۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۸
کد خبر: . ۱۰۸٬۱۵۴
تغییر رنگ آب در همدان ناشی از شوک ایجاد شده در تاسیسات آبرسانی است

همدان - نیکداد، معاون بهره‌برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب استان همدان گفت: تغییر رنگ آب پس از افت فشار یا قطعی های موردی ناشی از شوک ایجاد شده در تاسیسات آبرسانی است و کیفیت آب کاملا تحت کنترل است.

حمیدرضا نیکداد در گفتگو با خبرنگار بازار ضمن اشاره به نگرانی های برخی شهروندان و هم استانی ها در خصوص تغییر رنگ یا مزه آب آشامیدنی در برخی نقاط، پس از افت فشار یا قطعی های ایجاد شده در شبکه های آبرسانی توضیح داد: رصد کیفیت آب در سه بخش فیزیکی، شیمیایی و میکروبی با نمونه برداری های مستمر، همواره در دستور کار شرکت های آب و فاضلاب قرار دارد.

نیکداد با تاکید بر اینکه در حقیقت کیفیت آب یکی از خطوط قرمز این شرکت محسوب می شود،گفت: علیرغم تمامی مدیریت هایی که در بحث کنترل کیفیت آب آشامیدنی به عمل می آید، متاسفانه به دلیل کاهش حجم نزولات جوی سال جاری، در برخی نقاط با افت فشار آب به دلیل اعمال تغییرات جریان آب مواجه شدیم.

وی ادامه داد: افت فشار آب موجب شده تا تغییرات جریان آب درشبکه های آبرسانی رخ داده و برخی همشهریان یا هم استانی های ما با تغییر شکل ظاهری آب نظیر بو و مزه آن مواجه شوند.

نیکداد با این توضیح که بر اساس استانداردهای تعریف شده؛ آب آشامیدنی آبی است، که ویژگیهای فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی و رادیواکتیو آن در حدی باشد که، مصرف آن جهت آشامیدن، عارضه سوئی را در کوتاه مدت یا دراز مدت، برای سلامت انسان، به همراه نداشته باشد، عنوان کرد: با جریان مجدد آب  در مخازن آب شهر و به ویژه در لوله هایی با ساختار چدنی وایجاد شوک الکترونیکی، احتمال بلند شدن رسوبات کف لوله افزایش می یابد که همین خود تغییراتی را درویژگی های ظاهری آب به وجود می آورد.

وی با اذعان به اینکه این تغییرات عموما پس از یک بازه زمانی بسیارکوتاه مدت مرتفع و رنگ و مزه آب به حالت طبیعی خود بازمی گردد،گفت: این نوع از اختلال تنها در نتیجه شوک ایجاد شده در سیستم های آبرسانی می باشد وآب موجود فاقد هرگونه آلودگی میکروبی و شیمیایی است.

وی با این توضیح که مردم یقین داشته باشند که کیفیت آب در همدان مطلوب و مورد تایید مراجع تایید کننده کیفیت می باشد، اظهارکرد: درصورت طولانی شدن مدت زمان کدورت آب یا هواگرفتگی، مشترکین عزیز میتواند ضمن تماس با مرکز۱۲۲ همکاران ما را در جریان مشکلات ایجاد شده قراردهند و یا درخواست نمونه گیری و آزمایش آب را داشته باشند.

 وی با بیان اینکه آزمایشگاههای آبفای استان از جمله آزمایشگاهای معتمد سازمان محیط زیست است،گفت: مرکز بهداشت استان نیز ضمن بررسی کیفیت آب، کیفیت مطلوب آن را تایید میکند.

وی از نمونه برداری های روزانه و ماهیانه آزمایشگاههای متولی امر به صورت مستمر خبر داد و گف ت:تاکنون هیچ موردی از آلودگی میکروبی و شیمیایی آب گزارش نشده است.

نیکداد با بیان اینکه مشترکین میتوانند در صورت مشاهده هرگونه تغییر شکل ظاهری آب در دراز مدت، مشکلات خود را با مرکز پاسخگوی ۱۲۲  در میان بگذارند،از مردم درخواست کرد: به شایعات مخربی که در خصوص آلودگی آب مطرح میشود توجه نکنند.

 

۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۸
کد خبر: ۱۰۸٬۱۵۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =