۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۷
کد خبر: . ۱۰۹٬۴۸۴
شرایط کشت فراسرزمینی در برزیل فراهم شود

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، با بیان اینکه ایران و برزیل در حوزه کشاورزی ظرفیت های متعددی دارند، گفت: تراز تجاری باید در یک سطح نزدیک به هم قرار گیرد.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، محمد جواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در جلسه اتاق بازرگانی ایران و برزیل با حضور لودمار گونسالوس آگیلار نتو سفیر برزیل در ایران ضمن اشاره به نگاه و تاکید ویژه مجلس به افزایش مراودات تجاری ایران و برزیل، ‌ گفت: تسهیل شرایط به منظور فعالیت بدون دغدغه تجار ۲ کشور امری ضروری است.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در فضای فعلی فشار حداکثری دشمنان، ‌هرچه بیشتر بتوانیم مراودات تجاری و اقتصادی را تقویت کنیم و یا تراز تجاری را افزایش دهیم، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهیم، ادامه داد: باید هدفمند و با برنامه‌ریزی مشخص به همان میزان که واردات انجام می‌دهیم، صادرات داشته باشیم تا از این مسیر ارزآوری کنیم.

وی افزود: برزیل به شدت به اوره، خرما، کشمش و دیگر محصولات  ایران از جمله پسته و گل محمدی نیاز دارد و باید از تمام ظرفیت های صادراتی کشور استفاده کنیم و در این راستا به نقاط ضعف خود از جمله بسته بندی در حوزه صادرات توجه کرده و ایرادات خود را رفع کنیم.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این کمیسیون به دنبال تسهیل شرایط صادرات است، عنوان کرد: باید نیاز خود را احصاء کرده و تولیدات ارزشمند کشور را صادر کنیم، برآوردها نشان می دهد که در حوزه صادرات خرما، انجیر، پسته، انار، زعفران و محصولات مشابه می توانیم مسیری را پیش بگیریم که بی نیاز از صادرات نفت باشد.

عسکری با اشاره به اینکه فضای کشت زعفران در ایران حالت فرگیر شده است، گفت: در هر نقطه ای شرایط اقلیمی اجازه دهد کشت زعفران داریم و ۹۰ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود ولی سود آن را کشور امارات می برد چراکه تجار این کشور زعفران فله را از ایران خریداری کرده و به شکل بهتری آن را بسته بندی و صادر می کنند.

وی با تاکید به جایگاه ویژه محصولات ارگانیک در سبد سلامت مردم و نگاه ویژه دنیا به این مهم، خاطرنشان کرد: هر کشوری بتواند محصولات ارگانیک تولید کند حتما می تواند ارزآوری داشته باشد؛ ایران بزرگ‌ترین تولید ارگانیک پسته، انجیر، کشمش و دیگر محصولات مشابه را دارد اما در زمینه صادرات به شکل مطلوب برنامه ریزی و عمل نکرده‌ایم.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تجار کشور روسیه به لبنیات ایران علاقه‌مند هستند اما هیچ برنامه ای در وزارت جهاد کشاورزی برای سرمایه‌گذاری در این زمینه وجود ندارد، گفت: با توجه به هماهنگی بین دولت و مجلس می توان با یک برنامه مشخص، خلا قانونی موجود در این زمینه را مرتفع کنیم.

عسکری با تاکید بر اینکه بر اساس رایزنی های صورت گرفته با وزیر امور خارجه قرار مقرر شده است که از ظرفیت دیپلماسی این وزارتخانه در مسیر تسهل و توسعه صادرات استفاده شود، بیان کرد: همسایگان ایران در منطقه با جمعیت حدود ۵۰۰ میلیون به صادرات کشور ما علاقه‌مند هستند و نباید اقتصاد ایران چنین فرصتی را از دست دهد.

وی با اشاره به اینکه مراودات سیاسی و اقتصادی بین ایران و برزیل از ابتدا شرایط مطلوبی داشته است، گفت: به طور حتم مجلس شورای اسلامی کمک می‌کند تا این مروادات بهتر از قبل پیش برود و نگاه مجلس شورای اسلامی به فضای تجاری دو کشور این گونه است که تجار ایرانی و برزیلی به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و در قالب یک نقشه راه مشخص فعالیت‌ها را پیش ببرند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی افزود: امیدوار هستیم فضای تجاری در ایران و برزیل به گونه ای تسهیل شود که تجار دو کشور بدون دغدغه فعالیت کنند و در حوزه تهاتر کالا هم دولت برزیل و هم ایران باید بتوانند هرچه سریع تر همکاری های خود را مدنظر قرار دهند و این گونه بتوانیم تحریم‌های دشمنان را با شکست مواجه کنیم.

عسکری با بیان اینکه تراز تجاری باید در یک سطح نزدیک به هم قرار گیرد تا همان مقدار که کالا به برزیل صادر می‌کنیم، ‌ به همان میزان نیز واردات انجام دهیم، گفت: مراودات تجاری دو کشور باید به یک فرهنگ تبدیل شود و در حوزه کشاورزی فضای کشت فرا سرزمینی در برزیل فراهم شود و در حوزه صنعت، ‌آموزش و سایر حوزه های اقتصادی با برنامه مشخص بین نمایندگان مجلس دو کشور جلساتی برگزار شود و تبادل اطلاعات صورت گیرد.

وی با تصریح اینکه آمریکا هرچه توان داشته در حوزه تحریم اعمال کرده و راهی جز مذاکره پیش رو ندارد، گفت: با تدبیر رهبر معظم انقلاب اتفاقات بسیار خوبی رخ می‌دهد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی مدل ها و رهیافت ها در حوزه کشاورزی برزیل می‌تواند در ایران پیاده شود و همچنین دو دولت ایران و برزیل می‌توانند کمک کنند تا واردات از طریق تشکل های کشاورزی صورت بگیرد، بیان کرد: با کمک اعتبارات دولتی و نظارت دقیق باید در این راستا حرکت کنیم.

عسکری ادامه داد: علاوه بر موارد اشاره شده ایران و برزیل در حوزه کشاورزی ظرفیت های متعددی دارند در حوزه زیست محیطی دو کشور می‌توانند همکاری های لازم را داشته باشند.

۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۷
کد خبر: ۱۰۹٬۴۸۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =