۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۷
کد خبر: . ۱۱۲٬۵۲۱
تشکیل ۶ هزار صندوق خرد زنانه در بافت روستایی و عشایری

رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی گفت: تشکیل صندوق‌های خرد زنانه در بافت روستایی و عشایری از مهمترین اقدامات انجام شده در این حوزه است.

به گزارش بازار، علی‌اکبر مویدی در مراسم امضای تفاهم‌نامه بین معاونت امور زنان و خانواده و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم افزود: در حال حاضر ۱۰ میلیون زن روستایی و عشایری داریم که تا حدود زیادی امنیت غذایی کشور را تضمین می‌کنند و از این تعداد بیش از ۷۳ درصد باسوادند.

وی با توجه به نقش ارزنده زنان در فعالیت‌های کشاورزی گفت: بیش از ۷۰ درصد فعالیت دام و طیور، ۴۰ درصد زراعت و دامداری و ۸۰ درصد زنجیره فرآوری محصولات کشاورزی به روش سنتی بر عهده زنان عشایر و روستایی است.

رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی افزود: این افراد در تولید محصولات سالم و استاندارد در قالب باغچه‌های خانگی اقدامات خوبی انجام دادند و با مشارکتی که قرار است با معاونت امور بانوان انجام شود امکان ایجاد فرصت اشتغال بیشتر خواهد شد.

وی گفت: در حال حاضر ۱۴۳۰ مرکز خدمات کشاورزی داریم که به صورت سیستمی در ارتباط با کشاورزان هستند و در صورت توانمندسازی زنان می‌توانیم این مراکز را گسترش دهیم.

مویدی گفت: احیای هنرستان‌های کشاورزی از سال گذشته کلید خورده و برخی از آن‌ها ویژه دختران برنامه‌ریزی شده و قرار است بیش از هزار نفر از دختران در این حوزه‌ها آموزش ببینند.

زنان روستایی، قهرمان حوزه تلفیق عملی کار و زندگی
معاون بررسی‌های راهبردی و نظارت امور زنان و خانواده گفت: نرخ بیکاری زنان روستایی از شهری کمتر بوده و زنان روستایی قهرمان حوزه عملی تلفیق کار و زندگی هستند.

لیلا سادات زعفرانچی در مراسم امضای تفاهم‌نامه بین معاونت امور زنان و خانواده و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم افزود: با اولویت‌بندی نیازهای اساسی زنان در مناطق روستایی و بسیج منابع در جهت رفع این نیازها با توجه به ظرفیت موجود اقدام خواهیم کرد.

وی ادامه داد: رسیدگی به وضعیت آموزش و تحصیل زنان در روستا و همچنین معاش و کارآفرینی زنان روستایی از اولویت‌های ماست.

زعفرانچی گفت: باتوجه به نیاز مبرم زنان به حمایت منسجم، با کشف ظرفیت آن‌ها باید اقدامات زیادی انجام شود، زیرا ما با گنجینه‌ای از توانمندی‌ها روبرو هستیم.

وی افزود: بازماندگی دختران در مناطق روستایی از تحصیل و کار براساس تقسیم بندی در دستورکار ما قرار گرفته و در تمام سفرهای استانی که انجام شده یکی از مسائل قابل پیگیری، بازماندگی از تحصیل زنان است که به خصوص در دوران کرونا شکل گرفته است.

معاون بررسی‌های راهبردی و نظارت امور زنان و خانواده گفت: این بازماندگی در حوزه آموزش و پرورش قابل پیگیری بوده و ما به دنبال راهکار برای حل این مشکل هستیم.

زعفرانچی ادامه داد: کارآفرینی و اشتغال زنان با همت خود زنان به نتایج درخشانی رسیده و ما نیازمند تکمیل این زنجیره هستیم.

وی افزود: برندسازی، استانداردسازی و کسب بازارهایی که این کارها را در خود جای بدهد از جمله اقدامات قابل انجام است.

زعفرانچی گفت: در صورتی که امکان داشته باشد براساس آمایش سرزمین، نیازها شناسایی شده و امیدواریم با بسیج مردمی به نتایج خوبی برسیم.

وی افزود: زنان روستایی در کنار ایفای نقش‌های خانوادگی کار هم می‌کنند و در بحث حفاظت و امانت‌داری غذایی کارهای مهمی انجام می‌دهند.

معاون بررسی‌های راهبردی و نظارت امور زنان و خانواده ادامه داد: زنان ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها را در تنگناها کشف می‌کنند و همچنین حماسه‌های تاریخی در حوزه امنیت و اقتدار ملی دارند.

زعفرانچی افزود: بحث دریافت تسهیلات و اعتبارات بانکی یکی از مهمترین مشکلات زنان روستایی است از اولین اقدامات انجام شده تامین اعتبار برای زنان روستایی به خصوص زنان سرپرست خانوار است.

گفتنی است تفاهم نامه امضاشده در این مراسم بین معاونت امور زنان و خانواده و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم در دو استان به صورت پایلوت (خوزستان و ایلام) در جهت حمایت از زنان روستایی و توسعه کارآفرینی است.

۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۷
کد خبر: ۱۱۲٬۵۲۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =