۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۵
کد خبر: . ۱۳۰٬۶۳۶
نوسانات ارزی به نفع تاجران سنگ مصنوعی بی کیفیت|  ایران رقیب جدی ترکیه در صنعت دکوراسیون می شود

به رغم اینکه صنعت سنگ مصنوعی کشور به عنوان حوزه ای نوپا است اما تولیدکنندگان  این صنعت معتقدند که ایران می تواند خیلی زود به یکی از قطب های صادراتی منطقه تبدیل شود و جای ترکیه را بگیرد.

بازار؛ گروه مسکن: سنگهای مصنوعی از ترکیب مجدد سنگهای طبیعی با مواد افزاینده دیگر به دست می آیند، از همین رو این محصولات در صنعت دکوراسیون جایگاه ویژه ای برای خود یافته اند؛ چرا که نه تنها عمر مفید این محصولات می تواند نسبت به سنگ طبیعی بیشتر باشد بلکه در روند تولید؛ رنگ، ‌اندازه و حتی شکل آن نیز به انتخاب مصرف کننده است.

وابستگی ۳۰ درصدی تولید به واردات
مهدی اسد زاده، تولید کننده سنگ مصنوعی به بازار گفت: از سال ۸۴ به همراه همسرم شرکتی در زمینه فعالیت های مهندسی معماری و عمران ایجاد کردیم و بعد از چند سال به این نتیجه رسیدیم که به عنوان تولید کننده سنگ های مصنوعی فعالیت حرفه ای خودمان را ادامه دهیم.

این کارشناس عمران با اشاره به اینکه تولید سنگ مصنوعی با استفاده از مصالح ساختمانی انجام می شود و فقط برای بخشی از مراحل تولید نیاز به واردات است، ‌ افزود: برای پوشش دادن برخی از قسمتها از مایعی که استفاده می شود که در داخل کشور نمونه مشابه ندارد از همین رو به ناچار باید از مواد خارجی استفاده کنیم.

اسد زاده با اشاره به کاربرد مواد مصرفی وارداتی در تولید سنگ مصنوعی ادامه داد: این مواد اولیه خارجی برای پوشش های رو کار، داخل کار، رنگ، ضد آب، ضد گرد و ضد غبار کردن و غیره محصولات کاربرد دارد و به طور کلی ۳۰ درصد از تولیدات را شامل می شود.

وی اضافه کرد: البته نمی گویم که رنگهای داخلی نداریم، چرا رنگ ها و پیکمنت های داخلی داریم؛ ولی متاسفانه کیفیت و جلایی را که باید به کار بدهد، نمی دهد. بنابراین اگر بخواهیم از محصولات داخلی استفاده کنیم، مجبور هستیم که بر روی محصولات یک پوشش رنگی مجزا ایجاد کنیم که زیاد جالب نیست؛ چون اگر محصول بر اثر خوردگی یا ضربه یا هر اتفاق دیگری، تکه ای از آن جدا شود، قابل ترمیم نیست؛ ولی محصولات خود رنگی که تولید می شود، اگر زخمی هم شود و مشکلی پیش نمی آید.

نوسانات ارزی به نفع تاجران سنگ مصنوعی بی کیفیت|  ایران رقیب جدی ترکیه در صنعت دکوراسیون می شود

عمر پایین سنگ های مصنوعی چینی
اسد زاده در خصوص عمر مفید سنگ های مصنوعی بیان کرد: از آن جا که این محصولات تازه وارد ایران شده است و در این حوزه کار میشود می توان گفت نزدیک به ۱۰ سال عمر مفید دارند؛ البته این ۱۰ سال هم بر اساس عمر اولین سنگی که نصب کرده ایم برآورد شده است. با توجه آزمایش هایی که گرفتیم، به نظر می رسد عمر مفید این نوع از مصالح رو کار حداقل با سنگهای طبیعی برابری کنند. بنابراین ممکن است که عمر مفید این محصول به شرط اینکه مواد اولیه آن درجه یک باشد حتی ۴۰ تا ۵۰ سال هم عمر مفید داشته باشد.

این کارشناس عمران تاکید کرد: در حال حاضر محصولات مشابهی از کشور چین وارد ایران می شود که عمر بسیار کوتاهی دارند؛ چرا که در تولید آن ها از مواد اولیه درجه یک استفاده نشده است و اغلب متوجه می شویم که مواد اولیه آن ها درجه سه و پایین تر است. بنابراین هرچند ظاهر یکی است اما عمر مفید چندانی ندارند.

این تولید کننده سنگ مصنوعی با اشاره به اینکه کیفیت مواد اولیه تاثیر به سزایی در عمر مفید محصول دارد، ‌ اضافه کرد: متاسفانه در حال حاضر برای تامین مواد اولیه با چالش های بی شماری مواجه هستیم که مهم ترین آن نوسانات قیمتی است؛ به طوری که مواد اولیه شب یک قیمت دارند اما صبح فردای آن چند برابر گران تر شده اند. یکی از این مواد اولیه نیز سیمان است که طی هفته های اخیر با افزایش بهای زیادی همراه بوده است.

وقتی مواد اولیه و سایر هزینه های تولید افزایش می یابد، چاره ای نداریم جز اینکه قیمت محصول را برای خریدار افزایش دهیم، ‌ بنابراین وقتی محصول گران تر می شود، کاهش تقاضا برای خرید آن مساله بعدی است. از همین رو باز چاره ای نداریم جز این که از حجم تولید کم کنیم که آن هم به هزینه تمام شده تولید می افزاید

کمک بزرگ نوسان قیمت به متقلب ها
این کارشناس عمران در خصوص افزایش بهای مواد اولیه بیان کرد: وقتی مواد اولیه و سایر هزینه های تولید افزایش می یابد، چاره ای نداریم جز اینکه قیمت محصول را برای خریدار افزایش دهیم، ‌ بنابراین وقتی محصول گران تر می شود، کاهش تقاضا برای خرید آن مساله بعدی است. از همین رو باز چاره ای نداریم جز این که از حجم تولید کم کنیم که آن هم به هزینه تمام شده تولید می افزاید. تمام این روند باعث کاهش اطمینان مصرف کننده به تولید کننده داخلی می شود و آن ها را به سمت استفاده از محصولات خارجی سوق می دهد.

اسدزاده اضافه کرد: اگر قیمت ها ثابت شود و بازی قیمت نداشته باشیم، به طور حتم آینده فوق العاده ای پیش رو خواهیم داشت؛ چون تولید سنگ مصنوعی کار نوپایی است و هنوز برای آن رقابت خیلی زیاد نشده است. البته از ورود افراد دیگر به این صنعت استقبال می کنیم به این دلیل که آن ها می توانند بستری را فراهم کنند که کیفیت بالا برود و تولیدکنندگان سود جو که محصولات بی کیفیت عرضه می کنند از عرصه خارج می شوند. ولی وقتی بازی قیمت باشد، کسانی که با مواد درجه ۳ تولید می کنند، در راس می مانند.

نوسانات ارزی به نفع تاجران سنگ مصنوعی بی کیفیت|  ایران رقیب جدی ترکیه در صنعت دکوراسیون می شود

ظرفیت بالای سنگ مصنوعی در معماری داخلی
زهره حسین مردی، مدیر عامل یک شرکت تولید کننده سنگ مصنوعی به «بازار» گفت: ۱۶ سال پیش جذابیت های سنگ مصنوعی سبب این که به همراه همسرم به سمت تولید این محصول هدایت شویم. تنوع طرح، تنوع رنگ و تنوع ایده ای که در طرح های داخلی وجود دارد و تنوع فضاهایی که شما میتوانید از سنگ مصنوعی استفاده کنید به قدری زیاد است که می توانستیم آینده روشنی را برای کسب و کار خود متصور شویم.

وی اضافه کرد: سنگ مصنوعی به دلیل مقاومت و انتخاب قالب بندی که دارد کاربردهای خیلی زیادی در فضا های داخلی چون پارکینگ، راه پله، رستوران و تمام فضا هایی که با معماری داخلی می تواند مرتبط باشد، دارد؛ چرا که در تنوع رنگ و تنوع طرح واقعا وسیع است.

حسین مردی با اشاره به تنوع شکل و اندازه محصول ادامه داد: قالب می تواند با هر چیزی تعریف شود؛ یعنی شما می توانید قالب مورد نیاز فضای خاص خودتان را تعریف کنید. از این بابت دست معمار های داخلی خیلی باز است؛ یعنی فکر می کنم که برای همکاران ما در معماری داخلی، این محصول خیلی خوشایند باشد. همچنین فکر می کنم که خوشبختانه معماری داخلی با توجه به این که هزینه ساخت ساختمان در هر عنوانی، «اداری، تجاری یا مسکونی» خیلی بالا است و سازنده ها هم این هزینه را می پردازند، بهتر است که در کنار آن طراحی خوشایندی هم برای سازه هایشان ایجاد کنند.

شاید طراحان ۲۰ سال پیش به این بسنده میکردند که یک طرح ساده برای سازه هایشان با قیمت کف داشته باشند، اما الان سطح توقع هم از نظر شناخت زیاد شده است؛ یعنی شبکههای اجتماعی به دوستان کمک میکند که با فضاهای خوشایند آشنا شوند و در سازه هایشان از آن ها بهره مند شوند

ترکیه رقیب اصلی ایران در تولید
این کارشناس عمران بیان کرد: شاید طراحان ۲۰ سال پیش به این بسنده میکردند که یک طرح ساده برای سازه هایشان با قیمت کف داشته باشند، اما الان سطح توقع هم از نظر شناخت زیاد شده است؛ یعنی شبکه های اجتماعی به دوستان کمک می کند که با فضاهای خوشایند آشنا شوند و در سازه هایشان از آن ها بهره مند شوند. از سوی دیگر هزینه تمام شده ساختمان آن قدر بالا است که ترجیح میدهند اگر قرار است این هزینه را پرداخت کنند، یک کیفیت و جلوه خوب را هم در کنار هزینه ای که پرداخت کرده اند به مشتری تحویل دهند. به همین دلیل دوست داریم که بخشی از مراجعه کنندگان از همکاران خودمان در زمینه معماری داخلی باشند و زمینه ای باشد که بتوانند از اینها استفاده کنند.

حسین مردی اضافه کرد: در زمینه تولید سنگهای مصنوعی خیلی نوپا هستیم؛ اما ضعفی که شاید ایران نسبت به کشورهای همسایه که از نظر طراحی خیلی هم با ما فرق نداشته باشند دارد در بحث طراحی باشد. برای مثال مواد اولیه تولید در ایران و ترکیه شاید خیلی فرق نکند و بتواند با هم رقابت کند. اما ضعفی که بین کشور ایران و کشور هایی مثل ترکیه فاصله می اندازد در بخش طراحی است.

مدیرعامل این شرکت تولید کننده سنگ مصنوعی ادامه داد: خوشبختانه تامین مواد اولیه خام خیلی دور از دسترس نیست اما مهندسان ترکیه ای در بحث طراحی از ما قوی تر، متنوع تر و جلوتر هستند. امیدوارم که بتوانیم با آنها رقابت کنیم و با این درک پیش برویم که مواد اولیه را داریم؛ اما در کنار آن در بحث طرح هم با کشوری مثل ترکیه رقابت داشته باشیم.

نیاز به نوآوری در صنعت دکوراسیون
حسین مردی با اشاره به اینکه مهندسان ایرانی برای رقابت با ترکیه باید در طراحی پیشرو باشند، ‌ گفت: طبیعت کار طراحی دکوراسیون این است که شما نمیتوانید بگویید یک چیز خاص را از هیچ ایجاد کردم. قطعا از یک طرح در هر فضایی ایده می گیرید. کسی هم که در ترکیه کار میکند، همین طور است؛ اما چیزهایی را به آن می افزاید؛ یعنی باز هم خلاقیتی در آن اتفاق می افتد.

این کارشناس عمران در پاسخ به ظرفیت های ارز آوری صنعت سنگ مصنوعی بیان کرد: زمان زیادی برای رسیدن به آن روزی که صادرات سنگ مصنوعی به خارج از کشور داشته باشیم نیاز نیست. تنها چیزی که در این حوزه نیاز داریم کمی خلاقیت و پشت کار بیشتر است تا بتوانیم محصولات جدیدتر و مشتری پسند تری را برای صنعت دکوراسیون داخلی تولید کنیم. بنابراین خیلی زودتر از آنچه که فکر می کنیم می توانیم به آن روز برسیم که در زمینه صادرات با ترکیه نیز دست به رقابت بزنیم.

۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۵
کد خبر: ۱۳۰٬۶۳۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =