۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۳
کد خبر: . ۱۱۳٬۸۳۳
فعالیت ۷۵ مرکز خدمات غیردولتی کشاورزی در آذربایجان شرقی

تبریز- رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از فعالیت ۷۵مرکز خدمات غیردولتی کشاورزی در استان خبر داد و گفت: این مراکز به دلیل گره خوردن منافع با فعالیت ها، توانایی موفقیت بیشتر دارند.

اکبر فتحی در گفتگو با خبرنگار بازار گفت: ما مجبوریم خود را با شرایط زمان وفق دهیم در این راستا اگر به مرور ترویج و آموزش در طول دوره فلاحت پرداخته شود، روند پرنشیب و فراز آن تا رسیدن به زمان حاضر را مشاهده خواهیم کرد.

وی به دوره زمانی حضور و رفت وآمد گروه های ترویجی در روستاها و اهتمام ایشان به مسائل ترویجی براساس امکانات روستاها و موفقیتهای ایشان در زمان خود و سپس توسعه مراکز ترویج کشاورزی در دهستان ها و مراکز بخش ها که نشان از اهمیت بخش کشاورزی داشت، اشاره کرد و گفت: آنها نشان دادند تا چه حد حضور کارشناسان در کنار کشاورزان می توانند در توسعه بخش کشاورزی موثر باشند و به ارتقاء بهره وری بیانجامند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان از شرکت های سهامی زراعی، تعاونی های تولید، شرکتهای خدماتی فنی و مشاوره ای، مراکز خدمات جهادکشاورزی و در نهایت مراکز خدمات غیردولتی نام برد که به ایفای نقش در مزارع و واحدهای تولیدی در امر آموزش و ترویج پرداخته اند ، تصمیمات اتخاذ شده نسبت به اقتضائات زمان را متفاوت دانست و ادامه داد: در واقع اینها استراتژی های متفاوت جهت رسیدن به هدف واحد افزایش آگاهی کشاورزان در راستای ارتقاء بهره وری عوامل و نهاده های تولید ارزیابی می گردد.

وی ورود مراکز خدمات غیردولتی کشاورزی را مبارک دانست و گفت: نباید بین مراکز دولتی و غیر دولتی فاصله ای قائل گردیم زیرا تلاش همه در راستای افزایش بهره وری و بهبود وضعیت معیشت کشاورزان و در نهایت تامین امنیت غذایی جامعه می باشد.

ضرورت شناسایی نقاط ضعف و قدرت بخش کشاورزی
وی بر یاری رساندن و همکاری با تمامی تشکلها و نهادهایی که به این امر اهتمام می ورزند، تاکید نمود و با اشاره به توانایی موفقیت بیشتر مراکز خدمات غیردولتی در مقایسه با مراکز دولتی اظهار داشت: علت این امر در این واقعیت نهفته است که منافع این مراکز با فعالیتهایشان گره خورده است زیرا به ازای فعالیتی که انجام می دهند، درآمد خواهند داشت.

فتحی گفت: ما محکوم به این امر نیستیم که همواره در مورد مراحل کاشت، داشت و برداشت با کشاورزان صحبت نماییم بلکه باید نسبت به مشکلات حال حاضر بخش کشاورزی و وضعیت کلی بخش کشاورزی استان اشراف داشته و بر مبنای آن به کشف نقاط قوت و ضعف و فرصت و تهدیدهای بخش کشاورزی در نقاط مختلف استان نائل گردیم پس از این مرحله است که می توان ادعا نمود برنامه ریزی های صورت گرفته علمی و خارج از روشهای سنتی گذشته است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه تغییر شرایط اقلیمی ما را مجبور به اتخاذ روشهای علمی و جدیدتر می نماید و پتانسیل منطقه به عنوان نقشه راهی در نظر گرفته می شود که بر مبنای آن باید برنامه ریزی صورت گیرد بیان داشت: با توجه به آمار سطح زیر کشت آبی، استان آذربایجان شرقی رتبه ۱۱ را در کشور به خود اختصاص داده است و با توجه به اینکه این اراضی جزو اراضی آبی محض نمی باشد بنابراین طبیعتاً متوسط عملکرد آنها از اراضی آبی پایین تر می باشد.

فتحی ابراز داشت: این در حالی بوده که متوسط عملکرد آبی استان بسیار پایین است  و در این راستا تحلیل واقعی صورت نگرفته است. زیرا در بررسی دقیق تر۳۰۰ هزار هکتار اراضی کشت آبی متوجه می شویم که حدود ۲۰۰ هزار هکتار آن اکثراً در حوزه شهرستان تبریز واقع شده است، از وضعیت کشت آبی خارج شده است و فقط آبیاری تکمیلی می تواند داشته باشد. این در حالی است که همچنان ارقام آبی در اراضی کشت می شود. در صورتی که اگر ارقام متناسب با کشت دیم در این اراضی کشت گردد به ویژه در مورد گندم می توان گفت میزان عملکرد تا حد بسیار زیادی افزایش خواهد یافت بررسی و کشف و اقدام در مورد چنین مسائلی است که می تواند کمک کننده بوده و به ایجاد اعتماد و امیدواری در بین کشاورزان منجر گردد.

حرکت به سمت کشاورزی قراردادی  و تغییر الگوی کشت در راستای تنظیم بازار
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت: نیازمندی دیگری که حوزه ترویج ایجاب می نماید حرکت به سمت کشاورزی قراردادی  و تغییر الگوی کشت در راستای تنظیم بازار است. بنابراین این استراتژیها باید در سرلوحه فعالیتها قرار گیرد که مراکز خدمات غیردولتی با دستی بازتر می توانند به انعقاد قرارداد با کشاورزان بپردازند. همینطور سنددار کردن اراضی کشاورزی موضوع مهم دیگری است که سنگ بنای اولیه برای توسعه سرمایه گذاری به شمار می آید در حال حاضر که چنین فرصتی فراهم شده است کشاورزان باید مورد راهنمایی قرار گیرند که به این سمت حرکت نمایند.

فتحی با تاکید بر این امر که مراکز خدمات غیردولتی کشاورزی جزء مجموعه وزارت جهادکشاورزی تعریف شده اند، گفت: نگرش به این مراکز باید دقیقا همانند نگرش به مراکز دولتی باشد و اگر طرح الگویی در زیربخشهای مختلف داشته باشیم باید اولویت مزارع طرف قرارداد با این مراکز باشد.

وی در ارتباط با فراهم نمودن تسهیلات برای مکانیزاسیون نیز ابراز داشت: نه تنها این مراکز برای اخذ تسهیلات مکانیزاسیون هیچ محدودیت یا موانعی ندارند بلکه باید برای تجهیز آنها تلاش شود تا بتوانند خدمات موثرتری ارائه نمایند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در ارتباط با صدور مجوز نهاده های کشاورزی و تحویل ادوات الگویی به مراکز خدمات غیردولتی گفت: این مراکز می توانند به عنوان کارگزار و مراکز دارای اهلیت به این امور بپردازند.

وی با بیان اینکه رویکرد سازمان درخصوص این مراکز استفاده حداکثری ازظرفیت آنها و توسعه آنها در تمامی دهستانهاست که بتوانند برابرتعرفه مصوب ارائه خدمت کنند ادامه داد: این مراکز هم فعالیتهای تصدیگری واگذارشده را انجام می دهند وهم در قالب قرداد با کشاورزان حوزه عمل خود تحت عنوان سهم بری دانش از تولید در راستای افزایش بهره وری از عوامل تولید، افزایش عملکرد در واحد تولیدی فعالیت می کنند و یقیناً این نوع قراردادها در افزایش اعتماد کشاورزان به علوم مهندسی کشاورزی بسیار موثرمی باشد انتظار این است بخش دولتی از ظرفیت این مراکز استفاده حداکثری را بکنند.

۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۳
کد خبر: ۱۱۳٬۸۳۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =