۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۲
کد خبر: . ۱۲۰٬۲۴۳
عملکرد تولید ۳۵ تنی ارقام روغنی زیتون در باغات متراکم کشاورزان پیشرو

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر توسعه ارقام روغنی زیتون در باغات کشور اعلام کرد: عملکرد تولید ارقام خارجی روغن زیتون در کشور به طور متوسط بیش از ۱۰ تن در هکتار است.

به گزارش بازار به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، جواد میرعرب رضی با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: عملکرد تولید ارقام روغنی زیتون در باغات متراکم کشاورزان پیشرو تا حدود ۳۵ تن در هکتار می رسد.

وی افزایش مصرف سرانه روغن زیتون در کشور را از برنامه های دفتر زیتون و سیاست های وزارت جهاد کشاورزی در راستای سلامت جامعه عنوان کرد و افزود: در حال حاضر مصرف سرانه این روغن ارزشمند برای هر نفر در ایران نزدیک به ۱۸۰ گرم است و به دنبال این هستیم در یک برنامه ۱۰ ساله این عدد را به حداقل ۴۰۰ گرم در سال برسانیم.

میرعرب با بیان این که در سال گذشته ۹ هزار تن روغن زیتون در کشور تولید و ۱۱۲۰ تن وارد شده است، تصریح کرد: حداقل مصرف این روغن را سالانه ۱۵ هزار تن در نظر گرفته ایم و امیدواریم ظرف ۱۰ سال آینده میزان مصرف سالانه روغن زیتون با احتساب جمعیت ۹۲ میلیون نفری به ۳۷ هزار تن برسد.

وی درباره تاثیر خشکسالی بر باغات زیتون گفت: پیش بینی تولید امسال دانه های زیتون در کشور حدود ۱۰۹ هزار تن بود که با موج خشکسالی احتمال می دهیم درصد کمی کاهش عملکرد تولید داشته باشیم.

مجری طرح زیتون به برداشت دانه های زیتون از استان های زیتون خیز کشور اشاره کرد و اذعان داشت: برداشت ارقام روغنی زیتون نیز از نیمه مهرماه آغاز می شود.

وی با اذعان به این که درختان زیتون، مقاوم به خشکسالی و عوامل فرسایشی هستند و میزان کربن مناسبی را جذب می کنند، گفت: در برنامه های ترسیب کربن در دنیا از این درختان به نیکی یاد می شود، اما این درختان زیتون برای عملکرد تولید مناسب نیاز به آبیاری منظم و به حد کفایت دارند و بی تاثیر از خشکسالی نخواهند بود.

میرعرب درباره برنامه امسال در حوزه زیتون اظهار داشت: امسال توسعه باغات زیتون در سطح ۴ هزار هکتار و اصلاح باغات قدیمی در سطح ۱۵ هزار هکتار برنامه ریزی شده است.

وی اضافه کرد: ما به دنبال ایجاد باغات متراکم که کمک بیشتری به تولید دانه های روغنی می کنند و همچنین جوانسازی، اصلاح، هرس و تغذیه باغات برای افزایش کمیت و کیفیت تولید هستیم.

مجری طرح زیتون به تلاش برای ثبت روز جهانی زیتون در تقویم ایران اشاره و تصریح کرد: با همکاری شورای ملی زیتون در خواست ثبت روز پنجم آذر مصادف با ۲۶ دسامبر به عنوان روز جهانی زیتون را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه داده ایم.

وی  گفت: ۲۶ دسامبر روز جهانی زیتون در یونسکو ثبت شده است و این روز نماد صلح، دوستی و سلامتی در جهان است.

۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۲
کد خبر: ۱۲۰٬۲۴۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =