۲۰ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۷
کد خبر: . ۱۱۶٬۸۳۷
خام فروشی نهاده‌های دامی و هدررفت عظیم منابع ارزی| مسئولان چاره اندیشی کنند

همدان-کارآفرین موفق نهاوندی که هم اکنون دارای بزرگترین کارخانه تولیدکننده خوراک دام وطیور غرب کشور است خام فروشی را بلای جان این بخش می داندوخواستار جلوگیری مسئولان از خام فروشی و خروج ارز ازکشور است.

بازار؛ گروه استان‌ها: طبق آمار و ارقام موجود در حال حاضر صنعت طیور کشور پس از نفت دومین صنعت بزرگ کشور است که بر همین اساس ضرورت تامین خوراک طیور دو چندان می شود.

نگاهی به این بخش گویای آن است که صنعت خوراک دام و طیور با سابقه ای ۵۸ ساله و واحدهای تولیدی و فرآوری بسیار در زمینه تامین انواع خوراک دام، طیور، مکمل کنسانتره های دام و طیور و آبزیان در سطح کشور علاوه بر جذب و اشتغال بخش قابل توجهی از نیروی کار در بخش های کشاورزی، دامپروری، صنعتی، بازرگانی و خدماتی از جنبه تولید به عنوان یکی از کالاهای استراتژیک جایگاه خاصی را در مباحث اقتصادی و اجتماعی دارد.

صنعت خوراک دام و طیور وابستگی شدیدی به بخش کشاورزی داشته و تغییرات عوامل موثر در کشاورزی به این صنعت و سایر بخش های وابسته مثل گاوداری و مرغداری ها منعکس شده و آنها را متأثر می سازد

با همه این اوصاف مهمترین گام در تولید خوراک دام و طیور تأمین مواد اولیه آن یعنی غلات، کنجاله ها و ضایعات صنایع تبدیلی کشاورزی و دامی است از این جهت صنعت خوراک دام و طیور وابستگی شدیدی به بخش کشاورزی داشته و تغییرات عوامل موثر در کشاورزی به این صنعت و سایر بخش های وابسته مثل گاوداری و مرغداری ها منعکس شده و آنها را متأثر می سازد.

خام فروشی نهاده‌های دامی و هدررفت عظیم منابع ارزی| مسئولان چاره اندیشی کنند

استان همدان در این بخش با بهره مندی از بزرگترین کارخانه تولید کننده خوراک دام و طیور غرب کشور در شهرستان نهاوند دارای امتیازی خاص است چراکه برای تأمین خوراک مورد نیاز دام‌ها و افزایش بهره‌وری نیاز به مجموعه‌ای از مواد غذایی است که طی فرآیندی در یکدیگر آمیخته و آماده استفاده دام و طیور ‌شوند که این ظرفیت در استان همدان وجود دارد.

گفتگو با مدیر کارخانه دانه‌های غرب نهاوند گویای این واقعیت است که عزم لازم برای رسیدن به اهداف ترسیم شده و تامین نیاز ۱۰۰ درصدی استان همدان به خوراک دام و طیور وجود دارد اما در این عرصه باید قدم هایی از سوی مسئولان برداشته شود.

یک کارآفرین موفق نهاوندی با راه اندازی کارخانه تولید نهاده های دامی بخشی از نیاز استان در این زمینه را رفع کرده است

بختیار بهزادی که یک کارآفرین موفق نهاوندی به شمار می رود با راه اندازی کارخانه تولید نهاده های دامی بخشی از نیاز استان در این زمینه را رفع کرده است.

وی در گفتگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه تولید خوراک دام نقش مهمی در تامین مواد خوراکی های مهم از جمله گوشت، مرغ و ماهی دارد، اظهار کرد: کشاورزی در استان همدان به عنوان یک مولفه برجسته باید مورد حمایت قرار گیرد ضمن اینکه کارخانه‌های تولیدی استان از ظرفیت بالایی برخوردار هستند و اگر نقدینگی مورد نیاز آنان تأمین شود، می‌توانند نیاز سایر استانها و حتی کشورهای دیگر را نیز تأمین کنند.

خام فروشی نهاده‌های دامی و هدررفت عظیم منابع ارزی| مسئولان چاره اندیشی کنند

این کارآفرین موفق نهاوندی با تاکید بر اینکه طرح توسعه کارخانه را به منظور تامین ۱۰۰ درصد نیاز استان به نهاده های دامی آغاز کرده است، گفت: عملیات اجرایی طرح توسعه چهار خطه فول اتوماتیک این شرکت از سال ۹۷ آغاز شده است

از سال ۹۷ با طرح توسعه انجام شده تولید را در ساعت به ۱۰۰ تن رسانده و نیاز کل استان را تامین می کند

وی با یادآوری اینکه این مجموعه از سه دهه قبل و در سال ۱۳۷۳ با توکل بر خدا و به همت بخش خصوصی و  برادران جهادگر به بهره برداری رسیده و فعالیت خود را آغاز کرده، افزود: از سال ۹۷ با طرح توسعه انجام شده تولید را در ساعت به ۱۰۰ تن رسانده و نیاز کل استان را تامین می کند.

وی با اشاره به اینکه برای این طرح بیش از ۲۰۰ میلیاردتومان هزینه شده و ۱۶ نوع نهاده دامی طیور و آبزیان در این کارخانه تولید می شود، ادامه داد: به طور همزمان ۱۶ نوع از محصولات خوراک دام، طیور و محصولات ماهی های سردآبی و گرم آبی و میگو در این مجموعه تولید و خوراک هر آنچه چرنده و پرنده در دنیا هست با پیشرفته ترین تکنولوزی تامین می شود.

بهزادی با یادآوری اینکه در حال حاضر ۱۵۰ هزار تن توان تولید در یک شیفت کاری است که در سه شیفت به ۴۵۰ هزارتن می رسد، گفت: این کارخانه برای حدود ۱۰۰ نفر اشتغال مستقیم و برای ۳۰۰ اشتغال غیرمستقیم به همراه دارد.

خام فروشی نهاده‌های دامی و هدررفت عظیم منابع ارزی| مسئولان چاره اندیشی کنند

وی با بیان اینکه این کارخانه نگاهی هم به صادرات دارد به نحوی که مجموعه ای صادرات محور است و تولیدات را به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می کند، گفت: این شرکت در سه دهه متوالی تولید کننده خوراک دام و طیور بوده که با تجربه و تخصص موفق به اخذ لوح تقدیر از جشنواره های استانی و کشوری و بین المللی شده است.

فروش مواد خام به هدر دادن سرمایه‌ها و داشته‌های کشور است و نباید با این اقدام داشته های کشور را به حراج گذاشت

وی با بیان اینکه باید از خام فروشی جلوگیری شود، ادامه داد: فروش مواد خام به هدر دادن سرمایه‌ها و داشته‌های کشور است و نباید با این اقدام داشته های کشور را به حراج گذاشت.

این کارآفرین با تاکید بر اینکه از مسئولان انتظار داریم از خام فروشی جلوگیری کنند تا ارز کمتری از کشور خارج شود؛ اضافه کرد: مسئولان باید حامی بخش خصوصی و به ویژه کارآفرینان باشند.

بهزادی با بیان اینکه زمینه فعالیت مهندسان مجرب در این مجموعه فراهم شده است و از توان کارگران بومی نیز استفاده می شود، گفت: کارخانه تولید خوراک دام نهاوند در صدد رفع مشکلات این بخش و تامین نهاده ها است.

خام فروشی حراج ثروت ملی و آسیب به نسل های بعدی کشور برای استفاده از این منابع طبیعی است؛ وقتی خام فروشی می کنیم در عمل سودی را که باید در داخل هزینه شود، مستقیم به خارج از کشور می بریم، در صورتی که اگر توانمندی خود را افزایش دهیم و دست از خام فروشی برداریم می توانیم درآمدزایی کرده و به رشد اقتصادی کشور نیز کمک کنیم.

بارها گفته و شنیده ایم که خام فروشی در بخش کشاورزی بیداد می‌کند در حالی که با کوچکترین سرمایه گذاری هدفمند به ویژه در بخش صنایع تکمیلی می‌توان شاهد بهبود رشد و اقتصادی و اشتغال در این بخش بودغ امید که روزی خام فروشی به پایان رسیده و ارزش داشته هایمان را بدانیم.

۲۰ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۷
کد خبر: ۱۱۶٬۸۳۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =