۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۲
کد خبر: . ۱۱۱٬۶۲۵
جای خالی قوانین الزام آور رعایت الگوی کشت در استان همدان

همدان - معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای همدان گفت: نبود قوانین الزام آور برای رعایت الگوی کشت کلاف سردرگمی ایجاد کرده است.

به گزارش بازار و به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان؛ داود شاهسوند با اشاره به اهمیت موضوع الگوی کشت مطرح کرد: الگوی کشت درواقع جانمایی صحیح تولید بر اساس پتانسیل‌های طبیعی (آب، خاک، اقلیم وغیره)، اصول اقتصادی و سیاست‌های استراتژیک کشور است.

وی با بیان اینکه در واقع برنامه ریزی الگوی کشت یک نظام برنامه ریزی برای تحقق آمایش سرزمین در بخش کشاورزی است، اظهار کرد: از الزامات تئوری‌های توسعه این بخش به شمار می‌رود.

شاهسوند با تصریح بر اینکه برنامه الگوی کشت هر آنچه ظرفیت واقعی بخش کشاورزی است را آشکار می کند، عنوان کرد: این اقدام تولید را به مکان‌های صحیح در بازه‌های زمانی مشخص منتسب می‌کند، بنابراین هدف از تدوین و اعلام برنامه الگوی کشت انجام نوعی از آمایش سرزمین در بخش کشاورزی است.

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای همدان عنوان کرد: عدم وجود قواعد و ضوابط مشخص از سوی سازمان جهاد کشاورزی برای تدوین برنامه الگوی کشت در مناطق مختلف استان و نیز نبود قوانین الزام آور بر اساس برنامه های مدون کشوری برای رعایت الگوی کشت و ضمانت اجرایی برای حمایت از سازمان های دولتی و نیز اختیار کامل کشاورز به انتخاب کشت محصول مورد نظر خود وغیره منجر به ایجاد پیچیده و کلاف سر در گم شده  است.

وی تاکید کرد: اعمال سیاست های بالادستی و ابلاغی به استان ها در راستای تامین محصولات استراتژیک در راستای امنیت غذایی در تضاد آشکار با الگوی کشت مناسب محصولات در استان ها بر اساس شرایط طبیعی و حداقل وضعیت منابع آب استان ها است.

شاهسوند با اشاره به اینکه حوزه کشاورزی به عنوان مصرف کننده عمده آب است، اظهار کرد: به طور متوسط حدود ۹۰ درصد آب در این بخش مورد استفاده قرار می گیرد و ضرورتاً تمرکز اصلی نیز بر اصلاح میزان مصرف در این بخش معطوف است.

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای همدان در این راستا با بیان اینکه سازمان جهادکشاورزی استان همدان در اولویت اول به هر شکل ممکن می بایست از کشت محصولات پر آب بر و همچنین کشت دوباره به هر شکل ممکن خودداری کند، اظهار کرد: اقدامات ترویجی آموزش و توجیه کشاورزان برای کشت محصولات کم آب طلب و کاهش سطح زیر کشت فعلی بر اساس برنامه های مصوب از جمله برنامه های دیگری است که در این راستا بایستی اقدامات لازم صورت پذیرد.

۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۲
کد خبر: ۱۱۱٬۶۲۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =