۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۴
کد خبر: . ۱۰۸٬۷۱۱
کاهش مصرف برق با تغییر ساعت

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران، تغییر ساعت سالیانه را در کاهش مصرف برق تاثیر گذار دانست و بر افزایش تاثیر این اقدام در کنار اصلاح ساعت کاری ادارات تاکید کرد.

به گزارش بازار به نقل از روابط عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، مصطفی رجبی مشهدی افزود: یکی از دلایل تغییر ساعت در نیمه دوم سال، استفاده بیشتر از نور طبیعی روز و در نتیجه کاهش مصرف انرژی است. این اقدام در حال حاضر در بیش از ۷۰ کشور به همین منظور انجام می‌شود. حدود ۱۵۰ سال پیش هم برای صرفه جویی در مصرف شمع و یا زغال سنگ هم تغییر ساعت انجام می‌گرفته است.

رجبی مشهدی ادامه داد: بررسی‌های چند سال اخیر نشان می‌دهد که این کاهش مصرف در نتیجه تغییر ساعت، حدود ۱ تا ۵/۱ درصد در کاهش مصرف برق تاثیر دارد که این میزان معادل مصرف برق استان سمنان در این دوره از سال است.

او افزود: حتی در سال‌های اخیر ما درخواست کردیم که به منظور کاهش بیشتر مصرف در نیمه اول سال که محدودیت‌ها در تامین برق و فشار بر نیروگاه‌ها بیشتر است، ساعت کاری ادارات هم تغییر کند یعنی ادارات یک ساعت زودتر شروع به کار کنند تا با یک ساعت زودتر خاتمه دادن به کار و خاموش شدن وسایل سرمایشی مصرف کاهش بیشتری پیدا کند.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه، تغییر ساعت تابستانی را تاثیر گذارتر از زمستانی دانست و گفت: حتی این تغییر ساعت در برخی از کشورها که عرض جغرافیایی بیشتری دارند تا ۴ بار در سال یعنی هر سه ماه یک بار اتفاق می‌افتد و در هر نوبت بیش از یک ساعت است.

۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۴
کد خبر: ۱۰۸٬۷۱۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =