۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۸
کد خبر: . ۸۵٬۲۸۹
بومی‌سازی تجهیزات معدنی از رویکردهای امسال ایمیدرو

جعفری، رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: رشد متوازن ظرفیت‌های تولید در زنجیره معدن و صنایع معدنی، افزایش خوداتکایی در دانش، ساخت تجهیزات و بومی‌سازی از رویکردهای اصلی ایمیدرو است.

به گزارش بازار به نقل از ایمیدرو، وجیه اله جعفری افزود: این سازمان، امسال راهبری و نظارت خود را در فعالیت‌هایی همچون افزایش اکتشاف و ذخایر مواد معدنی، تامین مالی، مشارکت در تامین زیرساخت، ارتقای توان پیمانکاران و نیز کاهش ریسک و توسعه تعاملات در قالب "فرایندهای ارزش افزا" اجرایی خواهد کرد. علاوه بر این، مدیریت سرمایه‌های انسانی و اطلاعاتی را با هدف "توانمندسازی" انجام خواهد داد به طوری که بخش معدن و صنایع معدنی فضای مساعدتری برای تحقق اهداف پیش رو داشته باشد.

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اضافه کرد: یکی دیگر از برنامه‌هایی که در سال "تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها" به ثمر می‌نشیند تفاهمنامه‌ای است که بین ایمیدرو، بانک صنعت و معدن و معاونت طرح و برنامه وزارت صمت به امضا رسیده و بر اساس آن قرار است تا سقف ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار صنعت و معدن قرار گیرد که نیمی از این رقم به شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی تعلق خواهد گرفت. این امر در واقع به عنوان موتور محرکی برای تولید و توسعه بخش عمل خواهد کرد.

جعفری گفت: از سوی دیگر تنوع بخشی در تامین مالی یکی از محورهای اقدامات ایمیدرو است که در سال جاری نیز پیگیری خواهد شد. استفاده از ظرفیت بازار بورس به منظور تامین نقدینگی و تشکیل شرکت‌های سهامی عام پروژه، از دیگر برنامه‌هایی است که در سال پیش رو تولید و توسعه را حمایت می‌کند.

وی افزود: در سال گذشته یعنی سال جهش تولید شاهد افزایش قابل توجه تولیدات صنایع معدنی از جمله آلومینیوم، طلا، کنسانتره و گندله سنگ آهن، آهن اسفنجی، شمش فولاد و مس کاتد شرکت‌های بزرگ بودیم به طوری که این محصولات بین ۵ تا ۶۰ درصد رشد را به ثبت رساندند.

معاون وزیر صمت گفت: در هفت سال منتهی به پایان ۹۸ برای بیش از ۱۵ هزار نفر، اشتغال مستقیم و برای ۵۸ هزار نفر اشتغال غیرمستقیم و در سال ۹۹ نیز برای بیش از ۱۲۸۰ نفر به طور مستقیم و ۶۲۵۰ نفر به طور غیرمستقیم فرصت شغلی ایجاد شده است.

جعفری، طرح فعال‌سازی طرح احیای معادن کوچک و متوسط با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی و مشارکت شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی را از مواردی برشمرد که تا پایان پاییز گذشته، هدف کل سال قبل را محقق کرد و در ماه‌های پس از آن، از هدف فعال‌سازی ۲۰۰ معدن برای سال ۹۹، پیشی گرفت. این طرح، علاوه بر منافعی که برای مناطق مربوطه دارد، روشی نوین برای تامین خوراک شرکت‌های بزرگ شده است.

وی اضافه کرد: همکاری همه جانبه با تشکل‌ها و مراکز دانشگاهی به منظور تدوین طرح جامع توسعه گوهرسنگ‌ها (سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی) که مورد توجه مقامات ارشد نظام قرار دارد یکی از دیگر راهبری‌هایی است که از سوی ایمیدرو به انجام رسید ضمن اینکه این بخش با سرمایه‌های اندک، قابلیت به سزایی در ایجاد شغل و درآمدزایی دارد.

جعفری با بیان اینکه توجه به زیرساخت‌ها و تسهیل زمینه توسعه بخش معدن و صنایع معدنی از دیگر اقداماتی است که شعار سال را عملی می‌سازد، گفت: تامین آب از خلیج فارس، در نیمه دوم سال ۹۹ به عینیت رسید و در پایان سال گذشته سه استان هرمزگان، کرمان و یزد تحت راهبری ایمیدرو و کمک گرفتن از صندوق توسعه ملی و با مشارکت شرکت‌های بزرگ، از منبعی جدید برای تامین آب بهره گرفتند. به تازگی هم مراحل دوم تا چهارم نیز برای انتقال آب از دریاهای جنوبی به استان‌های اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و همچنین سیستان و بلوچستان آغاز شده است و با تامین آب صنایع و معادن، در مسیر تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها حرکت خواهد کرد.

وی افزود: توجه به توسعه مناطق ویژه اقتصادی در هرمزگان (منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی خلیج فارس) با هدف توسعه صنایع معدنی به ویژه فولاد، درآمدزایی و افزایش صادرات، از سوی ایمیدرو طرح ریزی و با مشارکت شرکت‌های بزرگ اجرایی شده است. این مهم در مناطق ویژه لامِرد و پارسیان نیز اجرایی شده است. منطقه لامرد در ابتدای سال گذشته شاهد افتتاح بزرگ‌ترین کارخانه آلومینیوم ایران شد و پارسیان نیز در زمستان گذشته، نخستین اسکله اختصاصی را افتتاح کرد و طرح‌های متعددی را نیز با مشارکت بخش خصوصی کلید زد. از سوی دیگر به زودی سواحل مکران در چابهار نیز در اقدامی مشابه، میزبان صنایع معدنی و تولیدات این بخش می‌شوند.

جعفری ادامه داد: به موازات این امر، ایمیدرو در سال گذشته نیز با افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، پشتیبانی از توسعه بخش معدن را برای بخش خصوصی سرعت بخشید ضمن اینکه این صندوق علاوه بر صدور انواع بیمه نامه در سال گذشته که از ۱۱۰۰ میلیارد تومان عبور کرد، پرداخت سود یارانه‌ای به طرح‌های دانش بنیان و حمایت از خرید ماشین آلات معدنی را نیز عهده دار است. همچنین این سازمان در سال جاری برنامه افزایش سرمایه به هزار میلیارد تومان را به منظور تحقق شعار "تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها" پیش رو دارد.

۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۸
کد خبر: ۸۵٬۲۸۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =