۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۱
کد خبر: . ۱۰۶٬۶۰۴
کاهش برداشت گندم در آذربایجان شرقی به دلیل سرمازدگی و خشکسالی

تبریز- رخ افروز، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: سرمازدگی و خشکسالی باعث کاهش برداشت گندم در آذربایجان شرقی شده است.

علی رخ افروز در گفتگو با خبرنگار بازار در ارتباط با خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم گفت: در شهریور ماه در برخی مناطق استان آذربایجان شرقی کشت و در برخی مناطق برداشت گندم انجام می شود.

وی افزود: در این استان حدود ۴۷۵ هزار هکتار به کشت گندم اختصاص دارد که به صورت آبی و دیم انجام می شود.

معاون بهبود تولیدات  گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان با ابراز امیدواری نسبت به آمادگی کشاورزان گفت: کشاورزان باید به توصیه کارشناسان مراکز جهادکشاورزی در استفاده از بذور اصلاح شده، کشت مکانیزه ، رعایت تناوب توجه کرده و با توجه به امکان تاخیر بارندگی ها در سال زراعی جدید طبق پیش بینی کارشناسان هواشناسی در مناطق مختلف باید در کشت پاییزه گندم دقت لازم را بعمل آورند و توصیه های کارشناسان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی را در موقع کشت مدنظر قرار  دهند.

وی  با اشاره به هشدار هواشناسی مبنی بر کاهش بارندگی در فصل پاییز امسال و شرایط خشکسالی حاکم بر منطقه از همه کشاورزان خواست با انجام کشت به موقع محصولات و رعایت زمان کشت هر محصول و تغذیه اراضی کشاورزی برای دستیابی به افزایش کمی وکیفی تولیدات، نسبت به بیمه محصولات خود اقدام کنند.

رخ افروز میزان تولید گندم در استان آذربایجان شرقی را  با توجه به تولیدات سال های قبل حدود ۷۴۰ هزار تن پیش بینی کرد و افزود: مطابق پیش بینی انجام شده حدود ۴۵۰ هزار تن خرید تضمینی گندم خواهیم داشت که متاسفانه در سالجاری به دلیل سرمازدگی و خشکسالی تاکنون ۱۱۰ هزار تن خرید تضمینی گندم انجام گرفته است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قیمت خرید تضمینی گندم برای سال آینده را ۷ هزار ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: این قیمت در کمیسیونی که به ریاست وزیر جهاد کشاورزی تشکیل یافته است، تعیین شده است.

۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۱
کد خبر: ۱۰۶٬۶۰۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =