۱۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۴
نظام یارانه‌ها در بودجه ۱۴۰۱ ریالی خواهد شد
عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱:

نظام یارانه‌ها در بودجه ۱۴۰۱ ریالی خواهد شد

میرتاج‌الدینی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱، اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها را یک مساله بسیار مهم در لایحه بودجه سال آینده کل کشور برشمرد و گفت: نظام یارانه‌ها در بودجه ۱۴۰۱ ریالی خواهد شد.

به گزارش بازار، محمدرضا میرتاج‌الدینی در خصوص جلسه امروز کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱، گفت: بررسی کلیات بودجه امروز با حضور رئیس سازمان برنامه بودجه، وزیر اقتصاد و دارایی و وزیر نفت آغاز شد؛ بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ با شاخص‌های کلان اقتصاد مورد بررسی قرار می‌گیرد که این‌ها مورد توجه اصلی نمایندگان است.

عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ افزود: هیات دولت رشد اقتصادی را ۸ درصد و سرمایه گذاری را ۵/۴ درصد در نظر گرفته که حدود ۳۶۰۰ هزار میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است.

میرتاج‌الدینی همچنین اظهار داشت: دولت برای بخش‌های مختلف اقتصاد کشور اعم از صنعت، کشاورزی، خدمات سهمی را در نظر گرفته است؛ نکته قابل توجه این است که خواستند این را در کل کشور توزیع کنند، لذا برای هر استانی سهم آن را مشخص کردند و حتی تا سطح شهرستان‌ها مرکز آمار پیش رفته است.

وی افزود: یکی از رویکردها در اینجا عدالت بودجه‌ای متوازن است، متاسفانه در بعضی از استان‌های محروم سرانه درآمد مردم از میانگین کشور هم پایین‌تر است، خب قطعا باید به این‌ها توجه بیشتری شده و سرمایه‌گذاری بیشتری صورت گیرد، تا وضعیت عزیزان‌مان در مناطق محروم هم بهتر شود، این از نکات اصلی است که در بودجه مورد توجه است.

نمایند مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نکته دیگر ثبات اقتصادی است، ثبات اقتصادی برای فعالان اقتصادی و جذب سرمایه خیلی مهم است. ما اگر بدانیم که وضعیت اقتصادی مان به کدام سمت می‌رود و ثبات پیدا می‌کند برای جذب سرمایه‌گذاری خیلی کمک خواهد کرد.

وی افزود: متاسفانه در چند سال گذشته شاخص‌های اصلی اقتصاد مانند نرخ سرمایه‌گذاری، نرخ بهره‌وری و نرخ رشد کاهنده و منفی بوده است و در بودجه تلاش شده است تا این‌ها را بهبود ببخشند.

عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه با تاکید بر اهمیت نوشته شدن بودجه ضد تورم، گفت: از نکات بسیار مهم این است که ما بودجه را ضد تورم ببندیم و این هم در صورتی حاصل می‌شود که حجم نقدینگی و پایه پولی را کنترل کنیم، بانک‌ها نظام‌مند شوند؛ یکی از ویژگی‌ها در بودجه این است که میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی را کنترل و برنامه‌ریزی کرده‌اند برای اینکه توسط شورای عالی پول و اعتبار سهم هرکدام را در سال آینده مشخص کنند. این بسیار تعیین کننده خواهد بود. حجم نقدینگی هر اندازه بیشتر شود همان مقدار تورم در جامعه بیشتر خواهد شد.

وی بحث اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها را یک مساله بسیار مهم در لایحه بودجه برشمرد و تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم در بودجه ۱۴۰۱ هم در بررسی کلیات و هم در بررسی جزئیات وقت زیادی را به خود اختصاص خواهد داد و از موضوعات چالشی مجلس خواهد بود، ساماندهی جدید یارانه‌ها است، دولت می‌خواهد نظام یارانه‌ها در خصوص کالاهای اساسی در بودجه ۱۴۰۱ بازنگری و ساماندهی کند و در اینجا نکته خوبی که دارد نظام یارانه‌ها را می‌خواهد ریالی کند به جای حالت کنونی که ارزی است و به جای یارانه غیرمستقیم و پنهان آن را مستقیم توزیع کند تا هم از قاچاق گرفته شود هم بسترهای مختلف برای رانت و فساد مسدود شود.

میرتاج‌الدینی همچنین گفت: از بحث‌های اصلی در بودجه برنامه محوری است، دولت این رویکرد را انتخاب کرده که همه دستگاه‌ها در مقابل برنامه‌های خودشان پاسخگو باشند و بودجه‌ای که می‌گیرند در ازای برنامه‌هایی که دارند، باشد. مثلا وزارت جهاد کشاورزی می‌خواهد الگوی کشت را اصلاح کند این را در برنامه مشخص می‌کند، میزان رشد اقتصادی را در برنامه مشخص می‌کند و به همان مقدار باید پاسخگو باشد و برای همه بخش‌ها نیز چنین است.

کد خبر: ۱۲۷٬۴۶۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha