۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۲
کد خبر: . ۱۱۳٬۱۷۴
آذربایجان شرقی با ۱۰۴ کشور روابط اقتصادی و تجاری دارد

تبریز- مدیر مرکز توسعه صادرات سازمان صمت آذربایجان شرقی گفت: در استان با ۱۰۴ کشور دنیا ارتباطات اقتصادی و مراودات تجاری وجود دارد و به صورت ماهانه فرایند صادرات به تمام این کشورها رصد می شود.

به گزارش بازار، شهرام عارفی روز چهارشنبه در گفت و گویی به مناسبت روز ملی صادرات، بر اهمیت توسعه صادرات به ویژه صادرات کالاهای غیرنفتی به عنوان یکی از محوری ترین برنامه های وزارت صمت تاکید کرد.

وی از رصد کشورهای هدف صادراتی در جلسات میزهای تجاری آذربایجان شرقی خبر داد و اظهار داشت: باتوجه به سیاست های وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت در خصوص اولویت توسعه روابط اقتصادی با ۱۵ کشور همسایه و ۲ کشور چین و هند به عنوان ۲ اقتصاد بزرگ دنیا، آذربایجان شرقی نیز در همین راستا فعالیت های صادراتی خود را به این کشورها فعال کرده است.

مدیر مرکز توسعه صادرات سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی توسعه صادرات غیرنفتی را مستلزم توجه به تمامی چرخه صادراتی دانست.

عارفی گفت: توجه به تمام شاخص‌ها و چرخه صادرات از زنجیره تامین، تولید تا صادرات در جلسات متعدد با حضور فعالین بخش خصوصی استان و مسوولین دستگاه های متولی با جدیت پیگیری می شود.

وی خاطرنشان کرد: چالش های پیش روی تولیدکنندگان و صادرکنندگان احصا و مشکلات و مسائل پیرامون این حوزه در کمیته های مختلف و کارگروه توسعه صادرات و همچنین میزهای کشوری بررسی و ارزیابی می شود.

عارفی با بیان اینکه در تجارت مبحثی تحت عنوان تراز تجاری مطرح است که توازن میان صادرات و واردات کشور را بیان می‌کند، افزود: به هر میزان این توازن به نفع صادرات و تراز تجاری یک کشور مثبت باشد به طور طبیعی اوضاع اقتصادی و معیشتی کشور بهتر خواهد بود و مردم از رفاه بیشتری برخوردار خواهند بود.

وی با اشاره به فاصله گرفتن جامعه جهانی در استفاده از سوخت های فسیلی به دلایل مختلف اعم از گرمایش زمین و معضلات زیست محیطی، ادامه داد: در همین راستا با کاهش مصرف این سوخت ها، بازار این محصولات نیز با کاهش مشتری روبرو خواهد بود بنابراین مجامع اقتصادی دنیا بیش از پیش به دنبال جایگزین کردن صادرات کالاهای غیرنفتی به جای کالاها و محصولات نفتی هستند.

مدیرمرکز توسعه صادرات سازمان صمت آذربایجان شرقی، با بیان اینکه استان دارای ظرفیت های عمده صنعتی، معدنی و تجاری است، ادامه داد: مجموعه وزارت و سازمان صمت استان نیز در همین راستا توسعه صادرات غیر نفتی را جزو برنامه های محوری امسال قرار داده است.

عارفی افزایش صادرات غیرنفتی را مستلزم ایجاد و گسترش یک سری زیرساخت ‌ها دانست و اظهار کرد: امروزه در موضوع فروش کالا ۲ مقوله قیمت و کیفیت در موضوع رقابت مطرح می‌شود و به منظور تحقق و پیشبرد این ۲ مقوله باید ایجاد زیرساخت های جدید و همچنین گسترش زیرساخت های قبلی در رأس برنامه ها قرار گیرد.

مدیر مرکز توسعه صادرات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با بیان اینکه به مقوله اطلاع‌رسانی، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی در دهه های اخیر به طور ویژه توجه شده است، گفت: به همین منظور از طریق همکاری و تعامل با سفارتخانه ها و وزارت امور خارجه کشور، بحث معرفی کالا و خدمات مختلف ملی و استانی اعم از صنعتی، معدنی، تجاری و فرهنگی با جدیت دنبال شده است.

۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۲
کد خبر: ۱۱۳٬۱۷۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =