۱۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴
کد خبر: . ۱۲۶٬۸۹۹
تورم و گرانی به زودی متوقف می‌شود| مردم باید محترمانه زندگی کنند

قم- رئیس جمهور در دیدار مراجع تقلید با بیان اینکه تورم و گرانی به زودی متوقف می‌شود، گفت: گرانی‌های اخیر نتیجه تصمیمات نادرست گذشته است و دولت برخی از فعالیت‌های تورم‌زا را متوقف کرده است.

به گزارش خبرنگار بازار، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی که استان قم را به عنوان سیزدهمین مقصد سفرهای استانی خود انتخاب کرده، دومین روز این سفر را به دیدار با مراجع عظام تقلید و علما اختصاص داده است و در پایان برنامه‌های امروز نشست خبری برگزار خواهد کرد.

رئیس جمهور صبح جمعه در دومین روز از سفر خود به قم به دفتر آیت الله العظمی نوری همدانی رفت و با این مرجع تقلید شیعیان گفت‌وگو کرد.

حجت الاسلام رئیسی در این دیدار گرانی‌های اخیر را نتیجه تصمیمات نادرست گذشته دانست و اظهار داشت: دولت سیزدهم برای کنترل تورم اقداماتی انجام داده و در کنار آن برخی از فعالیت‌های تورم زا را متوقف کرده است و بر اساس همین تصمیم‌ها شاهد روند کاهشی تورم هستیم.

وی اقدامات و برنامه های دولت در مسیر کنترل بیماری کرونا را مورد توجه قرار داد و بیان داشت: دولت سیزدهم در حالی دولت را تحویل گرفت که روزانه ۷۰۰ نفر فوتی داشتیم، اما با اقدامات صورت گرفته این روند به خوبی مهار شده ‌است.

رئیس جمهور گفت: با سرعت گرفتن واکسیناسیون در کشور وضعیت مطلوبی نسبت به دیگر کشورها داریم و آمار فوتی‌ها به مراتب کم شده است.

رئیسی با تأکید بر ضرورت اتمام طرح‌های نیمه تمام عمرانی قم خاطرنشان کرد: طرح‌های نیمه‌تمام، بیکاری و مشکل مسکن از عمده‌ترین مشکلات مردم است که در این سفر مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

آیت‌الله نوری‌ همدانی: ساماندهی معیشت مردم اولین کار دولت باشد
آیت‌الله العظمی نوری‌ همدانی نیز در این دیدار با اشاره به ضرورت توجه بیشتر دولت به وضع معیشتی مردم، گفت: گرانی‌ها و محرومیت‌هایی برای مردم وجود دارد که اولین کار دولت باید ساماندهی این وضعیت باشد.

وی با بیان اینکه همه مردم به دولت سیزدهم امیدوارند و منتظر گام‌های مثبت این دولت هستند، ادامه داد: دیرکرد یک نوع ربا و حرام است، اما در بانک‌ها اعمال می‌شود و از مردم اخذ می‌شود.

استاد سطوح عالی حوزه با تاکید بر نظارت بیشتر بر بانک‌ها و فعالیت‌های بنگاه های اقتصادی، تصریح کرد: در اسلام پول در برابر کار پرداخت می‌شود ولی در ربا، پول زایش پیدا می‌کند و پول در برابر پول پرداخت می‌شود که این اصلا مورد پذیرش اسلام نیست.

وی در بحث توجه به ساختار اقتصادی و بحث بانک‌ها و حذف دیرکرد و ربا افزود: ما مکرر نسبت به این موضوع در گذشته تذکر دادیم ولی عملی نشد.

آیت الله نوری همدانی بهره‌مندی از نخبگان باسابقه را در مسئولیت بسیار مهم دانسته و بیان داشت: همانطور که وضعیت اقتصادی اهمیت دارد، موضوع فرهنگی و امربه معروف و نهی ازمنکر و حفظ ارزشها؛ همانند حجاب و مسائل دینی و مذهبی هم مهم است که دولت محترم باید به آن توجه کند.

وی توسعه فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: در ساختار مملکت ما باید این فریضه واجب بیش از پیش مورد توجه همگان قرار گیرد.

خدمت به مردم وظیفه اول دولت است
این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنانش گفت: نامه حضرت علی «علیه السلام» به مالک اشتر که به عنوان یک منشور حکومت داری است باید مورد توجه مسئولان باشد که حضرت در این نامه به مالک اشتر به عنوان یک زمامدار توصیه می کند قلب خود را سرشار از محبت مردم قرار بده و مشکلات مردم را حل کن و بدان و آگاه باش ستون دین و سپر مقابل با دشمن این مردم هستند و این مردم یا برادر دینی هستند و یا هم نوع تو می باشند پس در مقابل آن شما مسئول هستید.

وی، خدمت به این مردم و بهبود وضعیت معیشتی آنها را وظیفه اول دولت دانست و افزود: مردم از نظر معیشت در تنگنا هستند و باید این مشکل حل شود و تنظیم و نظارت بر بازار مورد توجه قرار بگیرد.

آیت الله نوری همدانی با حمایت از سیاست خارجی و مذاکرات افزود: وضعیت افغانستان نگران کننده است و باید به این موضوع و وضع شیعیان خصوصاً توجه شود.

آیت‌الله سبحانی: مشکلات پروژه نیمه‌تمام منوریل قم سامان داده شود
آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی یکی دیگر از مراجع تقلید نیز در دیدار با رئیس جمهور با اشاره برخی مشکلات از جمله ساخت منوریل در قم از رئیسی خواست نسبت به سر و سامان دادن به این موضوع با نظر کارشناسان اقدام شود.

وی با تأکید بر رسیدگی و توجه دولت به مشکلات فرهنگی، عنوان کرد: باید به این موضوعات فرهنگی و حجاب و عفاف توجه ویژه شود و از مدارس و دانشگاه‌ها برای علاج آن با انتخاب روسای انقلابی و دلسوز اقدام شود.

سفرهای استانی در دستور کار دولت است
همچنین رئیس جمهور در این دیدار با بیان اینکه سفر به استان‌ها در دستور کار دولت است، گفت: سفر به استان‌ها برکات بسیاری دارد، زیرا بررسی مشکلات از نزدیک برای رفع آن‌ها بسیار تاثیرگذار است.

حجت الاسلام رئیسی افزود: کار کارشناسی در خصوص مشکلات قم از مدتی قبل انجام شد و در این سفر بر رفع آن‌ها در جلسات و دیدارها تأکید شد.

آیت‌الله جوادی آملی: همه تلاش کنند که مردم محترمانه و آبرومندانه زندگی کنند
آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید نیز در دیدار رئیس جمهور گفت: مسئولان باید همت بلند داشته باشند و بدانند که مدیریت و اقتصاد یک کار علمی است، باید همه تلاش کنند که مردم محترمانه و آبرومندانه زندگی کنند.

وی افزود:  فقر به معنای نداشتن و نداری نیست، اسلام به شخص ندار، فقیر نمی گوید! در فرهنگ اسلام، فقیر کسی است که ستون فقراتش شکسته است، چنین فردی به هیچ کس اعتماد نخواهد کرد. در بیان قرآن، اقتصاد عامل قیام و ایستادگی جامعه است اگر اقتصاد خراب باشد و ستون فقرات جامعه مشکل داشته باشد، مجبور خواهد بود به دیگران باج بدهد.

این مرجع تقلید اظهار کرد: خداوند مردم را «کریم» آفرید؛ «وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنِی آدَمَ»، روی این اصل کشور را کمیته امدادی اداره کردن برخلاف فرهنگ خلقت است، خداوند انسان را با کرامت خلق کرد و دستور داد کرامت انسان محفوظ باشد.

وی ابراز داشت: به دلیل همین تاکید اسلام بر حفظ کرامت انسان است که مزدوری در اسلام نهی نشده است، علما این نهی را حمل بر کراهت کرده‌اند اما برخی از کراهت بالاتر نیز گفته اند، سفارش اسلام این است که شما باید کنار سفره خود بنشینید، پیامبر(ص) دست کارگری را بوسید که برای خود کار می‌کرد، نه اینکه فردی که برای دیگری کار می کند.

آیت الله جوادی آملی با تأکید بر لزوم خودکفایی کشور در عرصه های مختلف ابراز داشت: ما هرگز در را به روی خود نمی بندیم، ما با کسی قهر نیستیم و با همه کشورها تعامل می کنیم. آن ها نیز باید مودب باشند و ادب را در مقابل ما رعایت کنند، اما ما پس از دست دادن با آنها، باید انگشتان خود را بشماریم، این معنای استقلال است.

وی خاطرنشان کرد: توسعه در کار و تولید باید مورد توجه جدی قرار بگیرد، کشور این ظرفیت را دارد، باید تولیدکنندگان تشویق شوند و دولت هم آنها را هدایت و مراقبت کند.

رئیسی: بنای دولت تعامل با دنیا است
رئیس جمهور نیز در این دیدار با تأکید بر ضرورت افزایش و بهبود روابط بین‌المللی ایران گفت: دولت از ابتدا اصل را بر تعامل با دنیا به ویژه همسایگان گذاشته است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به تلاش دولت برای کاهش مشکلات معیشتی افزود: با استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور باید این مشکلات کاهش یابد.

وی اضافه کرد: در چند ماه کار دولت جدید بین ۳۰ تا ۴۰ درصد صادرات به کشورهای همسایه افزایش یافته است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: کشورهای همسایه طالب محصولات کشاورزی و صنعتی ایران هستند و فقط باید درست ارائه شود.

وی در ادامه به واکسیناسیون گسترده مردم در برابر بیماری کرونا در این چند ماه اشاره کرد و افزود: در شروع کار دولت جدید روزانه ۷۰۰ خانواده داغدار می‌شدند بحمدالله شرایط کنونی با واکسیناسیون بسیار مطلوب شده است.

رئیسی اظهار داشت: با مناسب شدن شرایط کشور در خصوص بیماری کرونا مدارس و دانشگاه‌ها به صورت حضوری فعالیت خود را از سر گرفتند.

آیت‌الله علوی گرگانی: کشاورزان و دامداران در مضیقه هستند
آیت‌الله العظمی سیدمحمدعلی علوی گرگانی نیز در دیدار رئیس جمهور گفت: موضوع مهمی که اهمیت زیادی در کشور دارد مساله کشاورزی است، این قشر در مضیقه هستند و در کنار تامین آب باید نسبت به رفع مشکلات کشاورزان و دامداران اهتمام جدی داشته باشید.

وی افزود: باید از نظرات کارشناسان و جوانان نخبه برای بهبود وضعیت کشاورزان بهره ببرید و با امید به آینده حرکت کنید.

این مرجع تقلید با ابراز خرسندی از سفرهای استانی و دیدارهای مردمی رییس جمهور، ادامه داد: دیدارهای رو در رو و اطلاع از مشکلات مردم عملی بسیار پسندیده و شایسته است.

وی اظهار داشت: با بیان روایتی از امام صادق(ع) که فاصله بین حق و باطل را چهار انگشت دانستند، بیان کرد: آنچه که گوش می شنود احتمال خطا در آن زیاد است ولی آنچه که به چشم دیده می شود به حق نزدیک تر است، لذا حضور شما در میام مردم موجب می شود بهتر از مشکلات مردم اطلاع کسب کنید.

آیت‌الله علوی گرگانی با تاکید بر وجود کمبودها در جامعه بیان کرد: هر چقدر کمبودها جبران شود شایسته است،نباید طرح جدید عمرانی آغاز شود و در تکمیل طرح‌های نیمه تمام اولویت ها را مد نظر قراردهید.

وی یادآور شد: موضوع آب و مدیریت منابع آبی کشور اهمیت فوق العاده ای دارد و ما در برخی مناطق که مشکل کمبود آب هم ندارند، باز شاهد عدم مدیریت صحیح هستیم که لازم است حساسیت نشان دهید.

استاد سطوح عالی حوزه در پایان به وضعیت نابسامان فرهنگی کشور اشاره کرد و افزود: کم توجهی به موضوع فرهنگ دینی در جامعه اثرات نامطلوبی در جامعه گذاشته است که باید با برنامه ریزی صحیح اقدام عاجل صورت گیرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی: مشکل گرانی به صورت ریشه‌ای حل شود
آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی نیز در دیدار رئیس جمهور بر ضرورت حل ریشه‌ای و اساسی مشکل گرانی در کشور اشاره کرد و گفت: بعضی از شرکت‌های دولتی خود باعث گرانی هستند و برخی از کاسبان نااهل نیز به گرانی دامن می‌زنند.

وی ایجاد امید در جامعه را مهم ترین مسأله در پیشرفت کشور دانست و افزود: مردم نسبت به شما امیدوار هستند.

این استاد سطوح عالی حوزه مسئله قاچاق و واردات بی رویه از دیگر مواردی بود که وی بر حل آنها تاکید کرد و گفت: البته حل این مشکلات، زمان بر است، اما دولت ضمن توجیه مردم، برای حل آنها باید تمام سعی و تلاش خود را انجام دهد.

وی به گلایه شدید مردم از نظام بانکی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه بانک ها به مصوبات دولتی هم توجه نمی کنند که باید نسبت به اصلاح نظام بانکی کشور فکری اساسی صورت گیرد.

آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود قم را متعلق به تمام جهان اسلام و تشیع دانسته که به خاطر حرم حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران و حوزۀ علمیه، نیازمند به برنامه ریزی و توجه خاص دارد.

وی بر ضرورت اتمام طرح ها و پروژه های مهم در قم همانند فرودگاه و مترو اشاره کرد و بیان داشت: قم باید شهری آباد، منظم و آبرومند شود.

استاد برجسته حوزه علمیه قم بر ضرورت تشکیل کارگروه فرهنگی جهت برخورد با برخی از مفاسد اخلاقی در قم و بر حل مشکلات کارگران برخی کارخانجات و شرکت ها تاکید کرد.

وی در پایان ابراز کرد: من برای موفقیت شما جهت حل مشکلات مردم و کشور دعا می‌کنم.

آیت الله صافی گلپایگانی: باید با حفظ عزّت و اقتدار، با جهان در ارتباط بود
آیت الله صافی گلپایگانی نیز در دیدار رئیس جمهور بر لزوم رفع نگرانی‌های مردم در رابطه با معیشت و تورم و گرانی تاکید کرد و افزود: ان‌شاء الله با اقدامات سریع، دغدغه ها و نگرانی مردم را در رابطه با گرانی ها بر طرف نمایید و بحث معیشت مردم را در اولویت کارها قرار دهید.

وی ضمن تقدیر و تشکر از رئیس جمهور و خدمات دولت سیزدهم بیان کرد: امر ریاست جمهوری بسیار سنگین و مشکل است. امیدوارم بتوانید با فضل خداوند متعال و توسل به حضرات معصومین علیهم السلام، به بهترین وجه ممکن، کشور را مدیریت نمایید و بر مشکلات فائق آیید که در این صورت برای شما مایه افتخار و موجب نیل به ثواب بسیار است.

استاد سطوح عالی حوزه در ادامه با اشاره به اهمیت انتخاب مدیران شایسته برای مناصب مختلف افزود: سعی کنید بنا به دستور آیه شریفه "اجعلنی علی خزائن الارض انی حفیظ علیم" مدیرانی صالح که حافظ منافع مردم و دانا و آگاه و دلسوز باشند انتخاب نمایید تا بتوانند به مردم شریف به نحو احسن خدمت نمایند.

توصیه بعدی آیت الله صافی گلپایگانی درباره ضرورت عقلانیت و تدبیر عالمانه در اداره کشور بود. وی خاطرنشان کرد: اگر کارها بر اساس عقلانیت و تدبیر انجام شود حتماً در امور پیشرفت خواهید کرد و زودتر به نتیجه خواهید رسید.

وی در بخش دیگری از توصیه های خود در رابطه با مساله ارتباط با جهان بیان داشت: باید با حفظ عزّت و اقتدار، با جهان در ارتباط بود و این دولت باید پیام صلح و دوستی را به جهانیان ابلاغ نماید.

این مرجع تقلید شیعیان در ادامه سخنان خود، بر لزوم رفع نگرانی‌های مردم در رابطه با معیشت و تورم و گرانی تأکید کرد و افزود: ان‌شاء الله با اقدامات سریع، دغدغه ها و نگرانی مردم را در رابطه با گرانی ها بر طرف نمایید و بحث معیشت مردم را در اولویت کارها قرار دهید.

وی در ادامه، با اشاره به سفر رئیس جمهور به قم بیان کرد: قم همواره پایگاه علم و ادب و معارف و اخلاق بوده و باید این سوابق به بهترین وجه حفظ شود و برنامه هایی که برای قم در نظر گرفته می شود در شان و مقام قم باشد.

آیت الله صافی، با مسالت توفیق بیشتر برای ایشان و دولت سیزدهم گفت: امیدوارم تحت عنایات و توجهات خاصه حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بتوانید در مسیر خدمت به دین و مردم عزیز کشورمان گام بردارید و رضایت خداوند متعال را کسب نمایید.

آیت الله شبیری زنجانی: اگر همه به وظایفشان عمل کنند، شرایط تغییر می‌کند
آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی نیز در دیدار رئیس جمهور اخلاص در عمل را لازمه عنایت خداوند متعال و اولیاء الهی دانست و گفت: بشر از اشتباه مصون نیست و فقط افراد معدود و مشخصی دارای عصمت هستند و لذا برای مصون ماندن از اشتباه نیازمند اخلاص و توسل هستیم.

وی در پاسخ به درخواست حجت الاسلام رئیسی برای ارائه رهنمود، گفت: ما اهل فن نیستیم که درباره جرح و تعدیل مسائل نظر بدهیم. کاری که از دست بنده ساخته است دعا برای رفع مشکلات کشور است. مسئولان هم تلاش کنند که اقداماتشان خالصانه باشد و ارتباط خود را با اولیاء الهی قطع نکنند. اخلاص نتیجه مثبت دارد.

این استاد سطوح عالی حوزه تغییر شرایط در زندگی فردی و اجتماعی را منوط به اراده افراد دانست و تصریح کرد: خداوند در قرآن می‌فرماید « إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ». در جامعه وقتی مشکلات رفع می شود که همه به وظایف خود عمل کنند.

وی دعا برای مسئولان خدمتگزار و رفع مشکلات را وظیفه همگانی خواندند و افزودند: دعا برای مسئولان خدمتگزار دعای برای شخص نیست. بلکه دعا برای حل مشکلات و دعا برای عموم است.

رئیس جمهور در این دیدار نسبت به حل مشکلات کشور ابراز امیدواری کرد و گفت: تلاش کردیم کاری را انجام ندهیم که سبب افزایش نقدینگی شود چرا که افزایش نقدینگی سبب تورم می شود. وضعیت این سه ماه نشان می دهد که سیر نزولی تورم دارد شروع می شود.

وی افزود: ما شرایط را بر فرض ادامه تحریم ها دنبال می کنیم اما برای خنثی سازی تحریم ها نیز ستادی را ترتیب داده‌ایم.

زیارت حرم کریمه اهل بیت(ع)، حضور در گلزار شهدای قم، نشست با فعالان فرهنگی و اجتماعی استان قم، نشست با اساتید، طلاب و فرهیختگان حوزوی، دیدار با نخبگان، علما، خانواده شهدا، ایثارگران و جمعی از مردم، دیدار با جمعی از خانواده شهدای دفاع مقدس و مدافعین حرم و همچنین شرکت در جلسه شورای اداری برنامه‌های نخستین روز سفر رئیس جمهور به قم بود.

دیدار با مراجع تقلید و برخی علمای قم و شرکت در نشست خبری از برنامه های اعلام شده دومین روز حضور حجت الاسلام رئیسی به قم است.

۱۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴
کد خبر: ۱۲۶٬۸۹۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =