۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۰
کد خبر: . ۱۱۱٬۹۹۹
پشتیبانی و تامین ادوات کشاورزی برای کشاورزان توسط ستاد اجرایی فرمان امام

تبریز- مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام آذربایجان شرقی از پشتیبانی و تامین ادوات کشاورزی برای کشاورزان توسط ستاد اجرایی فرمان امام خبر داد.

به گزارش بازار، مصباح ربانی روز چهارشنبه در همایش جهش تولید در دیمزارهای آذربایجان شرقی با بیان اینکه سال گذشته  جزو استان‌های منتخب اجرای این طرح بودیم و تجربه خوبی در این زمینه کسب کردیم، خاطرنشان کرد: طرح جهش تولید در دیمزارها تجربه خوبی بین همکاری بین دو دستگاه اجرایی و حاکمیتی بود.

ربانی با اشاره به اینکه بحث امنیت غذایی و خودکفایی کشاورزی همیشه جزو تاکیدات رهبر معظم انقلاب است، گفت: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بر این اساس طرح جهش تولید در دیمزارها را با همکاری جهاد کشاورزی اجرا می‌کند.

وی گفت: پشتیبانی بیمه کشاورزان، پشتیبانی ادوات خودروهای استیجاری و ارائه مشاوره های فنی به کشاورزان از جمله خدمات ستاد اجرایی فرمان امام به کشاورزان در اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها می باشد.

طرح «جهش تولید در دیم‌زارها» در پاییز ۱۳۹۹ مورد توافق وزارت جهاد کشاورزی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) قرار گرفت، در قالب این طرح افزایش بهره‌وری تمام محصولات زراعی دیم و همچنین افزایش سطح زیرکشت دیم برخی محصولات نظیر گیاهان علوفه‌ای و دانه‌ها روغنی دیم در تمام مناطق دیم‌کاری کشور با توجه به امکانات و شرایط موجود مدنظر قرار گرفته است.

در زمان حاضر متوسط تولید گندم دیم در کشور یکهزار و ۱۰۰ کیلوگرم در هکتار است و این میزان در سال پنجم اجرای طرح جهش تولید به یکهزار و ۴۵۰ کیلوگرم در هکتار افزایش می‌یابد.

در زمان حاضر ارقام جدید بذر همراه با بسته‌های زراعی شامل نیازهای خاک‌ورزی و مکانیزاسیون، تغذیه، کنترل آفت‌ها و بیماری‌ها و تمام عملیات مورد نیاز برای رسیدن به پتانسیل عملکرد، از سوی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور معرفی می‌شود و این موسسه برای انتقال یافته‌های پژوهشی به عرصه‌ها و دیم‌زارها همواره پیشرو بوده است.

کشت دیم یکی از روش های کم هزینه و استفاده بهتر از منابع طبیعی مانند باران و خاک هست که توسط بشر از ابتدا رایج بوده است .

مساحت کل اراضی کشاورزی استان یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار است که ۸۰۰ هزار هکتار دیم و ۴۰۰ هزار هکتار آبی است.

۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۰
کد خبر: ۱۱۱٬۹۹۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =