۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱
کد خبر: . ۱۱۱٬۸۳۸
سود غیر منطقی در تخم مرغ عامل گرانی است|  قیمت دستوری تنها با رفع نیاز تولیدکننده ممکن است

عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در تولید سود ۱۰ تا ۲۰ درصد منطقی است و اگر نهاده های تولید برای تولیدکننده مهیا شود دلیلی بر بالا بردن قیمتها توسط واحدهای تولیدی وجود ندارد.

بازار؛ گروه کشاورزی: محمد جواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص اصلی ترین اولویت های کمیسیون به خبرگزاری بازار گفت: ما بحث کنترل قیمتها، نظارت بر قیمتها و همچنین بحث خرید تضمینی محصولات را در دست بررسی داریم و جزو اولویت های این روزها کمیسیون است.

عسکری افزود: در واقع ما پیگیر این هستیم که در یک جاهایی دولت باید به تولیدکنندگان در غالب یارانه کمک کند که فضای قیمتها مخصوصا قیمت کالاهای اساسی تثبیت شود. در این راستا سعی داریم از همه ظرفیت های موجود استفاده کنیم.

وی در خصوص ماهیت قیمت های دستوری و مخالفت تولید کنندگان این بخش به خصوص مرغداران با تحمیل قیمت ها از سوی دولت نیز گفت: اگر نهاده ها به موقع و با قیمت مشخص به تولیدکنندگان داده شود حتما روی قیمت ها تاثیر می گذارد و دیگر دلیلی برای بالا بردن قیمتها از سوی تولیدکننده وجود ندارد.

عدم توزیع به موقع نهاده توسط دستگاه متولی، نوسان قیمتها را رقم زده است
عسکری تصریح کرد: در حال حاضر دستگاه متولی نهاده را به موقع توزیع نمی کند و همین امر باعث نوسان قیمت ها شده است. در حالی که اگر در یک فضای مداوم نیازهای تولید کننده را از وارد کردن  نهاده گرفته تا ترخیص و انتقال و غیره  برطرف کنیم و در قالب یک برنامه مشخص به مجموعه تولید کننده مواد اولیه و نهاده های تولید  بدهیم ؛ تولید کننده دلیلی برای بالا بردن قیمت ندارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: شرایط و فضای تولید باید برای تولید کننده مهیا شود تا تولید برای تولیدکننده سود داشته باشد آن هم یک سود واقعی و منطقی و نه سودهای غیر منطقی که در خصوص برخی محصولات از جمله تخم مرغ دیده می شود.

عسگری گفت: از نگاه کارشناسی سود منطقی و واقعی برای تولید کننده بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است که اگر مسیر تولید از واردات نهاده گرفته تا تخلیه بار هموار شود قطعا  تولید کننده به سود ۱۰ تا ۲۰ درصدی خود راضی خواهد بود.

۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱
کد خبر: ۱۱۱٬۸۳۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =