۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۹
کد خبر: . ۱۱۱٬۳۰۹
مسیرهای جایگزین جمهوری آذربایجان را فعال خواهیم کرد

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: مسیرهای جایگزین جمهوری آذربایجان را برای تجارت با اوراسیا فعال خواهیم کرد.

به گزارش بازار، علیرضا پیمان پاک در نشست خبری افزود: در تجارت با اوراسیا همواره در فواصل سرد سال مشکلاتی از جانب جمهوری آذربایجان پیش می‌آید، زیرا جمهوری آذربایجان کالاهایی تولیدی ایران را رقیبی برای خود می‌بیند.
 
وی با بیان اینکه برای حل این مشکل، مسیرهای جایگزین جمهوری آذربایجان را فعال خواهیم کرد اضافه کرد: یکی از این مسیرها، مسیر ارمنستان است که تا یک ماه آینده با اصلاح و تعریض مسیر ۱۰ کیلومتری فعال می‌شود، مسیر دوم هم مسیر دریایی است که برای اینکار، ساخت، خرید و اجاره کشتی‌های رورو در دستور کار قرار دارد.
 
پیمان پاک گفت: هر قدر بتوانیم صادرات غیر نفتی را افزایش خواهیم داد، زیرا موجب می‌شود رقابت ما در منطقه بالا برود از این رو در سازمان توسعه تجارت یک طرح اعم از سیاسی، تجاری طراحی کردیم که به توسعه صادرات کمک می‌کند، ۱۵ کشور همسایه در کنار هند و چین اولویت اول صادراتی ما قرار گرفتند، علاوه بر تعیین کشورهای هدف، اولویت‌های کالایی را نیز مشخص می‌کنیم.
 
وی افزود: کدهای کالایی برای کشورهای در اولویت احصاء شده و این‌ها کدهایی هستند که ما در آن‌ها تولیدات خوبی داریم. ضمن اینکه در هفته آینده آماری را ارائه خواهیم داد که مشخص می‌کند ما در ۴ سال آینده چقدر صادرات خواهیم داشت یعنی ابتدا مشخص می‌کنیم چه کشورهایی در اولویت ما هستند و سپس اولویت‌های کالایی را معرفی خواهیم کرد.
 
رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: همچنین با بانک‌های محلی کشورهای هدف همکاری خواهیم کرد که از این طریق گشایش‌های اعتباری بر مبنای ارز کشور مقصد انجام می‌شود البته بانک‌مرکزی در دولت قبلی چندان تمایلی به این کار نداشت، اما در دولت جدید حساب ویژه‌ای روی این موضوع باز شده است.
 
پیمان‌پاک با بیان اینکه رئیس جدید بانک مرکزی رویکرد صادراتی دارد افزود: آقای صالح‌آبادی به شدت از این موضوع حمایت می‌کند و طرح ۳۵ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی را به مجلس ارائه کرده است.
 
وی گفت: امسال تعداد رایزن‌ها را به ۱۰ رایزن افزایش خواهیم داد و ممکن است رایزن‌ها را از کشورهایی که برای ما اولویت ندارند به کشورهایی که اولویت دارند منتقل کنیم.
 
پیمان پاک اضافه کرد: گزارش‌های کشور و اخبار دادن توسط رایزن‌ها کمکی به صادرکنندگان ما نمی‌کند و رایزن‌ها باید طبق برنامه‌های ما پیش بروند. در واقع باید بروند بیمه‌ها را فعال کنند یا با بانک‌های بین المللی امکان ارتباط بگیرند و از همه مهم‌تر، رایزن باید شناخت داشته باشد.
 
تهاتر نفتی برای همه کالاها فقط با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی امکان پذیر است
رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: در کنار رایزن‌ها، باید توسعه و فعال سازی مراکز را جلو ببریم. باید به تهاتر از دو منظر تهاتر کشور و تهاتر صادر کننده نگاه کرد. فردی که تهاتر می‌کند و مثلا به ازبکستان کالایی را صادرات می‌کند، وقتی که نمی‌تواند با بانک مرکزی ارتباط بگیرد، باید طبق سقف خاصی صادرات انجام دهد، اما طبق قانون تهاتر صادر کننده، دستش برای صادرات بازتر است.
 
پیمان‌پاک اضافه کرد: طرح کالا در مقابل نفت، در حال حاضر درباره کالاهایی مانند جو، کنجاله سویا و تا حدودی در روغن و گندم به کار گرفته شده است. هر زمان ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود، می‌توان برای کل صادرات این کار را انجام داد، اما در شرایط کنونی فقط برای کالاهای اساسی این موضوع امکان پذیر است.
 
وی ادامه داد: قانون برگشت ارز را نمی‌توان حذف کرد، زیرا همان طور که ما به صادر کننده کمک می‌کنیم، او هم باید به ما در این شرایط ارزی کمک کند.
 
پیمان پاک گفت: فراموش نکنیم که صادرکنندگان امروز در شرایط بسیار خاصی قرار دارند. خوشبختانه رئیس جمهور نگاه صادراتی دارد. وزیر صمت به حوزه صادراتی توجه داشته و از مشکلات صادرات از نزدیک آشنایی دارد. روسای سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی نیز دستی در حوزه تجارت داشته اند از این رو این فرصت بی نظیر و تاریخی است که صادرکنندگان کشور امروزه از آن بهره‌مند هستند.

۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۹
کد خبر: ۱۱۱٬۳۰۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =