۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۹
کد خبر: . ۹۲٬۲۴۱
عضویت دائم ایران در اتحادیه اوراسیا تحریم آمریکا را کم اثر می کند| اهداف روسیه از گسترش بلوک اقتصادی

«جفری کارلینر» معتقد است که عضویت دائم ایران در اتحادیه اوراسیا باعث می شود تاثیر تحریم های امریکا علیه تهران کاهش یابد.

بازار؛ گروه بین الملل: قرارداد تشکیل اولیه اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ۲۹ مه ۲۰۱۴ میان کشورهای روسیه، بلاروس و قزاقستان منعقد و جایگزین اتحادیه گمرکی اوراسیا شد و سپس کشورهای ارمنستان و قرقیزستان نیز به عضویت آن در آمدند.

این اتحادیه کار خود را به طور رسمی از اول ژانویه ۲۰۱۵ آغاز کرد. کشورهای عضو اورآسیا هم اکنون ۲۰ میلیون کیلومترمربع مساحت و بیش از ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت دارند که ۵.۲ درصد جمعیت جهان است. در روز اجرای این توافق‌نامه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد: امروز ما یک مرکز رشد اقتصادی قدرتمند و جذاب ایجاد کرده‌ایم، یک بازار منطقه‌ای که بیش از ۱۸۰ میلیون نفر را به هم مرتبط می‌کند.

درباره اهداف این اتحادیه اقتصادی می‌توان به تسهیل تجارت، ایجاد بازار مشترک در حوزه کشورهای مستقل هم سود عضو، حذف تدریجی قوانین گمرکی در داخل اتحادیه، برقراری تعرفه خارجی مشترک در میان کشورهای عضو و هماهنگ سازی تشریفات گمرکی اشاره کرد.

با توجه به تنوع بازار و تنوع منابع موجود در کشورهای عضو این اتحادیه پیوستن به آن یک فرصت قابل توجه برای اقتصاد ایران ایجاد می کند و می توان از این طریق بخشی از اثر تحریم ها را جبران کرد . قطعا ورود به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و همکاری با این اتحادیه می‌تواند دروازه جدیدی برای اقتصاد ایران باشد که بتواند با سایر اعضا به راحتی روابط اقتصادی برقرار کند و یا روابط خود را توسعه دهد.

در این راستا خبرنگار بازار گفتگویی با پروفسور «جفری کارلینر» استاد دانشگاه بوستون آمریکا تنظیم نموده که در ادامه می آید.

*یکی از بلوکهای تجاری مهم برای ایران «اتحادیه اقتصادی اوراسیا» است. در حال حاضر ایران عضو ناظر این اتحادیه است. اهمیت عضویت دائم ایران در این اتحادیه چیست؟
اتحادیه اوراسیا یکی از نهادهای اقتصادی مهم در منطقه آسیا بوده که هدف آن تسهیل تجارت میان کشورهای عضو است. با استفاده از موقعیت ژئوپلیتیکی ایران، اعضای اتحادیه اوراسیا به خلیج فارس و خاورمیانه متصل می شوند.

با توجه به این واقعیت که تحریم های آمریکا از لحاظ اقتصادی و تجاری ایران را تحت تاثیر قرار داده، عضویت دائم در این اتحادیه می تواند برای ایران تا حدودی راهگشا باشد.

*روسیه یکی از کشورهای حامی عضویت ایران در «اتحادیه اقتصادی اوراسیا» است. دلیل حمایت روسیه از عضویت دائم ایران چیست؟
هدف روسیه در حمایت از عضویت دائم ایران در این اتحادیه علاوه بر انگیزه های اقتصادی، سیاسی نیز است زیرا روسیه می خواهد از نفوذ امریکا در منطقه خاورمیانه بکاهد از طرفی می خواهد نفوذ و قدرت خود در منطقه را افزایش دهد.

*برخی معتقد هستند روسیه با گسترش این اتحادیه در صدد است تا کشورهای عضو این اتحادیه وابستگی کمتری به چین در قالب طرح «یک کمربند یک جاده» داشته باشند. ارزیابی شما چیست؟
درست است که روسیه خواهان کاهش نفوذ چین در منطقه خاورمیانه بوده اما اتحادیه اوراسیا می تواند ظرفیت های خوب و مناسبی برای ارتقا سطح اقتصادی کشورهای این منطقه و در نتیجه کمک به طرح «یک کمربند یک جاده» از طریق بهبود زیر ساخت ها داشته باشد.

*عضویت ایران در این اتحادیه چه مزیتهای اقتصادی و سیاسی برای ایران خواهد داشت؟
عضویت در اتحادیه اوراسیا، مزیت‌های اقتصادی زیادی برای ایران به دنبال دارد از جمله تخفیف‌های تعرفه‌ای برای صادرکنندگان ایرانی به کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کاهش استفاده از دلار اشاره نمود.

علاوه بر این صادرات کالاهای نفتی و غیر نفتی ایران به کشورهای عضو افزایش یافته و در آمد سرشاری نصیب ایران می شود.

۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۹
کد خبر: ۹۲٬۲۴۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =