بایدن به برجام برگردد تحریم‌های ایران لغو می‌شود/ عدم تغییر ماهوی سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا

«جفری کارلینر» معتقد است که اگر دولت بایدن به برجام بازگردد قطعا بحث لغو تحریم ها علیه تهران مطرح خواهد شد.

فاطمه محمدی پور؛ بازار: انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا متفاوت‌ترین، انتخابات ۱۲۰ سال گذشته این کشور است؛ زیرا سیاست‌های دونالد ترامپ در ۴ سال گذشته باعث افزایش مشارکت بی‌سابقه در این انتخابات شد. سیاست های وی همچنین باعث شد مردم امریکا به رقیب وی یعنی «جوبایدن» رای دهند.

سیاست بایدن در مقابل کشورهای دیگر و دید وی نسبت به سیاست خارجی امریکا با سیاست ها و رویکردهای «دونالد ترامپ» در برخی موارد متفاوت خواهد بود.

در این راستا خبرنگار بازار گفتگویی با پروفسور «جفری کارلینر» استاد دانشگاه بوستون آمریکا تنظیم نموده که در ادامه می آید.

*«جو بایدن» در مطلبی در که در سی ان ان منتشر شد سیاستی سه مرحله ای مقابل ایران ارائه داد. بر این اساس او سه مرحله مذاکرات هسته ای، مسائل منطقه ای، موضوع موشکی و حقوق بشر را ذیل یک پکیج ارائه داد. موضوع مهم در این میان زمان بندی است. به این معنا که آیا بایدن موضوع هسته ای را مستقل در نظر می گیرد یا به مسائل موشکی و مسائل منطقه ای پیوند می زند. اگر چنین پیوندی صورت گیرد احتمال حصول توافق به صفر نزدیک می شود. بر این اساس استدلال می شود ممکن است او درصدد باشد هر موضوعی جدا و مستقل در مذاکرات احتمالی با ایران در نظر گرفته شود. ارزیابی شما از سیاست بایدن مقابل ایران و زمان بندی مذکور چیست؟
به احتمال زیاد رئیس جمهور منتخب مسائل فوق را جداگانه و طی مراحل مختلف مورد بررسی قرار خواهد داد. من معتقدم بایدن بر خلاف ترامپ از رویکرد نرم تری نسبت به ایران حمایت خواهد کرد – همانطور که وی در مورد چین و سایر کشورها انجام خواهد داد. اما وی نمی تواند نسبت به حامیان ترامپ و نظرات جمهوریخواهان بی توجه باشد. همانطور که انتخابات نشان داد کمتر از نیمی از مردم از حامیان ترامپ هستند بنابراین سیاست های دولت بایدن باید رضایت آنها را نیز به دست آورد.

*بایدن در کمپین های انتخاباتی صحبت از بازگشت به برجام به صورت مکرر کرده است. اما هیچ صحبتی از برداشتن تحریمهای ایران نکرده است. دلیل این موضوع چیست و آیا در قبال برگشتن ایران از کاهش تعهدات برجامی، او تحریمهای هسته ای را بر می دارد؟
اگر دولت بایدن به برجام بازگردد قطعا بحث لغو تحریم ها علیه تهران مطرح خواهد شد.

*حزب دموکرات در طول رقابتهای انتخاباتی برای ریاست جمهوری طی بیانیه ای اعلام کرد که سیاست تغییر رژیم ایران را دیگر دنبال نخواهد کرد. آیا با به قدرت رسیدن بایدن این سیاست کماکان دنبال می شود یا موضوعی صرفا تبلیغاتی بوده است؟
تغییر نظام سیاسی در ایران یکی از اهداف دولت امریکا در ارتباط با ایران و منطقه خاورمیانه است و این مهم در زمان روسای جمهور مختلف تغییر نمی کند. اما سیاست بایدن احتمالا ملایم تر از سیاست ترامپ در قبال ایران خواهد بود. همانطور که همه می دانند تاکنون سیاست حداکثر فشار ترامپ به نتیجه مطلوب وی که تغییر نظام سیاسی در تهران است نرسیده و بعید است بایدن از آن استفاده کند.

*به طور کلی سیاست خاورمیانه ای بایدن چه تغییراتی نسبت به ترامپ خواهد داشت؟
به نظر من در زمان ریاست جمهوری بایدن از میزان صمیمیت امریکا با اسرائیل و عربستان کاسته خواهد شد اما این به معنی تیره شدن روابط بین آنها نخواهد بود. امریکا همچنان در این منطقه حضور داشته و نقش خود را بازی می کند البته با اندکی تفاوت نسبت به دوره ترامپ.

۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۱
کد خبر: ۵۳٬۳۹۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =