۱۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۴
کد خبر: . ۱۳۸٬۲۹۲
دولت مکلف به تحت پوشش قرار دادن بیمه سلامت اقشار کم درآمد به‌صورت رایگان شد

نمایندگان مجلس دولت را مکلف به شناسایی اقشار کم درآمد فاقد بیمه سلامت و تحت پوشش بیمه رایگان قرار دادن آنها بدون نیاز به ثبت‌نام و حضور این افراد کرد.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (چهارشنبه ۱۱ اسفند) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، با الحاق یک بند به تبصره (۱۴) ماده واحده این لایحه که به پیشنهاد روح‌اله نجابت نماینده مردم شیراز مطرح شد با ۱۷۱ رأی موافق، ۱۹ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در این بند پیشنهادی که به تبصره (۱۴) الحاق شد آمده است: جهت ساماندهی حمایت‌های حوزه سلامت در راستای اجرای ردیف ۱۸ تبصره ۱۲؛ ۱- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با استفاده از پایگاه رفاه ایرانیان، ظرف مدت دو هفته بعد از ابلاغ این قانون کد ملی افراد فاقد بیمه پایه از سه دهک پایین درآمدی را در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار دهد. این سازمان مکلف است ظرف مدت یک هفته این اشخاص را بدون نیاز به ثبت‌نام و حضور آنها، تحت پوشش بیمه رایگان قرار دهد. همچنین این سازمان مکلف است سایر افراد متقاضی را در صورت تأیید بر اساس آزمون وسع (با استفاده از پایگاه رفاه ایرانیان) تحت پوشش بیمه رایگان قرار دهد. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است به نحوی برنامه‌ریزی نماید که پرداخت توسط بیمار نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا نکند.

۲- شورای عالی بیمه سلامت موظف است با همکاری سازمان غذا و دارو نسبت به تعیین لیست داروهای جدیدی که با توجه به استطاعت‌پذیری بیماران باید تحت پوشش قرار گیرند، بازنگری در فهرست داروهای بیمه‌ای و حذف داروهای غیرهزینه‌ اثربخش و اصلاح فرانشیز در ارتباط با دهک‌های برخوردار حداقل در خصوص داروهای گرانقیمت اقدام نماید. همچنین سازمان‌های بیمه‌ای مکلف هستند نسبت به نظارت بر تجویز و اجرای راهنماهای بالینی اقدام کنند.

روح‌اله نجابت به عنوان پیشنهاد دهنده این بند با تأکید بر اینکه در سال آینده باید به اقشار کم درآمد توجه بیشتری شود، گفت: دولت مکلف بوده افراد نیازمند را مطابق برنامه ششم تحت پوشش بیمه سلامت قرار دهد اما از آنجایی که بعضاً این قشر توان یا اطلاع کافی برای ثبت‌نام جهت بیمه سلامت را نداشته‌اند از این مهم محروم مانده‌اند.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از این رو ما طی این پیشنهاد وزارت تعاون را مکلف کرده‌ایم که افرادی که بیمه نشده‌ و کم درآمد هستند را بیمه کند تا به خصوص قشر محرومان در سال ۱۴۰۱ در صورت نوسانات ارزی دچار بحران نشوند.

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس همچنین افزود: در بخش دیگر این پیشنهاد نیز ذکر شده که وزارت تعاون به دهک‌های پایین که نیازمند دارو هستند کمک کند و لیست جداول دارویی را طبق استطاعت مردم به روز کند تا در صورت گران شدن داروها، اقشار محروم دچار مشکل نشوند.

جبار کوچکی نژادارم ساداتی نماینده مردم رشت در مجلس از این رو با این بند پیشنهادی مخالفت کرد که آن را قانونگذاری جدیدی دانست.

عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی به عنوان موافق این بند پیشنهادی جهت الحاق به تبصره (۱۴) عنوان کرد: این بند الحاقی کمک می‌کند مردم به جای ایستادن در صف‌ها از سوی دولت صرفا با کد ملی بیمه شوند که این وظیفه حاکمیت و شورای عالی بیمه و رفاه است.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: جداول داروها نیز هر ساله تغییر می‌کند و محدودیت مصرف دارد که شورای عالی بیمه و غذا و دارو باید در حوزه فرانشیزها و تجویز داروها نظارت کنند، همچنین پوشش همه اقشار نباید برای پرداخت هزینه دارو یکسان باشد و باید بنا به استطاعت بیماران جداول دارویی تغییر کند.

۱۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۴
کد خبر: ۱۳۸٬۲۹۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =