آغاز اکتشافات سیستماتیک بر اساس نیاز کشور

شهیدی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: اکتشافات زمین شناسی سیستماتیک بر اساس نیاز کشور در دستور کار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار دارد.

به گزارش بازار به نقل از شاتا، علیرضا شهیدی با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نسبت به سازمان‌های دیگر در دنیا بسیار جوان است، گفت: این مجموعه در سال ۳۳۳۸ توسط سازمان ملل تاسیس شد و در مرداد ماه سال گذشته شاهد شصت و یکمین سالگرد تاسیس آن بودیم.

وی با اشاره به این‌که سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یک وظیفه بسیار مهم و اساسی به عنوان مجموعه‌ای حاکمیتی و سیاستگذار در بخش علوم زمین به عهده دارد، تصریح کرد: وظیفه اصلی این سازمان در کشور تولید اطلاعات پایه در بخش زمین‌ شناسی و اکتشاف مواد معدنی است که در قالب نقشه‌های زمین‌شناسی و اکتشافی منتشر می‌شود.

به گفته رئیس سازمان زمین ‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تاکنون بالغ بر سه بار کل کشور را رصد زمین‌ شناسی کرده‌ایم و هر آنچه در سطح زمین بوده را یکبار در مقیاس یک میلیونیوم و بار دوم در مقیاس یک دویست‌پنجاه هزارم و بار سوم در مقیاس یکصد هزارم بیش از ۸۵ درصد کشور مورد بررسی قرار داده‌ایم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که دو شعار اصلی در سازمان زمین ‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور وجود دارد، افزود: با توجه به اطلاعات پایه‌ در حال تهیه تولید ثروت برای کشور مهم است که از طریق اکتشاف مواد معدنی انجام می‌شود و از سویی با توجه به تحریم ظالمانه کشور معادن جای نفت را گرفته و مقام معظم رهبری نیز به این موضوع تاکید دارند.

به گفته شهیدی، بهترین جایگزین برای نفت معادن است که خوشبختانه ایران بسیار در بخش مواد معدنی بسیار غنی است و در برخی مواد معدنی از جمله گچ رتبه اول در دنیا را در اخیتار دارد و در ۲۷ عنصر نیز جزو ۱۰ تا ۱۲ کشور اول دنیا است.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت با بیان این‌که در حال حاضر نیز تولیدات خوبی داریم و در سال گذشته نیز ۵۰۰ میلیون تن برداشت معادن داشتیم، تصریح کرد: ذخیره زمین‌ شناسی کشور نیز بالغ بر ۶۰ میلیارد تن است که حدود ۶۶ درصد مواد معدنی که در حال حاضر از آن یاد می‌کنیم مربوط به مواد معدنی غیرفلزی و مصالح ساختمانی است و در بخش معادن فلزی نیز در کشور نیز پتانسیل بسیار زیادی وجود دارد.

وی صیانت از ثروت ملی به عنوان شعار دوم سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یاد کرد و گفت: بسیاری از مخاطرات زمین‌ شناسی کشور را تهدید می‌کند و حدود ۷ تا ۸ درصد از تولید ناخالص ملی صرف بازسازی و مقابله با آسیب‌های مخاطرات طبیعی می‌شود.

شهیدی با بیان این‌که هر دو بازوی زمین‌ شناسی و اکتشافات معدنی کشور نقش پررنگی در اقتصاد کشور دارد، خاطرنشان کرد: از ۴۳ مورد مخاطرات طبیعی ثبت شده در دنیا بیش از ۳۴ مورد مخاطره در ایران اتفاق می‌افتد که برخی از این مخاطرات مثل سیل، زمین‌لرزه، زمین لغزش‌ها، گرد و غبار و... بسیار پر رنگ و ملموس است ولی برخی از مخاطرات چندان به چشم نمی‌آید و برخی نیز مانند فرونشست به عنوان زلزله خاموش یاد می‌شوند که استان اصفهان را هم تهدید می‌کند.

به گفته رئیس سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور این سازمان در بخش مطالعات زمین‌ شناسی دریایی نیز فعالیت‌ها و مطالعات بسیار گسترده‌ای را به وسیله تجهیزات منحصر به فرد انجام می‌دهد، گفت: این سازمان به‌جز فعالیت‌های سیاستی و حاکمیتی دو بخش بزرگ از جمله مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین واقع در البرز به عنوان یکی از مجهزترین آزمایشگاه‌های آنالیز مواد معدنی را در اختیار دارد.

شهیدی همچنین به پژوهشکده علوم زمین به عنوان بازوی فعالیت‌های پژوهش این سازمان یاد کرد و تصریح کرد: این بخش استادان بسیار برجسته‌ای را در اختیار دارد و می‌توان گفت در هر معدنی ردپای سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور وجود دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به حضور این سازمان بخش اکتشاف نقشه راه معدن به‌عنوان سیاست‌های کلان وزارت صمت اشاره کرد و گفت: دو مرحله نخست چرخه اکتشاف یعنی پی‌جویی و شناسایی به صورت کامل توسط سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه معادن در توزیع عادلانه ثروت بسیار تاثیرگذار است، گفت: سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از سال ۸۱ به اکتشاف ذخایر معدنی پنهان روی آورده که بر همین اساس به کمک فناوری ژئوفیزیک هوایی به اکتشاف ذخایر پنهان روی آورده‌ایم‌ و ۶۴۰ هزار کیلومتر خطی برداشت داشتیم.

شهیدی با بیان این‌که با توجه به این‌که بودجه‌های اکتشافی در کشور بسیار محدود است، افزود: به همین دلیل ضریب نفوذ ما به عمق زمین بسیار کم و کمتر از یک متر است در حالی که در کشورهای دیگر تا ۴۶۰ متر و بیشتر به عمق زمین نفوذ می‌کنند.

به گفته معاون وزیر صمت، سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با توجه به نیاز کشور اکتشافات سیستماتیک را آغاز خواهد کرد و در این بخش مقیاس کار سازمان را تغییر دادیم از سال ۸۳ تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی یک‌بیست‌پنج‌هزارم در شش لایه را آغاز کردیم و به این نتیجه رسیدیم باید بر اساس نیاز و سفارش محوری کار را ادامه دهیم.

رئیس سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تصریح کرد: مقیاس مطالعات را به یک‌پنجاه‌هزارم تغییر دادیم و نقشه‌های زمین‌ شناسی و اکتشافی فلزی و غیرفلزی گوهرسنگ‌ها دریایی و ...همه لایه‌ها از این پس با این مقیاس تهیه خواهد شد و در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۴
کد خبر: 38445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =