۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۴
کد خبر: . ۱۰۱٬۵۲۶
هدررفت حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار مگاوات برق در مسیر توزیع

هرچند با کاهش موقتی کار صنایع بزرگ، نزدیک به ۴ هزار مگاوات برق به مصارف اضافه شد اما این کار تبعات بسیاری تاکنون داشته است چراکه هر کیسه سیمان ۳۰ هزار تومانی به بیش از ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، سیدموسی موسوی  با اشاره به ناترازی بالغ بر ۱۰هزار مگاواتی برق در کشور، گفت: علت اصلی ناترازی برق این است که به نسبت افزایش مصرف مشترکین اعم از خانگی، تجاری، صنعت و کشاورزی، افزایش تولید برق نداشته‌ایم چراکه نیروگاه‌سازی نشده است درحالی که براساس برنامه ششم توسعه می‌بایست ۲۵ هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه می‌شد اما این افزایش نهایتا به ۱۱ هزار مگاوات می‌رسد.

نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگرچه خشکسالی، افزایش غیرمنتظره دمای هوا و اتفاقاتی از این دست شرایط را در سال جاری سخت‌تر کرد اما تمامی این موارد قابل پیش‌بینی بود، اما مدیریت ضعیف همه چیز را به خشکسالی و گرمای زود هنگام هوا می‌اندازد.

وی با بیان اینکه درخواست کاهش مصرف از این مردم نجیب و شریف نخستین قدم برای کنترل خاموشی‌ها در سال جاری است، اظهار کرد: هرچند با کاهش موقتی کار صنایع بزرگ، نزدیک به ۴ هزار مگاوات برق به مصارف خانگی، تجاری و صنایع کوچک اضافه شد اما این کار تبعات بسیاری تاکنون داشته است چراکه هر کیسه سیمان ۳۰ هزار تومانی به بیش از ۱۰۰هزار تومان رسیده! بنابراین اگرچه بتوان با این راهکارهای کوتاه مدت خاموشی‌ها را کاهش داد اما گرانی‌های منتج از آن مردم را بیش از پیش شاکی کرده است.

موسوی با بیان اینکه اصلی‌ترین راهکار برای جلوگیری از کمبود برق در کشور تولید آن از طرق مختلف همچون انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: با توجه به اینکه حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار مگاوات برق در مسیر توزیع هدر می‌رود جلوگیری از این مهم با تعمیر شبکه‌های فرسوده و به روزرسانی آن‌ها نیز می‌تواند کمبود برق در کشور را کاهش دهد چراکه هدررفت برق در شبکه‌های انتقالِ کشورهای پیشرفته بین ۴ تا ۵ مگاوات است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اعلام وصول طرح توسعه و مانع‌زدایی از صنعت برق کشور به منظور رونق صنعت برق در کشور خبر داد و گفت: ساخت نیروگاه، تقویت بخش خصوصی و پرداخت بدهی‌های این بخش ازجمله مفاد طرح مذکور به شمار می‌آیند، درواقع به دنبال تشویق و تکلیف این موارد است.

۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۴
کد خبر: ۱۰۱٬۵۲۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =