه بیان کرد: از جمله اقدامات انجام شده در حوزه وظایف ادارۀ نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی می توان به انتشار ۲۲۸ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی توسط شرکت‌ها در بازار سرمایه اشاره کرد.

وی با اشاره به برنامه های اصلی این اداره در سال ۱۴۰۱ گفت: این برنامه‌ها شامل طراحی و ایجاد سامانه یکپارچه ارسال الکترونیک و نظارت بر انتشار اوراق بدهی، برای آگاهی بیشتر عموم استفاده‌کنندگان نسبت به دستورالعمل‌های انتشار اوراق بدهی و کاهش زمان و هزینه‌های ارسال درخواست انتشار اوراق بدهی است؛ همچنین تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط از طریق عملیاتی شدن انتشار اوراق وکالت و تدوین دستورالعمل جامع انتشار اوراق بدهی در راستای کاهش ابهام در دستورالعمل ها از جمله دیگر برنامه های این اداره در سال ۱۴۰۱ هستند.

وحید روشن قلب افزود: اقدامات انجام شده در حوزه وظایف ادارۀ تمرکز اطلاعات نهادهای عمومی از جمله شامل ثبت ۱۳۰ شرکت نزد سازمان به عنوان ناشر اوراق بهادار یا نهاد مالی بوده که نسبت به سال گذشته (۱۰۲ شرکت) با افزایش مواجه شده است. اطلاعات مالی ۵۸۳ شرکت مشمول بند ۵ مادۀ ۶ سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی نیز در سامانه کدال منتشر شده است.

وی در پایان اظهار کرد: از برنامه شاخص ادارۀ تمرکز اطلاعات نهادهای عمومی برای سال آتی می‌توان به الکترونیکی کردن فرآیندهای اداره در مورد صدور معافیت از ثبت نزد سازمان و ثبت شرکت‌های سهامی عام نزد سازمان و همچنین افزایش انتشار اطلاعات مالی شرکت‌های مشمول بند ۵ مادۀ ۶ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در سامانه کدال از طریق پیگیری از ارگان‌های ذی‌صلاح اشاره کرد.

۲۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۷
کد خبر: ۱۴۰٬۷۱۹

اخبار مرتبط

کمتر کسی میدونه که سریعترین راه خرید دلار، خرید تتر هستش. چون قیمت هر تتر برابر با ۱ دلاره. تتر در هر لحظه از شبانه روز خرید و فروش میشه و نگرانی نگهداری از دلار کاغذی رو هم نداره. در حال حاضر بزرگترین صرافی که این امکان رو به ایرانی‌ها میده، صرافی نوبیتکس هست. شما در کمتر از سه دقیقه می‌تونین تو این صرافی حساب باز کرده و سریع و آسان به‌ صورت آنلاین دلار بخرین.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =