۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۵
کد خبر: . ۱۰۷٬۲۹۳
صادرات ۱۴ هزار تن انجیر خشک| ایران چهارمین تولید کننده برتر در سال ۲۰۲۰

یدالهی، رئیس انجمن انجیر کشور با بیان اینکه از ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ صادرات انجیر خشک ایران از نظر وزنی ۹۵ درصد افزایش داشته گفت: میزان صادرات ما در سال گذشته حدود ۱۴ هزار و ۳۰۰ تن بوده است.

بازار؛ گروه کشاورزی: انجیر از محصولات باغی است که به صورت دیم و آبی تولید می شود و بر اساس گزارشات جهانی منتشر شده کشورهای «ترکیه، مصر، الجزایر، ایران و مراکش» پنج کشور برتر تولید کننده این محصول در دنیا محسوب می شوند. به طوری که بر اساس این گزارشات در سال زراعی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ در سراسر جهانی بالغ بر یک میلیون تن انجیر تولید شد که کشور ترکیه در این میان با تولید بالغ بر ۳۰۵ هزار تن بزرگترین تولید کننده انجیر در جهان محسوب می شود. از سوی دیگر کشور مصر در این سال تولیدی به میزان ۱۶۷ هزار و ۶۲۲ تن داشت و در جایگاه دوم قرار گرفت.

تولید ۷۰ هزار تنی انجیر ایران در ۲۰۲۰ و جایگاه چهارمی ایران در بین تولید کنندگان برتر جهان
این گزارشات همچنین می گوید: کشور ایران نیز در مدت نامبرده بالغ بر ۷۰ هزار تن تولید داشته و چهارمین تولید کننده در جهان محسوب می شود. با این وجود کمال یدالهی رئیس انجمن انجیر ایران به خبرگزاری «بازار» می گوید: میزان صادرات انجیر خشک ایران در سال ۱۳۹۸ (۲۰۱۹) به میزان ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن بوده و صادراتی به ارزش ۴۷.۳ میلیون دلار رقم زدم و به این ترتیب در جایگاه پنجم دنیا و پس از کشورهای ترکیه، مصر، مراکش و الجزایر قرار گرفتیم.

میزان صادرات انجیر ایران در سال ۱۳۹۹ حدود ۱۴هزار و ۳۰۰ تن بوده است و در واقع از سال ۹۴ تا ۹۸ صادرات انجیر خشک ایران از نظر وزنی ۹۵ درصد و از نظر ارزشی ۷۶ دلار افزایش داشت

در سال ۹۹ ایران ۱۴ هزار و ۳۰۰ تن انجیر خشک صادر کرده است
یدالهی افزود: در واقع طی یک بازه زمانی ۵ ساله یعنی از ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ صادرات انجیر خشک ایران از نظر وزنی ۹۵ درصد و از نظر ارزشی ۷۶ دلار افزایش داشت.

این مقام مسئول در خصوص حجم صادرات انجیر خشک ایران در سال  ۹۹ نیز اظهار داشت: میزان صادرات ما در سال گذشته حدود ۱۴ هزار و ۳۰۰ تن بوده است.

وی در خصوص سطح زیر کشت نیز گفت: در بازه زمانی مذکور یعنی از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ سطح زیر کشت انجیر از ۵۶ هزار هکتار به ۶۰ هزار هکتار افزایش یافت این در حالی است که از نظر تولید نیز از ۸۶ هزار تن به ۹۶ هزار تن رسیدیم. به این ترتیب از نظر سطح زیر کشت به میزان ۷.۳ درصد و از نظر تولید نیز حدود ۱۱ درصد افزایش در کشور داشتیم.

صادرات ۱۴ هزار تن انجیر خشک| ایران چهارمین تولید کننده برتر در سال ۲۰۲۰
میزان تولید انجیر سال ۲۰۲۰ در ۱۰ کشور برتر دنیا

۹۰ درصد انجیر دیم ایران تولید استان فارس است
 رئیس انجمن انجیر ایران خاطر نشان کرد: در حال حاضر حدود ۹۰ درصد انجیر ایران در استان فارس تولید می شود که تز این مقدار حدود ۴۷ درصد در استهبان، ۱۶ درصد در نیریز، ۱۱ درصد داراب درصد و ۱۰ درصد در جهرم و مابقی در شهرستانهای دیگر استان‌ مانند کازرون و غیره تولید می شود.

از نظر تولید انجیر آبی نیز بیشترین میزان تولید انجیر آبی در شهرستان پلدختر استان لرستان است که به اصطلاح انجیر سیاه تولید می کنند و  در کرمانشاه نیز تولید انجیر منجیلی و در سمنان نیز تولید  انجیر سیاه و زرد  را داریم

وی با بیان اینکه  بیشترین سطح زیر کشت انجیر دیم در استان فارس و حدود ۹۵ درصد است افزود: از نظر تولید انجیر آبی نیز بیشترین میزان تولید انجیر آبی در شهرستان پلدختر استان لرستان است که به اصطلاح انجیر سیاه تولید می کنند و  در کرمانشاه نیز تولید انجیر منجیلی و در سمنان نیز تولید  انجیر سیاه و زرد  را داریم.

گفتنی است در حال حاضر از میان انواع انجیر خشک تولیدی در کشور «انجیر خشک رقم سبز استهبان، انجیر زرد پیازی سمنان، انجیر مشکی لرستان و انجیر منجیقی کرمانشاه» بالاترین سطح زیر کشت ارقام تجاری در داخل کشور را دارند.

اگرچه قیمت تمام شده هر کیلوگرم انجیر در مناطق مختلف متفاوت است اما به طور متوسط هر کیلوگرم از این محصول به قیمت ۷۵ تا ۹۵ هزار تومان به فروش می رسد

نیاز به ورود دولت برای خرید تضمینی نیست
رئیس انجمن انجیر ایران در بخش دیگری از گفتگوی خود با خبرگزاری بازار در خصوص قیمت خرید تضمینی انجیر در سال جاری گفت: برای قیمت خرید تضمینی حداقل قیمت یعنی ۲۲ هزار تومان را در نظر گرفته اند اما چیزی که مسلم است این است که قیمت انجیر هیچگاه به این حد پایین نمی آید که دولت بخواهد برای خرید تضمینی ورود کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر محصول انجیر به طور متوسط از ۷۵ تا ۹۵ هزار تومان خرید و فروش می شود. با این وجود قیمت تمام شده هر کیلو گرم انجیر در مناطق مختلف متفاوت است چون هزینه های تولید انجیر در باغات و شرایط متفاوت فرق دارد.

یدالهی تاکید کرد: قیمت گذاری انجیر بر اساس گریدهای تعریف شده صورت می گیرد و به عنوان مثال گرید ۳A انجیرهایی است که بسیار با کیفیت است و قیمت آن از ۱۵۰ تا ۲۵۰ است. با این تفاسیر چون انجیر یک محصول ارگانیک است و در بازار جا باز کرده است معمولا قیمت اش به این حد افت نمی کند که نیاز به خرید تضمینی باشد.

۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۵
کد خبر: ۱۰۷٬۲۹۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =