۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۵
کد خبر: . ۱۳۱٬۸۸۱
پرداخت تسهیلات بدون ضامن، ظرف ۲ روز

مدیرعامل بانک صادرات ایران از آغاز ثبت نام و پرداخت تسهیلات تا ۱۰۰ میلیون تومان بدون ضامن ظرف دو روز و فقط با ارائه گواهی کسر از حقوق در این بانک خبر داد.

به گزارش بازار، حجت الله صیدی مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: از روز دوشنبه به همه شعب بانک صادرات برای پرداخت این تسهیلات ابلاغ لازم صورت گرفت و از همان روز تشکیل پرونده برای متقاضیان آغاز شده است که اگر پرونده بدون مشکل تشکیل شود روز بعد پرداخت صورت می‌گیرد.

وی افزود: پیرو تاکید رئیس جمهور در راستای تسهیل اعطای وام‌های خرد به اقشار مختلف مردم، دو جلسه در وزارت اقتصاد تشکیل و دستورالعمل‌های لازم صادر شد که بانک‌ها از جمله بانک صادرات با بررسی این دستورالعمل، بخشنامه‌ای را به همه شعب درباره پرداخت تسهیلات تا ۱۰۰ میلیون تومان به شاغلان، بازنشستگان و مستمری بگیران بدون ضامن و فقط با اخذ گواهی کسر از حقوق، صادر کردند.

صیدی گفت: در مورد کارکنان بخش خصوصی هم به همین طریق عمل خواهد شد یعنی براساس اعتبارسنجی که بانک‌ها انجام می‌دهند این تسهیلات پرداخت می‌شود.

وی با بیان این که برای پرداخت تسهیلات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان، محدودیت در تعداد افراد متقاضی نداریم، افزود: هر تعداد مردم که حقوق خود را از بانک صادرات دریافت می‌کنند اگر به شعب این بانک مراجعه و برای تشکیل پرونده اقدام کنند فقط با ارائه گواهی کسر از حقوق از سازمان مربوط و یا ارائه مدارک حقوق بازنشستگی و یا مستمری بگیری به بانک می‌توانند از این تسهیلات برخوردار شوند و اگر گواهی کسر از حقوق نداشته باشند ارائه ضامن لازم است.

مدیر عامل بانک صادرات ایران گفت: به محض تشکیل و تکمیل پرونده، تسهیلات پرداخت می‌شود اگر در این بین نقصی گزارش شود بررسی می‌شود که تاکنون چنین گزارشی نشده است البته ممکن است نقصی در پرونده وجود داشته باشد به طور نمونه طرف چک برگشتی داشته باشد و یا خود یا ضامن بدهی معوق داشته باشد که ممکن است برای رفع این سوءاثر تا یک ماه زمان صرف شود.

صیدی ادامه داد: اقساط تسهیلات در این طرح ۲۴ ماهه یا ۳۶ ماهه و کارمزد آن نیز براساس کارت مرابحه، ۱۸ درصد خواهد بود.

وی گفت: میزان دریافت این وام متناسب با حقوق دریافتی فرد است تا بتواند به راحتی اقساط را پرداخت کند، براساس آنچه بانک مرکزی تعیین کرده فرد متقاضی باید بتواند با یک سوم حقوق، اقساط را پرداخت کند یعنی اگر حقوق متقاضی ۹ میلیون تومان باشد باید بتواند با ۳ میلیون تومان قسط را پرداخت کند که در این شرایط وامی حدود ۸۰ میلیون تومان به وی تعلق می‌گیرد.

مدیر عامل بانک صادرات ایران افزود: برای اعتبار سنجی به منظور پرداخت این تسهیلات نیز تا حدی که سامانه‌های حاکمیتی جواب می‌دهد اعتبار سنجی به صورت برخط انجام می‌شود، اما واقعیت این است که همه بانک‌ها به اطلاعات ملی از جمله میزان درآمدهای دریافتی سالانه فرد به صورت تجمیعی دسترسی ندارند و این نقص بزرگی است که اعتبار سنجی را با کندی مواجه می‌کند.

صیدی گفت: در مورد کسانی که حقوق آن‌ها به صورت شفاف در سامانه‌های مرتبط ثبت می‌شود و بانک‌ها به آن دسترسی دارند اعتبار سنجی به صورت راحت و سریع انجام می‌شود.

وی درباره توقف پرداخت وام‌های خرد از سوی برخی بانک‌ها در ایام پایانی سال افزود: با اطلاعی که من دارم در هیچ بانک بزرگی ارائه تسهیلات به ویژه تسهیلات خرد متوقف نشده است، اما همیشه در ایام نزدیک به پایان سال عرف بانک‌ها این است که مدیریت نقدینگی انجام می‌دهند و براساس زمان بندی وام را پرداخت می‌کنند.

صیدی اضافه کرد: در بانک صادرات هیچ توقفی در پرداخت تسهیلات صورت نگرفته و سهمیه پرداخت وام‌های اجتماعی مانند ازدواج، ودیعه مسکن، کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا و نظایر آن‌ها هر روز پرداخت می‌شود و توقفی نداریم، گاهی اگر فرآیندی طولانی می‌شود به علت وجود نقص در پرونده متقاضی است.

وی گفت: در مورد بنگاه‌های بزرگ هم به تدریج و براساس خرید مواد اولیه، پرداخت‌ها صورت می‌گیرد و تا جایی که من خبر دارم پرداخت هیچ وامی متوقف نشده است البته من هم در مورد توقف پرداخت‌ها مواردی شنیدم که با پیگیری‌ها مشاهده کردم صحت ندارد.

۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۵
کد خبر: ۱۳۱٬۸۸۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =