۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۶
کد خبر: . ۱۰۰٬۶۹۲
تصمیم احساسی مجلس برای حفظ ارز ۴۲۰۰ تومانی| مردم و تولیدکننده متضرر شدند

ابراهیمی نیا، نائب رئیس اتاق اصناف تهران، تصمیم کمیسیون کشاورزی برای حفظ ارز ۴۲۰۰ تومانی در واردات نهاده‌ها را به نوعی خودزنی تشبیه کرد و این کار مجلس را احساسی خواند.

به گزارش بازار، خسرو ابراهیمی نیا در واکنش به مهمان تلفنی برنامه _عضو کمیسیون کشاورزی_ که درباره عدم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، آرامش مردم را بهانه ای برای تصمیمِ مجلس اعلام کرد، گفت: با احساس که نمی شود کاری از پیش بُرد! ۸۵ میلیون نفر شما را انتخاب کردند و شما در مجلس تعقل و تفکر دارید.

وی با بیان اینکه مجلس یک جزء در سیستمِ کل کشور است، ادامه داد: ما هنوز نتوانستیم یک سیستم را برای هدف خاص اقتصادی داشته باشیم و حتی سیستمی وجود ندارد که بازخوردها را بررسی کند.

ابراهیمی نیا مشکل مجلس را در نداشتنِ یک سیستم عنوان کرد و افزود: کمیسیون یعنی باید نگاهی تخصصی به حوزه ای وجود داشته باشد و وقتی درباره تخصص سخن می گوییم، یعنی دیگر احساس نباید وارد عمل شود.

وی خاطرنشان کرد: بنده تصور می کنم کمیسیون محترم کشاورزی به صورت احساسی در مورد ارز ۴۲۰۰ تومانی تصمیم گرفته است؛ چنانچه مهمانِ نماینده فرمودند ما تحت فشار تصمیم به حفظ ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتیم و شخصا راضی به این کار نبودم.

ابراهیمی نیا ادامه داد: این صحبت ها چیست؟ در مجلس عقلا و نماینده هایی نشسته اند که تنها مختصِ شهرستان خود نیستند؛ بلکه نماینده بنده هم هستند. پس اگر با تفکری صحیح برنامه ریزی نکنیم، دست به خود زنی کرده ایم و در این میان، خودمان دشمن خودی ها خواهیم شد.

تصمیم فسادزای مجلس
سیدمحمدرضا بنی طبا، سخنگوی انجمن صنعتی فراورده های لبنی کشور با اعتقاد بر اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی در زمان خود یک ضرورت محسوب می شد و مجموعه دولت ذیل حاکمیت جمهوری اسلامی آن را پدید آورد، افزود: مجلس این ارز را مصوب کرده است؛ قبل از آن معاون اول رئیس جمهور [تبعات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را خدمت رهبری فرستاد و پس از اینکه به رئیس مجلس ارسال شد]، مجلس از نظر خود بازگشت.

وی ادامه داد: برای نیمه سال مصوب کردند که ارز ۴۲۰۰ تومانی بر جای خود باقی باشد و امروز صدایی از کمیسیون کشاورزی شنیده می شود که مبنی بر تداوم اختصاصِ ارز ۴۲۰۰ تومانی برای نهاده هاست و این کار اشتباهی است.

بنی طبا اضافه کرد: اگر شرایط کشور اقتضا می کند که ارز ۴۲۰۰ تومانی تداوم یابد، [بسترهای آن نیز باید فراهم شود]. این مسئله ربطی به این دولت و آن دولت ندارد و وقتی یک تصمیم فسادزا گرفته شود، نتیجه هم جز فساد نخواهد بود.

وی افزود: تصمیم اشتباه آنجاست که شما در ابتدای زنجیره ارز تخصیص دهید و در پایان زنجیره نیز به مصرف کننده فشار آورید ولی اگر ارز را انتقال داده و به مصرف کننده بسپارید، کار درستی است.

بنی طبا ادامه داد: نمایندگان مجلس که دستشان به دهانشان می رسد، دلیلی ندارد که قیمت واقعی کالا را پرداخت نکنند.

۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۶
کد خبر: ۱۰۰٬۶۹۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =