۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۳
عرضه نفت خام، نفت کوره و میعانات گازی صادراتی ایران از طریق بورس انرژی
پورابراهیمی در نامه ای به رئیس جمهوری خواستار شد:

عرضه نفت خام، نفت کوره و میعانات گازی صادراتی ایران از طریق بورس انرژی

پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه ای به رئیس جمهور خواستار عرضه نفت خام، نفت کوره و میعانات گازی صادراتی ایران از طریق بورس انرژی شد.

به گزارش بازار محمدرضا پورابراهیمی در این نامه که ۱۲ شهریور سال جاری ارسال شده آورده است، به استحضار می رساند بر اساس بندهای ۱۳ تا ۱۵ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به منظور مقابله با ضربه پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز بر ایجاد تنوع در روش های فروش و مشارکت دادن بخش خصوصی در فروش تاکید شده است.

در ادامه این نامه آمده است، در بند ۱۹ سیاست‌های فوق، معظم له بر شفاف سازی اقتصاد و سالم سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت ها و زمینه های فسادزا در حوزه های پولی، تجاری، ارزی تاکید فرموده‌اند.

پورابراهیمی آورده است، همچنین ظرفیت‌های قانونی مناسبی از جمله بند(ح) ماده (۴) قانون برنامه ششم توسعه تبصره (۲) ماده ۱۳ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و بند (۱) بخش الف ماده (۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت بر توسعه ساز و کارهای مبتنی بر بازار سرمایه جهت توسعه صنعت نفت و گاز کشور تاکید دارد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس می افزاید، نگاهی به عمل کرد وزارتخانه نفت و شرکت های تابعه آن در سال‌های گذشته نشانگر آن است علیرغم پیگیری‌های صورت گرفته از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، این وزارتخانه از ظرفیت بازار سرمایه به منظور شفافیت در معاملات نفت و فرآورده های نفتی به منظور جلوگیری از تضییع حقوق عمومی و کاهش زمینه‌های فسادزا و همچنین تنوع بخشی در شیوه های فروش و توسعه مشارکت بخش خصوصی در چارچوب مکانیزم شفاف بورس استفاده نکرده است.

وی ادامه می دهد، ضعف های عملکردی بسیاری در این زمینه قابل مشاهده است.

پورابراهیمی تصریح کرد: به عنوان نمونه علیرغم پیگیری‌های مستمر  مجلس شورای اسلامی و ظرفیت های قانونی اشاره شده، بررسی ها نشان می دهد وزارت نفت و شرکت های تابعه از عرضه منظم و مستمر نفت خام، نفت کوره و میعانات گازی در بورس انرژی استنکاف ورزیده و بر مدل های فروش سنتی و غیرشفاف تاکید دارند.

در نامه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهوری آمده است، به طوری که فقط در سال ۱۳۹۹، چهار میلیون تن انواع نفت خام نفت، نفت کوره و میعانات توسط شرکت ملی نفت خارج از سیستم بورس عرضه شده است.

ظرفیت‌های بالقوه بخش خصوصی فعال شود
این نامه می افزاید، این در حالیست که در صورت باور به شفافیت و اتخاذ سیاست ها و تدابیر مناسب جهت استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه این امکان وجود دارد.

وی ادامه داده است، بخش زیادی از نفت خام و فرآورده های نفتی از طریق مکانیزم بورس عرضه شده و ضمن کشف قیمت شفاف منابع درآمدی بیشتری را نصیب کشور نموده و ظرفیت‌های بالقوه بخش خصوصی فعال شود.

دکتر پورابراهیمی خطاب به رئیس جمهوری می افزاید، بر این اساس و در اجرای سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری و قوانین و مقررات بالادستی و همچنین سیاست ها و برنامه های حضرتعالی در راستای مواجهه با تحریم به منظور افزایش درآمدهای نفتی دولت پیشنهاد می شود
موارد ذیل در دستور کار دولت محترم قرار گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد اول را اینگونه مطرح می کند؛ عرضه نفت خام، نفت کوره و میعانات گازی صادراتی ایران از طریق بورس انرژی ایران به صورت منظم و مستمر و تسهیل فرایند صادرات از طریق این مکانیزم شفاف هرچه سریع‌تر اجرایی شود.

 در ادامه پیشنهاد دوم چنین عنوان شده است؛ تدوین برنامه معین زمانبندی شده عرضه نفت خام و میعانات گازی با قید اهداف کمی در خصوص اجرای بند (ح) ماده ۴ قانون برنامه ششم توسعه کشور و پایش مستمر آن به منظور اطمینان خریداران از استمرار عرضه بلند مدت.

 رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد سوم را با عنوان پیگیری و تسریع در راه اندازی بازار آتی برای نفت خام، گاز طبیعی و فرآورده های هیدروکربوری و همکاری موثر وزارت نفت در توسعه این بازار، عنوان می کند.

همچنین وی در پیشنهاد چهارم خود آورده است، برنامه ریزی برای جذب پس اندازهای عمومی و نقدینگی سرگردان از طریق تشکیل و پذیرش صندوق‌های بزرگ پروژه مبتنی بر پروژه های ملی حوزه نفت، گاز و پتروشیمی

پورابراهیمی از عرضه خوراک تحویلی به هر یک از پالایشگاه ها، پترو پالایشگاه ها، پالایشگاه های تازه تاسیس، طرح های توسعه ای ظرفیت جدید پالایشگاه های موجود، پالایشگاه های کوچک و پتروشیمی ها به صورت منظم و مستمر با تناوب عرضه حداقل ماهانه از طریق بورس انرژی ایران و اجرای تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به عنوان پیشنهاد پنجم یاد کرده است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد ششم را چنین نگاشته است، تجدید ساختار صنعت گاز کشور و شکل گیری بازار متشکل و شفاف در بورس انرژی

پورابراهیمی از انجام تهاتر نفت خام و فرآورده های نفتی با مطالبات طلبکاران طبق مکانیزم بورس به عنوان پیشنهاد هفتم نام برد و اظهار داشت: تسریع در راه اندازی بازار بهینه سازی مصرف انرژی و همکاری وزارت نفت در رونق بخشی به گواهی صرفه‌جویی انرژی به منظور مدیریت مصرف انرژی کشور از طریق بازار سرمایه کشور پیشنهاد هشتم به دولت است.

 رییس کمیسیون اقتصادی مجلس آورده است، استفاده از ظرفیت انتشار اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام و فرآورده های نفتی به منظور تامین مالی دولت نیز پیشنهاد نهم است.

دکتر پورابراهیمی در پایان این نامه تصریح می کند: امیدوارم تلاش برای رونق و توسعه روز افزون بازار انرژی کشور که منطبق با سیاست‌های کلان اقتصادی حاکم بر کشور و قوانین برنامه مصوب است، بتواند در بلند مدت علاوه بر تقویت توانمندی های بخش خصوصی به ارتقا شفافیت و رقابت در بازار انرژی ایران، کاهش زمینه های فساد و تضییع حقوق بیت المال، اصلاح نظام مالی دولت و همچنین نقش آفرینی بیشتر و موثرتر ایران در تجارت منطقه ای و بین المللی انرژی بیانجامد و کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این زمینه آماده هرگونه همکاری است.

کد خبر: ۱۰۶٬۹۸۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha