۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵
کد خبر: . ۱۱۶٬۱۲۷
ابلاغ مقررات جدید صدور نوتام برف به فرودگاه‌های کشور

مدیرکل کنترل ترافیک هوایی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از ابلاغ مقررات جدید مندرج در سند (۱۰۰۶۶ AIM -PANS) در خصوص تغییرات جدید در فرمت صدور نوتام برف خبر داد

به گزارش بازار، امیرحسین صادقچه، مدیرکل کنترل ترافیک هوایی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به الزامات منتشره در انکس ۱۵ پیمان شیکاگو گفت: از تاریخ ۴ نوامبر سال جاری میلادی کلیه بخشنامه‌ها، راهنماها و دستورالعمل‌های قبلی صدور نوتام برف ملغی و صدور نوتام برف صرفا براساس مقررات جدید انجام می‌شود.

وی ادامه داد: براساس مقررات جدید و مطابق بند Plan Snow ۲ Item ۲.AD۱، مدیرکل یا مدیر فرودگاه بالاترین مقام مسئول و فرد پاسخگو برای انجام عملیات برفرویی، ارزیابی Area Movement و همچنین صدور اطلاعیه هوانوردی مرتبط است.

صادقچه گفت: مقررات جدید تاکید می‌کند ارزیابی و ارایه گزارش ناشی از پدیده‌های جوی تنها مربوط به باند نیست و تمامی اطلاعات مربوط به محدوده Area Movement مطابق فرمت جدید باید گزارش شود. همچنین محدوده Area Movement باید در طول ساعات عملیاتی فرودگاه، به طور منظم ارزیابی شود و بدین منظور همواره پیش از اولین پرواز و در صورت تغییر در شرایط سطوح پروازی، نیاز به انجام این ارزیابی است.
 
به گفته وی براساس مقررات جدید اولویت عملیات برف‌روبی و ارزیابی این محدوده به ترتیب شامل باند مورد استفاده (باند غالب) و جاده دسترسی از ایستگاه آتش نشانی و هدایت زمینی فرودگاه، تاکسی‌وی یا تاکسی‌وی‌های ارتباط دهنده به پارکینگ، پارکینگ، و نهایتا دیگر محدوده‌های حیاتی برای عملیات فرودگاهی همچون سایت تجهیزات ناوبری و ارتباطی، تجهیزات کمک ناوبری بصری و هواشناسی است.

صادقچه همچنین گفت: به منظور تسهیل تولید محتوای RCR توسط Aerodrome operator اپلیکیشن تولید محتوای RCR به همت کارشناسان اداره کل کنترل ترافیک هوایی و اداره کل مخابرات و فناوری اطلاعات بصورت WEB Base و تحت شبکه LAN شرکت فرودگاه‌ها به آدرس https://aim.airport.ir/airportais تهیه شده و کاربران فرودگاهی از طریق اکانت‌های دریافتی می‌توانند با ورود اطلاعات اولیه فرودگاه مانند دما و باند مربوطه نیز و شرایط موجود روی سطح باند از قبیل نوع پدیده در هر یک از یک سوم‌های باند و عمق و درصد پوشش پدیده در این برنامه، RCR مرتبط با شرایط موجود را در قالب استاندارد تولید و به منظورصدور نوتام برف به واحد نوتام اداره اطلاعات هوانوردی ارسال کنند.

وی ادامه داد: در طراحی این برنامه تلاش شده است تمام قوانین و قواعد مندرج در اسناد بالادستی ایکائو در این خصوص در نظر گرفته شود که این امر دستاوردی بزرگ در راستای استفاده از توان متخصیصن داخلی در امر تولید نرم افزارهای تخصصی هوانوردی است.

نوتام (انگلیسی: NOTAM) نوعی هشدار است که توسط مقامات هوایی به خلبانان داده می‌شود. نوتام‌ها، اخطاریه‌های طبقه‌بندی نشده یا مشاوره‌ای هستند و از طریق ساختار مخابراتی از راه دور ابلاغ می‌شوند. به صورت خلاصه هر نوع اطلاعی که دانستن به موقع آن می‌تواند برای سرنشینان هواپیما مهم و حیاتی باشد، تحت این اخطاریه‌ها داده می‌شود.

۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵
کد خبر: ۱۱۶٬۱۲۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =